| FaraNume347 a întrebat:

Se pot vedea rezultate la sala daca nu am o alimentatie potrivita?

12 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Uneori nu au nici o legatura.Reglajul se face 'facand'. Mancand ceea ce simti dupa o sedinta de sala dar nu exagerat. Daca simti frustratii si nu le depasesti, pierzi vremea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Cum adica "nu exagerat"? Ca sa pui muschi seriosi, trebuie sa mananci singur cat o familie de 4 persoane.

Chiar si 30 de oua / saptamana + 5 fripturi pe zi.

Mai documenteaza-te si tu

| girlwattitude a răspuns (pentru Cosmin86):

Acum depinde si de ceea ce doreste sa obtina prin antrenamentul la sala si sa stii ca exista pe internet, o multime de informatii eronate.Trebuie sa si stie de unde sa se documenteze si sunt convinsa ca cele mai bune sfaturi, le poate primi ori de la o persoana in domeniu, ori de la genul de persoana care a avut anumite experiente similare.

| Cosmin86 a răspuns (pentru girlwattitude):

Stiu ca sunt multe informatii eronate. eu fac de aproape 10 ani asa ca am ceva experienta.

El e baiat si pare slab in poza, deci clar vrea masa musculara si pentru aia trebuie sa mananci serios.

| girlwattitude a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu fac de 8 ani, deci si eu pot sa spun ca am ceva experienta, dar aici nu este o competitie, asa ca am sa raman la subiect.De acord cu tine,eu nu am stat insa sa analizez poza si ca baiat, e clar ca are nevoie de masa musculara, nu neaparat extrem de definita, mai ales daca este inca un copil.O sa aiba timp si pentru asta, important este sa aiba ambitie si sa fie hotarat. Masa musculara necesita multa proteina in general..si surplus de calorii (calorii bune, bineinteles) s.a.m.d. Nu mai spun de dedicare si pauze de recuperare, cand e cazul.ECHILIBRU.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai daca asa te-ai documentat, e bine sa mai stii ca nu aveai motive sa mai pui intrebarea. Dar sa nu te miri ca atunci cand nu te vei mai duce la sala, vei manca 40 oua si 7 fripturi (ca mentalul stomacului cu asta s-a obisnuit, si vei faca 500Kg si iti va trebui macara sa te ridice.Ca muschii se vor acoperi cu slanina.

| Cosmin86 a răspuns (pentru oprescudorin11):

UNDE am pus eu intrebare?

Si muschii NU se acopera cu slanina de la carne si oua ( proteine ).

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Cosmin86):

Te-am confundat cu Cosminiul care a intrebat.Stai linistit: pare adevarat ca din carne si oua nu se depune slanina dar pariez ca pe langa astea mai mananca si altele respectivul. E omenesc. Vad pe strada cam 90% din populatie supraponderali sunt. Daca mananca cineva pe strada va fi aproape sigur un grasan sau o grasanca.Nici macar nu realizeaza asta.
In teorie poate parea perfect regimul.Realitatea este cu totul alta si este sa zicem omenesc.

| Cosmin86 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Eu m-am dat pe mine exemplu, asa mananc eu in perioada de masa musculara ( uneori mai variez, in loc de 5 fripturi mananc 3 sau 4 si la celelalte mese imi iau proteinele din linte, naut, migdale, etc. ).

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Cosmin86):

OK, cata vreme faci sport. Dar eu intrebam ce vei face cand nu mai faci sport, fie imbatranesti sau gasesti o alta ocupatie, sedentara.Vei manca la fel de mult sau pe jumatate, adica ramai cu mentalul la mancare.
De aia ziceam ca nimeni nu-si poate respecta decat un timp limitat un regim aproape de strictete. Poate cei de la Hollywood, care pierd prea multe milioane de $ ca sa riste sa calce regimul strict.Dar si aia o iau razna spre sfarsitul vietii.

| alin100 a răspuns:

In nicun caz, pentru a pune muschi adevarati trebuie sa mananci 5 mese mari,bogate in proteine +gustari:nuci,caju,alune,etc.

Alimente bogate in proteine sunt:carnea,branza,laptele,oua.

Alimente bogate in carbohidrati sunt:paste,castrofi, orez

Concluzia este, ca mai bine stai acasa, decat sa mergi la sala, neshimandu-ti alimentatia!

| girlwattitude a răspuns:

Hei.Avand in vedere ca eu merg de cca. 8 ani de zile la sala,as putea sa iti raspund sincer,bineinteles prin prisma a ceea ce am trait pe propria-mi piele, ca rezultatele scontate nu ai cum sa le vezi, daca ai o alimentatie nesanatoasa.Ori daca vrei cu adevarat sa mergi si sa produci cateva schimbari pe plan fizic, atunci mergi pe,, healthy mix,, sau mix de mancare sanatoasa.Combini echilibrat proteinele, grasimile si fibrele si nu o sa regreti primele rezultate.Acum depinde si de ceea ce vrei sa obtii. Daca tii catusi de putin ca fizicul tau sa fie placut si sa nu dai degeaba banii pe sedintele de antrenament la sala,sfatul meu este sa renunti la tot ce nu este benefic pentru organism si sa incepi cu ceva cat se poate de sanatos si satios. Sfaturile astea sunt bazate pe trairi personale si doresc sa le iei ca atare.Un echilibru intre minte si corp,este cheia catre o sanatate de fier! Tot ce trebuie sa faci,in cazul in care alimentatia ta nu este tocmai una sanatoasa,este sa renunti treptat la alimentele cu continut caloric mare, procesate, indulcite, produsele tip fast-food si bauturile acidulate, sarea in exces s.a.In caz contrar, e posibil sa dezvolti masa musculara, pe sub tesutul adipos si crede-ma, arata oribil.Asa ca. daca ai de gand, apuca-te de treaba, succes!