| 50LeiCincizeci a întrebat:

Salutare tuturor, am nevoie de niste sfaturi.
Nu pot deloc sa renunt la visul de a deveni fotbalist, nu ma vad facand altceva.Am facut deja 20 de ani si inca-s la scoala in clasa a 12-a. Tocmai din pricina asta n-am putut juca undeva, si la scoala rar merg, fiindca nu sunt multumit cu ce fac, nu-mi plac nici oamenii din jur.Cel mai mult timp il pierd la pc, ies din casa doar cand merg sa-mi cumpar ceva de la magazin sau cand merg sa alerg la stadion.Nu vad niciun viitor din scoala vazand multe exemple-n care oamenii cu facultate stau degeaba.
Ce-mi place la fotbal este ca poti sa te perfectionezi zilnic, sa devii din ce in ce mai bun, ma vad cu un potential imens.In schimb in alte domenii n-am niciun interes, nu le vad rostul.
Ideea este ca nu pot sa-mi scot din cap faptul ca n-as putea sa ajung sa-l joc toata viata, castigandu-mi existenta din asta, facandu-mi un nume.Nu am alte pasiuni mai puternice decat asta, ma cert zilnic cu parintii fiindca nu-s inteles cu ce vreau eu de fapt sa fac in viata.
Am de gand dupa ce "termin" scoala in mai, sa incep sa ma antrenez zilnic la stadion,dar exista posibilitatea sa nu reusesc,prin faptul ca am o varsta, si nu mai este la fel ca la 15-16 ani.
Cum sa-mi schimb gandirea? Daca nu e posibil sa ajung, cum sa fac sa ma ambitioneze si alte lucruri in care nu vad niciun rost.Bafta tuturor.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Sfatul meu este sa te lupti pentru cea ce isi doresti cu adevarat si sa nu renunti la visul tau niciodata nu-i tarziu daca isi doresti cu adevarat un lucru, sfatul meu numai sta atata la pc si antreazate de azi chiar sau de maine cand vrei tu

4 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Nu, e fotbalist wannabe

| cristimihailov a răspuns:

Psiholog. Este cea mai rapida solutie in cazul tau. Nu e vorba ca e de rau sau de bine situatia ta, ci doar ca pentru a iti schimba de unul singur gandirea, poate dura mai mult decat ar face-o cineva specializat.

| Rebeca21121 a răspuns:

Eu zic ca nu ai de ce sa iti schimbi gandirea, mergi mai departe pana nu ai sa iti indeplinesti visul acesta, e ceva ce te pasioneaza, nu? E tot ce ai nevoie ca sa iti atingi scopul, oricat de lung si greu ar fi drumul. Parerea mea.

| Gigiones a răspuns:

Salut, in opinia mea tu poti sa devi un fotbalist, de ce? pentru ca tu iti doresti si cu ambitie o sa ii ajungi pe ceilalti din urma restul venind de la sine! BAFTA!