| hellaw a întrebat:

Sunt fata, am aproape 16 ani si vreau sa ma apuc de sala. imi poate explica cineva cum sta treaba cu proteinele si steroizii? adica de care ar trebui sa iau ca sa pun in masa musculara dar si sa ma dezvolt in acelasi timp, cat timp, de ce fel, de unde se pot lua, etc?

10 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Tu vrei masa musculara gen culturism sau fitness? ca sunt 2 lucruri total diferite. steroizii nu ai tu ce cauta in sectorul ala. la capitolul proteine ai 3 alegeri. vrei sa castigi in greutate - gainer. vrei sa inlocuiesti o masa pe zi sau nu poti lua o masa - MRP. vrei doar masa musculara fara grasimi sau nu vrei sa castigi in greutate - concentrat proteic. asta ca suplimente. in rest proteine gasesti in carne, oua, lactate, cereale si cam orice mananci contine o mica masura de proteina. de ex piept pui la 100g are cam 25-30g proteina, o banana are 1.3 grame, ovazul la 100g are cam 17g proteina si tot asa. daca esti la inceput vei creste de la sine ca painea calda. cu lunile incetineste procesul de crestere si suplimentele ajuta la accelerarea ratei de crestere...cam asa cumva. + la un regim deficitar sa zicem ca nu poti atinge cantitatea zilnica, acolo intra suplimentele

| Nickname1890 a răspuns:

Esentialul pe care trebuie sa il stii este ca steroizii detinerea sau folosirea lor fara autorizatie este ilegala si in plus foarte periculosi.

Pe de alta parte proteinele sunt ok, proteine consumi si tu zi de zi din carne lactate. Praful de concentrat proteic nu este altceva decat un fel de "lapte praf" si vezi ghilimelele de rigoare adica proteinele adunate din zer lapte oua extrase si concentrate in acel praf pe care tu il bei. Deci nu este nimic periculos sau neinregula la el. Acestea din urma se gasesc fie online daca cauti"suplimente nutritive" fie in salile de fitness, fie in diverse magazine specializate in suplimente nutritive.

| neutrino a răspuns:

La aceasta varsta, daca doresti sa mergi la sala iti trebuie recomandarile si sfaturile unui medic.

| greyhound a răspuns:

"Proteine" e impropriu spus, se numesc suplimente si se poate fara ele in cazul tau. Trebuie doar sa te duci sa te antrenezi si sa mananci mai des si mai bine. Sfaturi in detaliu despre antrenament si nutritie iti poate oferi instructorul (administratorul, receptionerul) de la sala.
Steroizii ies din discutie, nu participi la Miss Univers si nici nu cred c-ai vrea sa te trezesti cu un cocosel, par pe fata sau cu o voce ca a lui Bonnie Tyler.

| AntrenorFitness a răspuns:

Uite aici... http://www.despreculturism.ro/......pante.html
Si suplimente de calitate gasesti aici http://www.megaproteine.ro/Pentru-femei/ si program de nutritie si antrenament http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html
Bafta!

| JosePpPp a răspuns:

Daca vrei proteine megaproteine.ro Dar ca fata nu iti recomand decat daca vrei sa te faci halterofila si mai ales steroizi. Pentru fete trebuie doar munca bruta pentru ca trebuie sa formezi nu sa pui masa musculara prea multa. Ar fi trebuit sa spui si inaltimea si greutatea ca sa-ti pot recomanda ceva. Eu zic sa NU iei nici un fel de proteine. Daca vrei totusi poti sa-ti faci un shake de energie acasa, ori sa mananci multa carne, branza si oua acestea avand cele mai multe proteine.

| hellaw explică (pentru JosePpPp):

Of. sunt micuta am 1, 60 si 45 kg

| Sonny1994 a răspuns:

Nu ai nevoie de suplimente proteice in primele luni de sala.

| BDorin a răspuns:

Iti recomand ca in prima luna de sala sa nu iei nici o proteina sau steroizi, doar un regim alimentar bun happy care ti l-ar putea recomanda un medic nutritionist.

Prima luna de sala este foarte importanta pentru dezvoltarea conditiei fizice, iar apoi poti baga stimulente. Iar daca bagi stimulente si apoi renunti la sala. nu ai facut nimica.

Eu personal nu recomand nici un stimultent decat sala cu un program adecvat si un regim alimentar bun

| Cosmin86 a răspuns (pentru BDorin):

Proteinele NU sunt stimulente