| DomnulKat a întrebat:

Salutări am o întrebare,dar în general vreau să-mi răspundă Cosmin86, am văzut în multe răspunsuri spune că sala se începe de la 14 ani.Am 18 ani și fac sală de la 12 ani pot spune că în 6 ani de sală am acumulat multă experiență, iar pentru toți neștiutoriii care spun că rămâi scund dacă ridici greutăți la 12 ani aveam 1.51, la 18 am 1.78 deci mai documentați-vă.

Răspuns Câştigător
| Moonlight15 a răspuns:

Asta e o aberatie... Mai mult vorba asta e spusa de parinti. laughing ( Am patit asta)

6 răspunsuri:
| raMLesS a răspuns:

Ce întrebare e asta cred că e mai mult un răspuns?
Dacă faci zilnic sau o dată la 3-4 zile genoflexiuni cu haltere de la o vârstă fragedă în jur de 10-16 dar şi 18-20 pentru că organismul incetează să se mai dezvolte între 23-26 ani. Tu ridicând haltere ţ-i se pune presiune pe oase si iţi va afecta creşterea deci poţi rămâne teoretic scund. Eu la 15 ani am 1.70m, Citeşte asta :

http://www.romedic.ro/dezvoltarea-fizica-a-adolescentului-0P17063

Funđiţă? :€.

| Alexandru_Grigoraş_1980 a răspuns:

Asta nu o vad a intrebare, dar e normal. Cam pe la varsta asta s-o apuat un prieten de-al meu de sala...

| DomnulKat explică (pentru Alexandru_Grigoraş_1980):

Și acum este scund, sau are înălțime normală?

| Alexandru_Grigoraş_1980 a răspuns (pentru DomnulKat):

Evident, nu e asa inalt ca mine (169 cm, 13 ani), dar e cu vreo 13 cm diferenta. Ar fi si normal, ca parintii lui sunt mici de statura.

| RM94 a răspuns:

Salut! Este recomandat sa te apuci de sala de cand intri la pubertate, pentru ca in perioada pubertatii regenerarea este la cel mai bun nivel din toata perioada vietii, daca te apuci inainte de pubertate gel la 6 ani nu este bine de loc, oasele or sa stagneze pana la inceperea pubertatii. Sa zicem ca un copil care se apuca de sala la 6 ani, intra la pubertate la 12 ani si la 6 ani si are 1.15m, pana la pubertate o sa creasca foarte putin in inaltime cam 1.25 la 12 ani si la 18 ani o sa aiba 1.53 pentru ca in perioada 6-12 ani a pierdut multi cm. Eu la 15 ani aveam 1.69 si acum am 1.85 (fara sala), tata are tot 1.85.
Acum o intrebare pentru tine: Ce inaltime are tatal tau?

| DomnulKat explică (pentru RM94):

Mă omule.Nu am pus o întrebare.Fac sală de la 12 ani, am 18, am 1.75 nu mi-a afectat creșterea.