| FitMonkey a întrebat:

Sariturile cu coarda este un exercitiu cardio? din punct de vedere al fitness-ului
daca da, cat de eficient e? cate minute trebuie facut incontinuu? mersi

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu există exerciții cardio!
Săritul corzii, plimbarea în pas vioi, gimnastica ritmică, exercițiile de încălzire pun la muncă mușchii, inclusiv inima (este un mușchi), deci nu poți antrena doar inima!
Eficiență este să faci zilnic cel puțin o oră de exerciții fizice care să solicite toți mușchii corpului.
Pa, pa.

| JokerV a răspuns:

Da e un exercitiu cardio destul de eficitent

| onasis1961 a răspuns:

Este exerciţiu cardio1Trebuie luat progresiv, începând de la 3 minute pe repriză, baftă!

| Biu90 a răspuns:

Da, este un exercitiu si cardio si are o eficienta destul de mare daca e practicat in conditii optime. Incearca din ce in ce mai mult. Pleaca de la 5-7 minute. Bafta!

| BiuL a răspuns:

Daaa, cauta pe google sa vezi ca e chiar considerat un exercitiu greu, arzi multe calorii, transpiri, dar fara sa iti dezvolti musculatura excesiv, totusi lucrezi multe grupe de muschi, picioare, brate, spate, abdomen. Si eu mi-am cumparat coarda dar din pacate din lipsa de spatiu nu prea am folosit-o. TCat sa faci? pai incepe cu cateva minute, 1-2 ca sigur nu vei rezista mai mult si apoi creste progresiv pana ajungi la 15-20 de minute.

| Reek54 a răspuns:

Da, este un exercitiu cardio, este foarte eficient.
Daca faci 10 minute incontinuu e super, si sa avansezi.

| WR104 a răspuns:

Este probabil cel mai eficient exercitiu pentru slabire dar si pentru forma fizica desigur cum sunt mai toate exercitiile aerobe sau anaerobe.
Succes!

| EvaneSScence a răspuns:

Da, este un exercitiu cardio si cred ca il practici pentru forma fizica doar. Nu e pentru slabit cine stie ce optiune.

| Cosmin86 a răspuns (pentru EvaneSScence):

Arde destule calorii, facut repede si o perioada mai lunga. Poate arde chiar la fel ca la alergat.

Răspuns utilizator avertizat
| Derbedeu24 a răspuns:

Da, este un exercitiu si cardio. Daca ai putea ar fi bine si sanatos sa faci 15-30 min

Răspuns utilizator avertizat