| devil2279 a întrebat:

Tragand la fiare cum iti creste forta? Cand faci cu greutati mari dar bineinteles mai putine repetari sau cand faci cu greutati mai mici si mai multe repetari? Eu trag tare la fiare si trag in viteza si cu greutati mari si din cate vad mi-a crescut foarte mult rezistenta dar la skandenberg tot ma da unu.Si ala cica degeaba trag eu ca nebunu la fiare ca forta creste cand tragi incet si greutati mai mici si mai multe repetari. Asa e?
Va rog spuneti'mi cum sa fac sa imi creasca forta? crying
Si un program de antrenament ceva. Apropo fac lupte libere si am 16 ani.
Va rog. trebuie neaparat sa fac multa forta ca sa reusesc. crying

21 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Da, greutati mari, repetari putine si sa tragi incet, miscare controlata, sa mentii muschiul sub tensiune.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru devil2279):

10 kg = foarte usor.

greutate grea = sa nu poti mai mult de 4-5 repetari / serie, daca poti 25 de repetari nu e suficient de grea.

http://www.getfit.ro/......serie.html

"1. Forta- 2-6 repetari"

Deci alege o greutate cu care sa poti intre 2 si 6 repetari, cand poti mai multe, maresti greutatea.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru devil2279):

Da, e buna.

Daca vrei skandenberg :

- lucreaza incheieturi si antebrate
- invata tehnici ( probabil faci complet aiurea )

Daca faci rapid nu faci forta, fa-le lent si fara capetele miscarii.

| TheSoldier a răspuns:

Asc la euwinking...fac antrenament cu gantere de 2 luni. Prima oara o iei usor cu greutati mici timp de 1 sapt. Apoi pui din ce in ce mai mult. Trebuie sa tragi incet ca sa lucreze muschiulwinking. Inainte de antrenament eram printre cei slabi la skanderberg. Dar dupa 2-3 luni nimeni nu ma mai putut dawinking

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru devil2279):

Nu trebuie sa tragi ca melcul. nu te-ai uitat niciodata pe youtube la un antrenament? uita-te cum trag aia.

http://www.youtube.com/watch?v=DzbjU7RPYlY

Sari peste introducere direct la exercitii, acolo e un progrma de antrenament pentru triceps, uita-te cum face miscarile. Apoi uita-te si la alte clipuri.

"greutati mari si fac si multe repetari" fac profestionistii, de genul 30 de repetari cu 225 de kg, inceteaza cu expresii de genul daca nu le cunosti sensul

"greutati mari " = peste 150 kg

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru devil2279):

Eu la 16 ani puteam sa imping 70 de la piept, altii pot si mai mult.

Si "gheorghe" sa-i zici matii, eu am incercat sa te ajut, dar se vede ca nu prea te duce capul.

Stiu ca faci lupte, dar habar nu ai ce inseamna forta. Forta se face cu greutati MARI si repetari putine. Greutate mare = sa nu poti mai mult de 4 repetari.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru devil2279):

Du-te la alta sala, in ce oras esti?

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru devil2279):

Da, e bine

| TheSoldier a răspuns (pentru devil2279):

Nu vei face niciodata muschi daca nu ai rabdare!

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru devil2279):

Forta creste si mai lent, fa antrenament specific de forta, nu 25 de repetari sau alte tampenii

| ItiRaspund a răspuns:

Hey, la skandenberg sunt cel mai bun din clasele 7-8 sunt cls a 7 a am 13 ani. Deci am citit mai jos ca faci doar 18 impins de la piept cu 50 de kg la 16 ani...eu am 13 am zis si fac in medie 20 cu 57 kg. incearca si Muscle-Up la bara, tractiuni, si cu repetarile nu trebuie nici repe da nici incet rau uitate la Ronie Coleman sa vezi cum face. Si daca vr sa ai forta la skandemberg trebuie sa ai incheietura tare. Iar daca bagi in tine steroizi si pastile de proteine degeaba, pentru ca am vaz 1 slabanog il punea pe unu la skand, si ala avea bratu de 3 ori cat elrolling on the floor))eu mai fac si flotari in maini si sunt bune. Am vazut ca muschi cresc repede dar forta sa stii ca nu creste asa repede la skand.winking vezi ce faci, citeste multe pareri si vei forma o idee bunawinking bafta,, app am auzit ca la inot faci forta, dar trebuie sa inoti mult am auzit.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ItiRaspund):

"pastile de proteine degeaba"? Esti complet pe langa si tu laughing

Răspuns utilizator avertizat