| StefanFlorea a întrebat:

Salut TPU! De cate ori ar trebui lucrata incheietura pe saptamana pentru skandenberg, incheietura, nu antebratul!

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

De 2-3 ori! 1 zi antrenament, 1-2 zile nu si tot asa. Pentru rezultate ai nevoie de minim 3-4 luni de antrenament! Nu-ti imagina ca peste noapte vei fi Mr. Olympia... laughing

| AnastasiaK a răspuns (pentru lpavel):

Ai cam încurcat sporturile laughing N-are nicio treabă Mr. Olympia aici

| lpavel a răspuns (pentru AnastasiaK):

Serios? pai cam atat despre tine... laughing

| AnastasiaK a răspuns (pentru lpavel):

Da, serios, cât de praf să fii să faci confuzie între skan și bodybuilding? rolling on the floor Nu le mai zice altora că-s varză că aparent te cam iei de mână cu ei

| lpavel a răspuns (pentru AnastasiaK):

Ma fetito, ai vazut vreodata sala de culturism? habar nu ai ce vorbesti! El nu se antreneaza facand scandenberg, el ridica greutati antrenandu-si incheietura pentru a fi bun la scandenberg! Nu tie ti-am zis ca esti varza dar acum se aplica si tie! laughing

| AnastasiaK a răspuns (pentru lpavel):

Hmm, nu știu, în vreo 20 de ani de când fac sport, tu ce zici? Oi fi văzut? Sau merg la antrenamente legată la ochi? rolling on the floor

Păpușel, doar pentru că există greutăți în antrenament nu înseamnă că brusc vorbim de bodybuilding. Ăia au antrenament special conceput pentru sportul lor. Greutăți se folosesc în pregătire cam la orice sport, dar trebuie să fii bătut în cap să compari cu bodybuildingul doar pentru că sunt greutăți implicate în proces laughing

P.S. În calitate de CE îți permiți să spui tu cuiva că e varză? Câți ani de sport ai? Performanțe sportive de ce fel? Ce studii în domeniu? Sau ești părerist profesionist avizat de TPU?

| StefanFlorea explică (pentru AnastasiaK):

Orice campion la skan are antrenament pentru intarirea incheieturii si a antebratului in sala de forta cu greutati. Uita te pe Youtube la antrenamente speciale

| AnastasiaK a răspuns (pentru StefanFlorea):

Am zis eu altceva? Nu ești în stare să înțelegi un text simplu?

"doar pentru că există greutăți în antrenament" ai văzut partea asta?
"Greutăți se folosesc în pregătire cam la orice sport" sau partea asta?
Sau TOT RĂSPUNSUL în care fix spuneam că EXISTĂ antrenament cu greutăți?

Dar asta NU înseamnă că faci antrenament de bodybuilding sau că ai ca scop să arăți ca mr. Olympia. Sunt 2 sporturi TOTAL diferite, Jesus. In bb vrei să fii mare și definit, într-un mod estetic reglementat de anumite norme în funcție de unde vrei să participi exact, în timp ce în skan antrenezi forță, izometrie, tehnică, orice altceva, care n-au NICIO legătură cu antrenamentul de bb.

Eu încerc să fiu drăguță că e weekend, dar unii uitați să vă conectați și creierul când răspundeți, jur.

| StefanFlorea explică (pentru AnastasiaK):

Asta este

| lpavel a răspuns (pentru AnastasiaK):

Ai 20 de ani de cand faci sport? da ce esti vreo baba sau ai inceput sportul din fasa ca ceva nu se leaga... laughing Apoi ce sport ai facut tu ca nu stii ce vorbesti? si alergatul e un sport dar nu te face experta... laughing Doar ca sa stii eu am 10 ani de culturism! Stiu ce vorbesc!

| AnastasiaK a răspuns (pentru lpavel):

Ai 10 ani de culturism? laughing Se vede, se vede, stai liniștit rolling on the floor

| lpavel a răspuns (pentru AnastasiaK):

Se vede bine de pe banda de alergat nu-i asa? A dracu, din alergat te pricepi mai bine ca mine... pai atunci asa sa fie cum zici tu!

| AnastasiaK a răspuns (pentru lpavel):

Ok, hai să-ți zic ce sporturi am făcut ăștia 20 de ani ca să nu mai insiști ca idiotul cu banda. Să vedem, am trecut până acum prin 2 tipuri de karate; gimnastică; un fel de bodybuilding (pe înțelesul tău, mergeam la sală); calistenice; alergări (dacă tot sperai tu, dar nu pe bandă ce să vezi...te cam plictisești să alergi 10km pe bandă); box; kickbox; muay thai. Dintre astea, 3 le-am practicat vreo 10 ani adunați (and still counting) la nivel de performanță.

