| sweetys a întrebat:

Sunt fata si vreau sa ma duc la sala pentru tonofiere, nu vreau sa mai slabesc. Ce exercitii si aparate imi recomandati? Eu vreau sa lucrez in principal muschii abdominali, fesieri si muschii bratelor. Puteti sa imi trimiteti si linkuri, va rog.

2 răspunsuri:
| Lavii007 a răspuns:

Cel mai bine te poate sfatui instructorul de la sala. Iti va spune ce aparate sa folosesti si cum sa lucrezi

| Cosmin4Fit a răspuns:

Poti oricand sa faci exercitiile si acasa daca iti gasesti motivatia.

Dar la sala ai si mediu, si aparate.

Evita exercitiile aerobice de durata lunga si intensitate foarte mica ( alergatul o ora de exemplu ). Acestea te ajuta la slabit, dar de multe ori scad si din masa musculara, nu doar din grasime.

Exista doua tipuri de hipertrofii ( cresterea muschiului ). Cea sarcoplasmica si cea miofibrilara. Cea sarcoplasmica mareste volumul de lichid dintre fibrele musculare, il creste ca volum. Tu nu vrei asta, tu vrei ca muschiul sa fie mai compact, adica sa intaresti tesatura musculara, deci te intereseaza cea miofibrilara. Asta inseamna de asemenea ca vei deveni si mai puternica.

Ce ai nevoie este sa fortezi putin, dar fara sa sustii umflarea muschilor.

Pentru tonifiere iti recomand HIIT.

http://www.darebee.com/programs

Aici gasesti din belsug astfel de exercitii. N-ar trebui sa-ti ia mai mult de 30 min pe zi.

Poti de asemenea sa faci pauzele mai mari intre cateva seturi de exercitii, ca sa nu activezi procesul anabolic de ardere al grasimilor. Faci 10 min ex pana ramai fara aer, apoi pauza 3 min, apoi iar 10 min pana te epuizezi si tot asa.

Te va intari, caracter si muschi :)

Poti de asemenea sa incerci cateva exercitii mai extreme ( cel putin pentru fete ) cum ar fi flotarile sau tractiunile.

Succes!