| eu_2871 a întrebat:

Va rog dati-mi mai multe detalii despre facultatea de farmacie cluj?
Cat este de grea admiterea? Cat este de greu in timpul anului? Cam cum e cu chimia? Ce presupune meseriad de farmacist? Cam cat castiga un farmacist incepator?
mersi, funda, voturi

1 răspuns:
| H3ll3n a răspuns:

Admiterea este destul de grea, mai ales ca se da mai mult din chimie si mai putin biologie (la cluj chiar e greu). Daca cineva nu face meditatii cel putin un an la chimie are cam putine sanse sa ia peste 5 la admitere. E cam grea facultatea deoarece cursurile sunt de dimineata pana pe la 6 dupa masa cu unele exceptii, si ramane putin timp de invatat. Daca cineva face 5 ani de farmacie poate deveni preparator, unde se castiga foarte bine. Dar daca face doar 3 ani devine asistent farmaceutic, adica vanzator in farmacii, si primele luni am inteles ca e un salariu destul de mic. Aproximativ 8 milioane. Sper ca te-am ajutat.