| BeHappyOriceArFi a întrebat:

Salutari! happy
Tocmai m-am gandit la un program de Street Workout.
Luni, Miercuri si Vineri fac:20 de flotari, 10 tractiuni la bara, 10 tractiuni la bara pentru biceps, 10 flotari pentru deltoid, 15 flotari la paralele si 10 muscle up.
Fac 3 seturi, dar nu fac 20 flotari x3, fac toate exercitiile fara sa ma opresc dupa care iau pauza 5 minute si tot asa de 3 ori.
Marti:3 feluri de abdomene pentru cele 3 parti care le are, 4 exercitii pentru spatele de jos si genoflexiuni de mai multe feluri.

Deci programul meu vine.
Luni,miercuri si vineritongueiept,Spate,Biceps,Triceps,Deltoid
Marti,Joi,Sambata:Spate Inferior,Abdomen, Picioare si Gambe
Duminicatongueauza

Bineinteles ca fac si alte exercitii pentru full planch, human flag etc...mai am de exersat findca abdomenul meu nu e prea visibil big grin

Fac de mult timp street workout si a inceput sa imi placa mult si vreau sa fac mereu,nu imi place deloc sa fac pauza, asa ca as dori sa imi spuneti parerea voastra despre antrenamentul meu, mersi happy.
P.S Nu mai am treaba cu febra muscularawinking

Răspuns Câştigător
| TraceurAlexx a răspuns:

Daca zici ca faci de mult timp workout ar trebui sa faci mult mai multe repetari din fiecare exercitiu. Eu de exemplu dupa 6 antrenamente in parc am ajuns la 265 flotari ( mai multe seturi de diferite feluri) si 80 tractiuni ( 8 seturi diferite). Faptul ca nu ai treaba cu febra musculara arata faptul ca nu te fortezi de loc. Eu dupa fiecare antrenament 2 zile nu puteam sa ma misc ( faceam o zi da, 3 pauza ).

Iti recomand sa maresti numarul de repetari pe set. Daca a doua zi nu poti sa te misti de la febra atunci inseamna ca ai facut un antrenament adevarat.

Pentru mai multa motivatie iti recomand sa faci impreuna cu unul sau mai multi prieteni, pentru ca o sa apara fenomenul de competitie ce o sa te faca sa faci si mai multe repetari/seturi.

Incearca sa faci pentru tot corpul intr-o zi, si a doua zi sa iei pauza. Adica o zi da, una nu. Odihna e cheia... daca nu te odihnesti, muschiul nu are timp sa se refaca si nu o sa cresti in masa.

Mananca mancare care contine proteine (branza, oua, carne), dormi cel putin 8-10 ore noaptea ca sa incepi sa iei in masa.

| BeHappyOriceArFi explică (pentru TraceurAlexx):

Nuj ce sa zic, nu prea am timp eu trebuie sa incadrez tot antrenamentul in maxim o ora jumate, findca asa fac si eu 200 de flotari pentru toate partile pieptului si mai multe feluri de exercitii pentru triceps si la fel si la spate.
Si oricum, la mine faza cu odihna nu tine, cand nu fac exercitii ma simt slabit, parca nu mai am chef de nimica, insa dupa ce fac imi vine sa fac de toate happy.
Totusi pana la urma e bun de ceva programul asta sau ma gandesc la altu?

| TraceurAlexx a răspuns (pentru BeHappyOriceArFi):

Programul este bun. Ti-am zis sa maresti numarul de repetari pe serie ca sa fie mai greu si sa faci febra. Daca nu faci febra inseamna ca degeaba faci.

3 răspunsuri:
| Soare_Catalin_1997 a răspuns:

Uite voiam sa te intreb ceva in legatura cu antrenamentele pe saptamana de street workout eu de multe ori le fac acasa. Este bine sa tot lucrezi aceleasi grupe de mai multe ori pe saptamana cum faci tu? Sau o data pot face un program de diferite flotari pentru piept si triceps de 2 ori pe saptamana si program de abdomen de 2 ori pe saptamana si 1 sau de doua ori program biceps spate si restul? Cum e mai bine sa fac acelasi program pentru tot corpu de mai multe ori pe saptamana sau sa le iau pe fiecare in parte