| sonikhere a întrebat:

Vroiam sa va intreb ceva happy, ce tipuri de exercitii pentru muschi pot practica acasa? ( Nu am nicio masina / etc pentru musculatura, sunt doar eu si parchetul ), precizez ca fac deja 150 abdomene ( la rand ), 30 genoflexiuni, 75 de flotari ( 3 serii de 25 ), toate zilnice, dar as dori sa stiu daca mai pot face ceva. Ceva legat de bicepsi si tricepsi ( o dezvoltare putiin mai rapida daca se poate ) :d

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Muschii se dezvolta in zilele de odihna, nu cand ii lucrezi. Cel mai eficient antrenament este 1 grupa pe saptamana, lucrata intens. Daca lucrezi 2 grupe / antrenament, 4 sedinte / saptamana sunt suficiente.

Citeste articolul pe care ti l-am dat, iti explica tot. Si cauta si articole despre ce sa mananci cand faci muschi, mancarea conteaza 75 %, exercitiile doar 25 %, nu face NIMENI muschi doar cu exercitii si mancare normala ( de genul 3 mese si la alea supe sau alte chestii de geul ). Fara 5-6 mese pe zi, poti sa faci si 30 de ani exercitii ca e cam degeaba.

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Pai daca vrei mai rapid nu fa zilnic. in sportul asta mai des = mai lent, muschii cresc in zilele de pauza.

Citeste aici :
http://www.getfit.ro/......acasa.html

Si vezi si alimentatia, in sportul asta exercitiile sunt doar 25 %, 75 % pentru muschi conteaza alimentatia si odihna, deic mult mai importnat decat antrenamentul.

| sonikhere explică (pentru Cosmin86):

Deci, sa inteleg ca ar fi mult mai bine sa fac exercitiile odata la 2-3 zile? Precizez ca sunt foarte slab pentru varsta mea. ( mi se vede coloana vertebrala aproape perfect.) De odihna nu se pune problema.

| Cosmin86 a răspuns (pentru sonikhere):

Muschii se dezvolta in zilele de odihna, nu cand ii lucrezi. Cel mai eficient antrenament este 1 grupa pe saptamana, lucrata intens. Daca lucrezi 2 grupe / antrenament, 4 sedinte / saptamana sunt suficiente.

Citeste articolul pe care ti l-am dat, iti explica tot. Si cauta si articole despre ce sa mananci cand faci muschi, mancarea conteaza 75 %, exercitiile doar 25 %, nu face NIMENI muschi doar cu exercitii si mancare normala ( de genul 3 mese si la alea supe sau alte chestii de geul ). Fara 5-6 mese pe zi, poti sa faci si 30 de ani exercitii ca e cam degeaba.

| YunoGasaiEceaMaiTARE a răspuns:

Pai va fi greu da uite pe zi faci: 200 flotari cu pauza : 100 genoflexiuni : si 100 abdomene. Funda

| Cosmin86 a răspuns (pentru YunoGasaiEceaMaiTARE):

Alt antrenament mai putin stupid nu stii? Astea sunt antrenamente de copii mici cu care se obtin rezultate mediocre