| sopranaCadaverica a întrebat:

Sunt fata, am 20 de ani, 1.70m si 85 kg. Pentru a slabi macar 1 kg/saptamana e suficienta o ora de cardio+exercitii pentru rezistenta de 3 ori pe saptamana?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| AnastasiaK a răspuns:

Ca sa slabesti 1kg pe saptamana, ai nevoie de un deficit de 1000kcal pe zi (adica sa consumi cu 1000kcal mai putin decat are nevoie organismul tau, ca sa nu existe confuzii). Intr-o ora de cardio arzi in medie 600-700kcal (depinde si de intensitate aici, exista mari diferente intre un antrenament LISS si unul HIIT), deci, in functie de cum alegi sa te antrenezi, vezi cate calorii arzi si calculeaza daca activitatea fizica aleasa te ajuta sa te incadrezi in acel deficit. Daca da, atunci vei slabi 1kg/saptamana, iar daca nu, ori mai adauga alte exercitii ori fii mai rabdatoare ca de slabit, prin deficit caloric tot slabesti, chiar daca mai putin.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu este de ajuns!
Ca sa slabesti trebuie sa muncesti zilnic, minim 1 ora si sa tii o dieta stricta.
La 1.70 ar trebui sa ai maxim 60kg.
In situatia ta, ai de dat jos 25 kg, care se pot da cu dieta sanatoasa si mult, foarte mult efort fizic.

| mihai69 a răspuns:

Plus regim.

| AnastasiaK a răspuns:

Daca alimentatia ta in momentul asta e una pentru mentinere (adica arzi cate calorii consumi), adaugand acele ore de cardio nu vei slabi un kilogram pe saptamana, ci mai putin. Daca fara sport esti deja in deficit caloric atunci e posibil, depinde ce alimentatie ai.

| sopranaCadaverica explică (pentru AnastasiaK):

Sunt in deficit caloric, consum aprox 1500 cal pe zi. Numai mancare sanatoasa, peste, pui fiert, la gratar, legume, fructe, fara dulciuri, grasimi etc.

| AnastasiaK a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Ca sa slabesti 1kg pe saptamana, ai nevoie de un deficit de 1000kcal pe zi (adica sa consumi cu 1000kcal mai putin decat are nevoie organismul tau, ca sa nu existe confuzii). Intr-o ora de cardio arzi in medie 600-700kcal (depinde si de intensitate aici, exista mari diferente intre un antrenament LISS si unul HIIT), deci, in functie de cum alegi sa te antrenezi, vezi cate calorii arzi si calculeaza daca activitatea fizica aleasa te ajuta sa te incadrezi in acel deficit. Daca da, atunci vei slabi 1kg/saptamana, iar daca nu, ori mai adauga alte exercitii ori fii mai rabdatoare ca de slabit, prin deficit caloric tot slabesti, chiar daca mai putin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima datã ai nevoie de deficit caloric, iar cardio este de ajuns o orã, mai ok este sã faci un sport sau inot
Sau poti face salã de 3 ori pe saptamânã si in zilele cu pauzã cardio ce iti place.

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Intrebam daca pot slabi 1 kg/sapt cu ce fac acum.

| testosica11 a răspuns:

Da, daca le faci de exemplu luni da, marti pauza, miercuri da, joi pauza si tot asa
un alt aspect important este ceea ce mananci. sa nu faci vreo dieta de aia stupida de pe internet, mai bine mananca cu grija si sanatos, apa multa, eventual cauta un regim care sa contina 3 mese principale si cateva gustari intre happy 70% din slabit se intampla in bucatarie, e foarte important ceea ce mananci

| CristianSotropa a răspuns:

Kilogramele se dau jos in bucatarie, nu la sala. ca sa slabesti 1kg pe saptamana trebuie sa ai 5 mese pe zi, dintre care 3 pricipale si 2 snackuri intre mese. "mananca la micul dejun ca un rege, la pranz ca o print si la cina ca un om sarac"
adica incepe un mic dejun bogat, care contine toate substantele nutritive:

MICUL DE JUN : PROTEINE (lapte sau iaurt) +CARBOIDRATI (biscuiti, fette biscottate sau cereale )+ SARURI MINERALE SI VITAMINE ( o portie de fructe de sezon proaspete)

Snack: 1 fruct, un baton de cereale sau un iaurt cu continut scazut de grasimi

PRANZ : CARBOIDRATI (50-60 de gr. de pasta, orez sau paine ) + O PORTIE DE PROTEINE ( legume carne rosie sau alba, peste sau oua) + 2 PORTII DE LEGUME

SNACKS : (VEZI DESUPRA)

CINA : CARBOIDRATI ( 40 gr. de paine) 1 PORTIE DE PROTEINE + 1 PORTIE DE LEGUME