| sportsanatos2019 a întrebat:

Sunt sportiv de performanta (fotbal) si merg foarte des la sala si vreau sa stiu daca masa musculara ma poate face mai lent si sa imi scada din viteza?

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Viteza nu e data tot de contractia musculara? Doar grasimea te poate face mai lent.

| Emazio a răspuns:

Cu cat cresti in corp e mai dificil sa il misti asa rapid, dar poti sa te uiti si la fotbalistii de performanta, ii vezi cu masa musculara foarte dezvoltata? Ma gandesc ca tinta de atins este sa ajungi la cat mai multa fibra in corp.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Emazio):

Masa si fibra inseamna acelasi lucru, masa musculara e formata din fibre.

putin anatomie nu strica.

| GigelCostelCovrigel a răspuns:

Nici decum, chiar iti poate mari acceleratia! Nu numai atat, adversarii nu vor mai putea sa iti preia mingea atat de usor, cu masa musculara fiind mai greu de clintit. Este un mare advantaj. Iti recomand sa faci sala si ai sa vezi imbunatatiri in stilul tau de joc. De exemplu eu jucam fotbal. La inceput nu aveam multa masa musculara si toti imi luau mingea prin tot felul de trucuri. Dar dupa ce am mers la sala si m-am concentrat in a fii fundas eram moartea atacantilor, cand se izbeau de mine ei cadeau. Cand aveam mingea la picioare nimeni nu mi-o lua. Du-te la sala! Nu ai sa regreti. Succes si spor! Si asa cam in gluma, cand ai fizicul bine dezvoltat si alergi spre unul ce nu e prea bine antrenat si e in aparare, o sa te lase sa treci laughing)))