| sopranaCadaverica a întrebat:

As vrea sa mai slabesc niste kilograme. Daca fac cate o ora de exercitii de rezistenta (pentru picioare, fesieri, abdomen, brate) zilnic, de cinci ori pe saptamana, pot slabi? M-am plictisit de cardio, nu ma mai motiveaza.
Are aceeasi eficienta daca sunt doar exercitii de rezistenta, fara cardio?!
Niste exemple de exercitii facute intr-o ora:

https://www.youtube.com/watch?v=pYu9fl7sUuI
https://www.youtube.com/watch?v=gLrzTAUtBJo
https://www.youtube.com/watch?v=s50vvWgC5yM
https://www.youtube.com/watch?v=gSwn6tHNetk

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sportul nu slabeste, eu daca merg 15 km pe jos am consumat 1200 de calori asta inseamna o shaorma medie, 2 feli de pizza, 2 ciocolati nu mai bine numai manc nimic si nu trebuie sa ma plimb prin oras aiurea,nu ca promovez lenea dar repet conteaza ce bagam in gura,ca fata mai bine ai ridica greutati masa musculara face ca rata metabolica sa creasca pe viata,de asta cei cu cardio arata ca schelecti ai vazut ce trup au aia care fac culturism,nu ca nu ai putea povesti, si femeile mergeau la vanatoare,existau amazoane,noteaza intr-un carnet tot ce scrii,cantarestete zilnic,evita dulciurile, fast food, patiseria, pizza, multe legume, fructe 2, 3 per zi

| sopranaCadaverica explică (pentru RAY):

Mersul pe jos si atat nu functioneaza, sa stii. Arzi prea putine calorii si iti poti distruge ligamentele daca nu stii cum sa calci (da, trebuie sa stii cum sa pui piciorul in pamant).
Eu inainte faceam cardio + exercitii de rezistenta + program de masa care consta in toate grupurile de alimente, si grasimi, si vegetale, si carbohidrati buni, si proteine etc. Conteaza mult cantitatile, mesele - sa fie 3, ultima la ora 19, la gustari daca vrei doar fructe, si in general, toti acesti nutrienti sa fie luati din alimente cat mai naturale, neprocesate. Daca vrei grasimi, ai zahar brun, fructoza din fructe, ai nuci, alune, caju, fistic, seminte de dovleac, floarea soarelui, fructe confiate, uscate, deshidratate, daca vreiproteina - oua, cotlet slab de porc, vita, pui, curcan, peste, daca vrei carbohidrati - paste din grau dur, cartof, mazare, fasole. Si cu cantitatile potrivite am slabit foarte mult. Dar ulterior m-am plictisit grozav de cardio, miscari repetate si ma gandesc sa raman doar la cele de rezistenta cu greutati mici.

| RAY a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Culturismul te astepta

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Arzi 750-950, depinde de greutatea ta corporala.

| sopranaCadaverica explică (pentru aXy99):

Cine arde? Eu sau Ray?

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Ai dreptate, eu unu cand ma plimb scap si de stres, nervi

1, 912 kcal/day
Exercise
10.5 Mets
Walking distance
14.4 km =9 mile
Calories burned
836 kcal
For 10,000 steps,
65 minutes per day

| aXy99 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Depinde de greutate ta corporala si de cat de obisnuit esti cu acest tip de efort fizic.

| sopranaCadaverica explică (pentru RAY):

Mersul pe jos e foate bun, sanatos, DAR e insuficient, Ray, nu poti spune ca e un sport la propriu, sa fim seriosi. Nici un muschi nu se contracta cu adevarat atunci cand mergi si grasimea se arde atunci cand muschiul lucreaza. Uite exemplu - ai avut cumva febra musculara in primele zile cand ai mers kilometrii aia pe jos? Unde si cat de intensa era febra? Daca a fost foarte vaga ori nu a fost deloc, inseamna ca nu iti solicita corpul, nu-ti lucreaza muschii - deci nu arzi grasime la propriu (doar elimini APA) Incearca sa faci un program de 50 de minute de cardio (gasesti pe Youtube zeci) si vezi ce febra o sa ai de te urci pe pereti. Acela se numeste sport si te va ajuta sa slabesti.
Si daca ai rezultate cu mersul, sa zicem, nu sunt vizibile, iti trebuie luni de zile ca sa slabesti 2 kg cu asa ceva, cand poti sa faci altceva mult mai efectiv in 30 minute pe zi (exercitii care implica toti muschii corpului) spre exemplu si sa dai jos 1 kg saptamanal. Bineinteles, daca ai o dieta echilibrata. Daca nu mananci corect, degeaba faci tot ce faci, efortul tau e in zadar. Mai bine faci jogging in ritm de melc in 30-40 de minute si esti mult mai castigat. Cauta pe Youtube programele lui Billy Blanks - cardio pentru incepatori. Sunt gratis si e pacat sa nu incerci.

| RAY a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Non stop ardem glucoza sau grasimi indiferent de ceea ce facem

| sopranaCadaverica explică (pentru RAY):

Evident, dar caloriile din somn sau stat pe TPU nu ajuta la slabit. big grin sunt irelevant de putine

| RAY a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Nu chiar cat efort trebuie sa faci cat consuma rata ta metabolica, totul e sa manci mai putin si calitativ nutritiv

| Cosmin86 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Faceai doar cardio si rezistenta? exercitii pentru masa musculara nu?

| sopranaCadaverica explică (pentru Cosmin86):

Am avut 100 de kg. Cand am inceput, doar cardio. Incet-incet, si rezistenta. Nu despre asta e rezistenta? Exercitii cu greutati mai mari, mai mici pentru slabit+tonifiere. Tu ce intelegi prin asta?

Eu fiind fata nu vreau muschi. Vreau doar sa mai slabesc.

| Cosmin86 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Crezi ca daca faci exercitii pentru masa musculara pui muschi? daca ar fi asa simplu, nu se mai dopau toti prin sali + sa manance 4-5 fripturi pe zi.

O sa-ti creasca nesemnificativ, in schimb o sa arzi mult mai bine calorii deoarece genul asta de exercitii iti accelereaza metabolismul pana la 48-72 de ore dupa antrenament, spre deosebire de cardio, care iti accelereaza metabolismul doar in timpul antrenamentului.

| sopranaCadaverica explică (pentru Cosmin86):

Pe mine ma interesa daca exercitiile de rezistenta si atat au aceeasi eficienta ca un program de cardio. Nu am scris nicaieri ca ajung culturista de la exercitii fizice cu 1 kghee hee
Si acelea se pot face si fara greutati oricum, folosindu-ma doar de greutatea corpului.

| sopranaCadaverica explică (pentru Cosmin86):

Te-ai uitat la exercitiile puse in intrebare?

| Cosmin86 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Da, sunt un fel de cardio.

Nu prea sunt de rezistenta, daca vrei de rezistenta alearga 10km sau fa 100 km cu bicicleta.

| sopranaCadaverica explică (pentru Cosmin86):

Dar ar fi ok daca as face in genul o ora pe zi? As slabi? Cu dieta echilibrata desigur

| aXy99 a răspuns:

Pentru a slabi e nevoie de deficit caloric. Degeaba faci sport si arzi 5000 kcal pe zi daca tu mananci 8000, iar metabolismul tau arde 2000. Intelegi? (da, stiu, nu consumi atatea kcal, nici nu arzi atatea, a fost un exemplu)