| FeriFerika a întrebat:

Salutari prieteni, vreau si eu cateva sfaturi sau ponturi ceva pentru masa musculara, ce credeti ca va ajuta sa luati in greutate, dau funda! :X

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Trecand peste sfaturi date de copii mici cu 3 ore / zi, recomand :

1. 4-5 mese consistente, bogate in proteine si carbohidrati + cateva gustari de grasimi sanatoase, fibre, fructe

2. antrenament CORECT la sala, sedinte de maxim 1 ora ( 45 de minute ar fi ideal ), dar la rupere, dupa 45 de minute sa SCHIOPATEZI efectiv

3. odihna, 7-8 ore de somn pe noapte, + dupa ce lucrezi o grupa eviti sa o mai fortezi pana la urmatorul antrenament.

Muschii se dezvolta in zilele de odihna, cu multa mancare bogata in proteine ( nu orice tip de mancare ).

www.culturism.ro, www.getfit.ro -> pune mana si citeste

4 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Daca chiar iti doresti asa ceva, iti recomand suplimente pe baza de proteine si exercitii musculare cel putin 3 ore /zi

| Cosmin86 a răspuns (pentru Jipa95):

3 ore / zi? ai vreo tangenta cu sportul asta de recomanzi asemenea tampenii?

3-4 sedinte de 1 ora / saptamana, adica 3-4 ore pe SAPTAMANA. Asa se pun muschii.

cu 3 ore / antrenament iti dai grav peste cap productia de testosteron ( si NU vrei asta )

| Wehes a răspuns:

Mancare. cum altcumva ai vrea sa iei in greutate?
Daca nu reusesti sa-ti iei necesarul de proteine din alimentatie, iti cumperi un Gainer ( daca esti ectomorf )

| andreiiiukuuu a răspuns:

Suplimente sau mananca sanatos regim si sala.