| DanieluS1 a întrebat:

Vreau raspunsuri, NU PARERI! Cum pot slabi fara sa imi fie afectatata masa musculara? am 18 ani 180cm 72 kg, in mod normal ar fi o greutate normala, doar ca eu sunt convins ca picioarele mele cantaresc cel mai mult, Nu ma pot sunt FOARTE suparaat, am picioare uriase, fund urias si corp firav, am facut si foame de 1 saptamana, nimic 2-3 kg in minus dar picioarele abia un cm, din cauza asta nici blugi nu pot purta, apoi am facut timp de o luna alergare cate 4-5 km in FIECARE seara, si mancam minim si nu mai tarziu de 5, apoi am zis daca nu pot sa slabesc la picioare macar sa imi fac un corp mai mare sa fie egalitate, am mers la sala 3 luni nici un rezultat, am auzit ca trebuie sa mananci cu vreo 300 kcal mai mult ca sa cresti in masa musculara si mancam ca la carte, + ca mai luam si proteina si creatina, cei drept in 3-4 luni am pus vreo 3-4 cm la piept dar in acelasi timp si la picioare, sunt disperat, am ajuns sa fac tot felul de pilates si din astea, vreau sa ma ajutati va rog eu enorm, am pana si patratele, am abdomenul format se vad toate cele 6 grupe, dar fundul ma distruge...

6 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

In primul rand calmeaza-te. Daca pe picioare ai muschi si nu grasime odata ca nu este NICI O PROBLEMA, e chiar foarte bine si in al 2-lea rand nu le vei putea subtia prea usor.

Plecand de la premisa asta, ce iti recomand este sa te axezi pe crestere in masa musculara in partea de sus. Trage mai mult pentru celelalte grupe iar la picioare faci foarte usor niste genoflexiuni sau presa o data pe saptamana. Astfel vei deveni mai bine proportionat. Doar nu vrei sa fii cum sunt majoritatea "salistilor" cum imi place mie sa le zic cu bratul mai mare decat piciorul. E penibil. Nu te mai stresa atat, e frumos sa ai picioare groase si bine lucrate.

| SuperChocoCherry a răspuns:

Continua sa alergi, dar nu te retrage de la mancare.
Fa-ti un program sa mananci de 3 ori pe zi la ore fixe si mananca cel mai mult la micul dejun. Mananca tot ce vrei,dulciuri, fructe, tot ce vrei.
Si cand alergi, i-ati 2, 3 bluze pe tine sau pune un celofan pe sub haine. o sa transpiri foarte tare + ca o sa faci si muschi la picioare.

| BracKMyhay95 a răspuns (pentru SuperChocoCherry):

Nu are nici o noima ce spui tu aici.

| DanieluS1 explică:

Multumesc mult de sfaturi, orice raspuns e bine venit, cum am mai spus mie imi place cand ma uit in oglinda din fata insa din profil nu prea imi place, eu am jucat mult fotbal cand eram mic si aveam dureri de picioare de vre 3 ori pe saptamana, mama mea imi spunea ca sunt dureri de crestere, dar da-o-n. de treaba, mai incerc 2 saptamani dure de cardio+exercitii picioare+abdomen vreo 2-3 ore pe zi mancare pana in ora 6 si doar ce contine proteina si daca nici atunci, orice ar fi dar eu ma reintorc la sala imi comand galeata de proteina si baxul de batoane proteice si imi rup spatele ca deja sunt prea suparat, am ajuns sa evit o fata ce imi place de rusine si scoala am lasat-o de o vreme, nu ma mai pot concentra la altceva vorbesc serios se duce naibii cariera mea de arhitect la cat sunt de obsedat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru DanieluS1):

De ce mancare pana in ora 6? Sa-ti fixezi o ora limita e unul din cele mai stupide lucruri pe care le poti face

| DanieluS1 explică:

Gata m-am linistit.am gasit poza asta
http://www.justjared.com/......-hills-06/