| KeNNT3D a întrebat:

Salute TPU. Am cam 2 saptamani de cand merg LA sala ( sunt incepator) tip somatic Endomorf, can 1, 65-1,70m inaltime, intre 70-80kg, PS: am mai cumparat si niste proteine (de LA pro nutrition, whey protein dinacelea cu zer),.
Ma intrebam daca imi puteti "recomanda" o alimentatie buna sa pun niste masa musculara pe mine.
PS: am 16 ani.
Ofer funda!

3 răspunsuri:
| Userrr a răspuns:

Nu mai lua proteine, mananca multe fructe inainte de a merge la sala, in general mere.Si trebuie sa ai rabdare, nu se va vedea totul in doua zile.

| SergioRamos4 a răspuns (pentru Userrr):

Tu chiar ca esti obosit, cum sa nu manance proteine copile, tu numai cu fructe traiesti?
proteine = carne, branza, oua, etc.
Mai documenteaza-te inainte sa spui o aberatie.

| Moonlight15 a răspuns:

4-5 mese pe zi+ gustari.Ca sa cresti trebuie sa-ti atingi macro-nutrientii dintr-o zi: proteine, grasimi, carbohidrati:

Mananca 2 g de proteine pe kg de corp: Tu ai 70-80 kg trebuie sa mananci intre 140-160 g proteine pe zi,incearca sa-ti aflii greutatea exacta.

Incearca sa introduci:Trebuie sa mananci : carne,lapte,branza,oua, ovaz, migdale, peste tot ce este bun si contine proteine asa fel incat sa-ti atingi macro-nutrientii dintr-o zi. Evita preparatele, crenvustii si alte prostii din comert. Bafta!