| AngelErmin a întrebat:

Vreau sa ajung la 7%-8% grasime corporala dar nu prea stiu ce sa mai mananc, am 12% procent acum si sincer traiesc un cosmar de jumatate de an cu procentul asta, am avut 11.2% cel mai putin, ziceti-mi ce trebuie sa fac sa ma duc la 7%, din cate am inteles libidou iti scade si te gandesti doar la mancare, nu ma dau batut pana nu ajung la 7-8% doar ca cat cardio trebuie sa fac si ce alimentatie trebuie sa urmez?
Din cate am inteles trebuie sa mananci foarte lin si foarte strict, mi-e si frica sa nu pierd masa musculara cu cardio, de asta aleg sa fac cardio o data pe saptamana si nu in fiecare zi.

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

De curiozitate, cum măsori "7%-8% grasime corporala"?

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru AngelErmin):

Date ca: masa, inălțimea, vârsta, sexul nu ajută la fel?

| Cosmin86 a răspuns (pentru sierra1):

Nu, poti avea 1.70 si 130 kg si sa nu ai grasime DELOC (sunt destui bodybuilderi asa). Conteaza procentul de grasime si de masa musculara, atat.

| sierra1 a răspuns (pentru Cosmin86):

Cosminelu, sunt niște tabele clare in relație cu "Date ca: masa, inălțimea, vârsta, sexul "

ps- dar nu ție-ți spuneam asta

| Cosmin86 a răspuns (pentru sierra1):

Nu, nu sunt, alea sunt pentru oamenii de rand, nu pentru cei care fac sport.

Spune-i lui Arnold, care avea patratele la 120 kg, ca era gras laughing)

Sau, sau, spune-i lui Phil Heat, 130kg si patratele, ca e gras laughing)

| RoCkKiD a răspuns:

Daca mergi la sala cauta ceva contact de la un culturist si vezi daca poate sa te ajute. Tie nu iti trebuei doar o dieta, iti trebuie un plan complet de antrenament si nutritie pe care sa il tii ceva vrememe.

Avand in vedere specificul disciplinei sunt experti la tehnici de a scapa doar de grasime fara a pierde masa musculara.

O sa fii semi traumatizat sa stai cu cantarul dupa tine la fiecare masa si sa ai doar cateva mancaruri din care poti alege, evident cu portii destul de mici, dar cam asta trebui sa faci sa ajungi acolo si sa te mentii.

| Lowkee a răspuns:

Nu ti se pare cam exagerat?

Răspuns utilizator avertizat