Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Sunt cu morala la pamant, am avut primul meu meci de kickboxing si nu a iesit deloc bine, meciul s-a terminat egalitate. Nu am fost in stare sa-l bat pe adversar, dupa atatea ore pentrecute in sala de antrenament, tehnici repetate de nenumarete ori, in afara salii faceam in plus antrenamente, alergare, gantere si exerciti de forta, si nu am fost in stare sa castig meciul, cum sa fiu atat de batut in cap?
Nu am putut sa ma apar la fel de bine ca in sala de antrenament unde imi ieseau bine miscarile si nu pe sac, pe adversar la sparing(bataie), sunt destul de sifonat dar imi vine sa ma iau eu singur la bataie ~x(
Cum am putut sa sa nu castig, nu-mi vine sa cred, nu pot sa accept, egal pentru mine e ca si cum as fi pierdut, nu vreau sa las totul balta dimpotriva o sa ma antrenez de 2 ori mai mult dar cand ajungi in ring parca uiti tot ce ai invatat, lumea te priveste si ai emotii, o sa mai fie si alte meciuri in care voi lupta si urmatoarea data vreau o victorie, psihicul m-a tras in jos de data asta, cum sa raman calm sa gandesc limpede pentru ca e cam greu?

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Bravo! ai luat decizia corecta. Emotiile sunt firesti, dar trebuie controlate.Pentru asta trebuie sa-ti acorzi intre antrenamente niste perioade de relaxare, in care sa te concentrezi numai asupra unor miscari de parare, prin care sa te consideri aparat fata de loviturile adversarului.Imagineaza-ti un adversar-imaginar, care ataca.imagineaza-ti directia atacului si incearca sa parezi prin miscari reale aceste atacuri imaginare.Cand vei reusi sa vizualizezi aceste atacuri,ca si cum ar fi reale,parandu-le, iti vei creea o stare de siguranta, care treptat iti va mari increderea in tine. Odata cu aceasta incredere, vei reusi sa controlezi emotiile, pana la a le elimina complet.In timp vei reusi sa te prezinti in fata advesarului detasat, ca si cum ar fi ceva de rutina.Asta cere putin antrenament, poate cateva saptamani, dar vei invata ca puterea mintii poate depasi puterea fizicului.Instructorul ar trebui sa va indrume spre anumite cunostinte de baza a practicii artelor martiale.

8 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Dragul meu, un meci implica 2 adversari, nu te astepta niciodata ca adversarul sa stea cu mainile in san.Important e meciul in sine.Relaxeaza-te si pune accent pe concentrare.Nu trebuie sa te gandesti la rezultat, ci sa-ti perfectionezi tehnica.Inafara de asta trebuie sa te concentrezi la a anticipa miscarile adversarului, pentru a adopta miscarile potrivite in functie de ale lui.Eu consider o egalitate la primul meci o reusita. Daca nu inveti sa-ti controlezi starea psihica si sa te lasi prada dezamagirii, nu e prea bine.

| MarianWLF a răspuns (pentru Danut_Popa_1961):

Citez din ce am spus "nu vreau sa las totul balta dimpotriva o sa ma antrenez de 2 ori mai mult", nu renunt dar inca nu am descoperit cum sa raman cu mintea limpede si sa uit de emotii.

| MarianWLF a răspuns (pentru Danut_Popa_1961):

Pai cred ca va trebui sa fac des mult un lucru, ai spus sa imi imaginez un adversar care ataca, este o tehnica, box cu umbra, se face fara manusi facand diferite miscari si eschive, iti imaginezi adversarul ca vine si ataca se face ori privind umbra ta ori in oglinda, cred ca ai dreptate ar fi un exercitiu psihic destul de bun.

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru MarianWLF):

Bravo! ai luat decizia corecta. Emotiile sunt firesti, dar trebuie controlate.Pentru asta trebuie sa-ti acorzi intre antrenamente niste perioade de relaxare, in care sa te concentrezi numai asupra unor miscari de parare, prin care sa te consideri aparat fata de loviturile adversarului.Imagineaza-ti un adversar-imaginar, care ataca.imagineaza-ti directia atacului si incearca sa parezi prin miscari reale aceste atacuri imaginare.Cand vei reusi sa vizualizezi aceste atacuri,ca si cum ar fi reale,parandu-le, iti vei creea o stare de siguranta, care treptat iti va mari increderea in tine. Odata cu aceasta incredere, vei reusi sa controlezi emotiile, pana la a le elimina complet.In timp vei reusi sa te prezinti in fata advesarului detasat, ca si cum ar fi ceva de rutina.Asta cere putin antrenament, poate cateva saptamani, dar vei invata ca puterea mintii poate depasi puterea fizicului.Instructorul ar trebui sa va indrume spre anumite cunostinte de baza a practicii artelor martiale.

| Aiwendil a răspuns:

E doar un meci.Nu e sfarsitul lumii.Vad ca tu esti genul acela de persoana care nu-ti place sa pierzi ceea ce nu e prea bine.Pentru ca in iata mai si castigi, dar mai si pierzi.Trebuie sa accepti asta! E bine sa continui antrenamentele, dar ai grija sa nu te fortezi prea mult.Si ca sa-ti pastrezi mintea lipede ar trebui sa te ganesti ca e un joc, un sport.Aceste activitati ar trebui sa te faca sa te simti bine din punct de vedere fizic si fizic, sa fie amuzante, sa-i faca pa alti sa faca si ei sport.Jocurile din ziua de azi prea au devenit serioase! Ele trebuie sa fie distractive si relaxante.
Bye!

| Matt24 a răspuns:

Invata sa devii calm.Incearca meditatia, ajuta si la concentrare

| epurel a răspuns:

E primul meci, nu toţi câştigă, nu te îngrijora din cauza asta. E normal să ai emoţii happy. Ai trecut de primul meci şi asta e important, progresul e progres, important e că te-ai ridicat. Succes, tipule. big grin

| ellutza a răspuns:

In viata mai si pierzi. Poate si acel adversar s-a pregatit la fel de mult ca tine si e la fel de dezamagit. "Pe oamenii adevarati, infrangerile vietii ii transforma in luptatori de elita " Elena Stan, trebuie sa inveti sa-ti asumi infrangerea la fel ca pe victorie. Ai putea apela si la un psiholog daca char nu te poti descurca singur. Mult succes

| Lucian_Rapid_1992 a răspuns:

Nimanui nu-i place sa piarda. Mereu cand credem ca suntem " the best" si c-am ajuns in frunte, realizam ca "mai e mult pana departe ". Nu trebuie sa te demoralizezi pentru ca tu esti singurul care poate sterge dezamagirea prin si mai multa munca + incredere in tine. Si nu mai compara niciodata ce faci in sala cu ce faci in ring.