Acum hai să-ți explic ce înseamnă sport de performanță: înseamnă că timp de 10+ ani am fost îndrumată de antrenori cu studii, preparatori fizici, am avut adesea contact cu kinetoterapeuți, fizioterapeuți, medici sportivi și am avut mulți colegi și prieteni care au urmat școala de antrenori sau facultatea de educație fizică și sport, deci acces nelimitat la informație de la oameni cu studii. De fapt, întâmplarea face că prietenul meu actual are licență, master și doctorat la UNEFS, iar eu chiar mă înțeleg foarte bine cu câțiva profesori de acolo, dar în fine... Partea mai drăguță e că, deși la nivel de performanță am practicat doar arte marțiale, fiind mereu printre sportivi, tot am ajuns să cunosc sportivi de performanță din mai multe domenii, inclusiv foști campioni la skan, bodybuilderi de performanță, etc. Așa că pe lângă informații teoretice, am avut acces și la povești din experiența personală a fiecăruia.

Dar, hai să zicem că toate astea nu valorează nimic în fața celor 10 ani ai tăi de pozat în oglindă la sală și de scris mesaje de pe bancă. Ia spune-mi tu mie, ARGUMENTAT, ce informație eronată am dat eu? CE LEGĂTURĂ ARE VREODATĂ MR. OLYMPIA CU SPORTUL ĂSTA? Ți se pare ție că Oncescu are vreo șansă într-un concurs de bodybuilding? Atât de bătut în cap ești de ai făcut 10 ani de sport degeaba încât habar n-ai chestii de bază?

23 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa o lucrezi continuu, de cate ori ai ocazia, ai dat funda cuiva care iti spune doar de 2-3 ori, pentru skandenberg incheietura e CRITICA si face diferenta dintre castigi si ai o mana rupta, CHIAR LA INCHEIETURA

| StefanFlorea explică (pentru Zuzu1991):

Pai si daca tu o lucrezi zilnic, de regenerat când?

| raMLesS a răspuns (pentru Zuzu1991):

Esti vreun culturist ceva, vreun campion sau un Dorian Popa junior de iti dai cu parerea? laughing Muschii, tendoanele cat si restul se refac in zilele de pauza.
Vezi-ti ma de treaba.

| lpavel a răspuns (pentru Zuzu1991):

A funda exact cui trebuia! Habar nu ai de antrenamente dar zici si tu ceva... esti varza! Mai bine abtine-te!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru lpavel):

Sigur, ai facut-o?
cum e sa ai mana in ghips? big grin
iti place?!? masochista mica rolling on the floor

| Zuzu1991 a răspuns (pentru raMLesS):

Sigur, esti sigur, ca NU confunzi sporturile
skandenberg e "putin" diferit de restul unde nu trebuie sa ai numai muschi, doar putin asa
dar nu e problema, las' ca tu stii mai bine si nu bati campii... DELOOOOOOOC

| Zuzu1991 a răspuns (pentru StefanFlorea):

"regenerat"?!?
de ce?
https://dexonline.ro/definitie/regenerat
de unde in PUII MEI ai scos-o ca daca o lucrezi atunci se deterioreaza si deci are nevoie de regenerare?!?
de ce nu te duci tu la spitalul 9 si le spui ca nu ai toate taratele intre urechi in acelasi timp?!?

| StefanFlorea explică (pentru Zuzu1991):

Astept sa antrenezi zilnic acelasi muschi si peste 2 ani sa vedem daca e o diferenta de la prima zi. La fel si cu incheieturahappy

| Zuzu1991 a răspuns (pentru StefanFlorea):

"Astept sa antrenezi zilnic acelasi muschi"...
era vorba de incheietura, incheietura NU are muschi, doar oase, calogen si alte "cioace"
deci du-te in balarii cu muschii tai cu tot!
te rog TPU, sa remarci, cat de tare ma abtin sa nu injur... URAT... ASA CUM MERITA!
CU SPUME!

| StefanFlorea explică (pentru Zuzu1991):

Se vede ca n ai treaba cu sportul, incheietura are si ea nevoie de pauza de refacere

| StefanFlorea explică (pentru Zuzu1991):

Dar ce sa vb cu pampalaii