| dragonbos a întrebat:

Va rog ajutati-ma este bun acest program:
luni-piept
marti-spate
miercuri-picioare
vineri-brate(biceps+triceps)
sambata-umeri+trapez
duminica-pauza

as dori sa imi spuneti ce antrenamente pot face acasa pentru biceps+triceps,umeri + trapez si pentru spate.p.s funda, va rog ajutati-ma cei cu experienta am 2 gantere de 7 kg.are ceva daca pun si cateva exercitii cardio(alergat).

Răspuns Câştigător
| erkeon a răspuns:

Salut,recomand sa incepi saptamana cu picioarele pentru ca esti grupa de muschi care produce cel mai mult testosteron, din ce antrenament ai tu mi se pare ca vrei sa definesti, daca e asa lasa-mi un comentariu, daca cumva vrei sa pui masa musculara iti voi recomanda alt antrenament.
Pentru acasa iei ganterele de 7 din picioare si faci cate 10-15 flexari, e bine sa mai schimbi exercitiile deci recomand sa le faci si stand jos, pentru triceps ridici gantera deasupra capului cu mana perfect intinsa si incepi sa indoi cotul astfel incat gantera sa-ti ajunga la ceafa(extensia bratului cu gantera deasupra capului), mai poti face si flotari cu palmele una langa alta, daca poti 10-15 pe serie e perfect.Pentru umeri iei ganterele si le ridici in fata cu mana perfect intinsa, dupa in lateral.Pentru trapez, o gantera intr-o mana una in cealalta mana si ridici la trapz, pentru spate ramat cu ganterele din aplecat pentru muschii dorsali si daca ai vreo bara ceva in fata blocului, in curte unde sa faci tractiuni la spate e perfect.Si cum ti-am mai zis inainte daca vrei sa definesti masa musculara alergatul este numai bun, in zilele calduroase ia-ti ceva in care sa transpiri bine si du-te la alergat.
P.s:Minim 3-4 litri de apa pe zi daca alergi e important sa fie muschii hidratati. Sper ca te-am ajutat, bafta.

| dragonbos explică (pentru erkeon):

Da asa este.ms

| dragonbos explică (pentru erkeon):

De alergat alerg de 6 zile am inceput cu 5 minute si azi trebuie sa alerg 30.

4 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Avand bratele foarte obosite dupa ziua de viner s-ar putea sa ai probleme sambata la umeri.

| XTreme00 a răspuns:

Cred ca e bun.