| Eusuntstefan8768 a întrebat:

Merită să fac box de performanță, adică riscurile unei accidentări sunt chiar așa de grave precum se crede? Ce spuneti? Să fac sau nu?

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca iti pui zeci de intrebari numai pe tema asta, atunci nu merita!
De performanta? nu cred ca esti pregatit pentru asta, depinde si ce varsta ai, ca daca ai peste 20 de ani e mai greu sa faci performanta cand unii au inceput de la 7-8 ani sa practice sporturi de contact, box, kickbox etc, amator da poti face la orice varsta!

Ai o multime de intrebari pe tema asta : https://www.tpu.ro/utilizator/abcgrm/intrebari/

Bataia la profesionisti cat si amatori sa stii ca doare, uneori doare tare! Prin bataie ma refer la competitii, ca ce faci la sala nu e ceva foarte periculos, adica la antrenamente, mai ales la amatori unde esti protejat
Depinde cat de rezistent este fiecare, unii la profesionisti i-am vazut dupa 12 runde cu fata perfecta altii zici ca au fost calcati de tren! Depinde de multi factori, in opinia mea insa trebuie sa fii foarte bun pe tehnica, forta si cel mai important este sa fii bun incasator, in box cei care rezista mult in picioare dupa ce le sunt aplicate lovituri puternice sunt cei mai buni! degeaba esti bun daca ai primit un pumn si esti KO, pe asta se justifica ceea ce am spus referitor la 'bun incasator'!

Sunt fost boxer amator si cam atat, in rest nu imi place MMA-ul care in opinia mea la nivel amator este practicata de toti fatalaii si semi-interlopii care fac acest "sport" ca sa se impuna pe strada sau ca le dau altii bullying, nici alte forme de "karate" pentru smardoi care nu iubesc artele martiale si nu le inteleg, iubesc insa artele martiale japoneze imi place Kempo! osu

Răspuns utilizator avertizat
| Simpatic a răspuns (pentru Eusuntstefan8768):

Nu e tarziu ca amator, ca profesionist nu stiu exact nu am fost profesionist asa ca nu stiu foarte sigur, desi pot intui ca nu poti ajunge profesionist in box de la aceasta varsta...dar cine stie, apuca-te si vezi cum te descurci si cat de tare te vei implica, cat de mult iti va placea, ce stiu eu poate chiar poti deveni profesionist, speranta moare ultima

Răspuns utilizator avertizat
| Simpatic a răspuns (pentru Eusuntstefan8768):

Pentru mine MMA nu este sport si nu este arta martiala e mai mult o bataie de strada, vulgara si brutala, cam atat!
Artele martiale reale necesita zeci de ani de practica si nu se invata in 3 luni de zile!
cat despre acest McGregor niciodata nu mi-a placut cum se afiseaza, cum arata si cine este, este doar un alt cocalar mai mare si incult decat Floyd Mayweather Jr.

Este alegerea ta ce sport vrei sa practici! important este sa faci

Răspuns utilizator avertizat
| Bogdan2503 a răspuns (pentru Simpatic):

In box sunt mai multe lovituri in lant, nu ca mma u, uita te la un meci de mma ufc, sa vezi cat astepti sa vezi o actiune.
Lovituri repetate cu manusi de 10 oz, mai ales cele nedotate cu antishock iti pot provoca daune serioase la sistemul nervos, deci in concluzie boxul este mult mai greu decat mma u, mai ales ca boxeri se bazează doar pe pumni, contează ft mult si footworkul. Boxul este clasificat pe 1 loc la cel mai greu sport

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, categoric nu.

| Violleta2022 a răspuns:

Scoate sula din gura, cand vorbesti cu oamenii de pe forum, ce mata nu te-a invatat sa ai respect si bun simt?