| Laurentzziu a întrebat:

Salut, as dori si eu sa stiu prin ce exercitii imi pot mari masa musculara a mainilor(bicepsi, tricepsi) si cum ar trebui sa mananc pentru o dezvoltare cat mai rapida?

Răspuns Câştigător
| Studiosul a răspuns:

Spune-mi cati ani ai si o sa-ti fac un rezumat!

6 răspunsuri:
| hummer24 a răspuns:

Antreneaza si umeriiwinking

| Laurentzziu explică:

Am 15 ani

| Metin2zM a răspuns:

Te scarpini in cap fara pauza in acelasi loc timp de o ora. Si la sfarsit trebuie sa mananci numai banane si sa dansezi pe manele timp de 9 luni.

| Studiosul a răspuns:

Deocamdata nu ai nevoie de masa musculara pentru ca esti la o varsta frageda...iti recomand sa faci exercitii pentru forta, adica repetari multe cu greutati mici si medi, apoi pe la 17 ani, sa incepi sa ridici greutati mari si sa iti faci o dieta bazata pe proteina si carbohidrati multi! Cel mai bine e ca la 17-18 ani sa mergi la o sala si sa iei sfaturile unui instructor, macar pentru 2 saptamani, apoi te decurci singur. Deci, in momentul de fata, fa exercitii pentru forta si tonifiere, uita te pe net si vezi exercitiile pentru fiecare grupa. Legat de dieta, mananca de 4-5 ori pe zi. Lactate, carne de pui sau vita, oua, fructe, orez, alune, nuci, paine de secara, etc. Fara dulciuri in exces si fara suc mai ales, sucul iti mananca, calciul, f important pentru rezistenta oaselor, bafta!