| JusTPauL a întrebat:

Vreau sa lucrez pieptul mai bine. Adica sa se umfle mai repede.
In comparatie cu bratele, umerii, trapez, spate, care le-au lucrat in aceeasi masura, pot sa zic ca pieptul a ramas mult in urma.
Deci ce recomandari imi puteti face?

Răspuns Câştigător
| Tramadol a răspuns:

De ex daca lucrezi biceps, faci si triceps. Este muschiul cu actiune opusa, biceps pentru flexii si triceps pentru extrensii, asta inseamna regimul acela. In fine, in acest caz inseamna ca ai pieptul ca si grupa deficitara si nu prea ai ce sa ii faci decat sa fii răbdător.

Răspuns Apreciat de Editori
| Tramadol a răspuns:

Sa iti faci programul de antrenament astfel incat sa antrenezi pieptul la interval de 2-3 zile. Ideea e ca probabil este grupa ta deficitara sau pur si simplu nu prea l-ai lucrat in timpul exercitiilor. Se dezvolta destul de greu, nu poate sa se "umfle" mai rapid. Iti recomand impins la piept din inclinat, flotari pentru triceps cu o pozitie mai aplecata (solicita pieptul), fluturari din culcat, cred ca ai prins ideea, sunt o groaza de liste cu exercitii pe net. Nu uita sa cresti progresiv greutatile la fiecare antrenament in care poti face 10 repetari corecte cu greutatea respectiva si sa lucrezi in continuare si spatele, macar un exercitiu-doua dupa exercitiile de piept, pentru ca grupele de muschi se lucreaza in regim agonist-antagonist. Spor!

| JusTPauL explică (pentru Tramadol):

Cum adica in regim antagonist?
Eu acum lucrez in aceiasi zi pieptul si apoi bratele. Spatele cu umerii in alta zi.
La piept fac si inclinat in ambele pozitii adica si cu capul in jos. Fac si fluturari si impins cu ganterele, nu lipsesc de la nici un antrenament la piept.

| Tramadol a răspuns:

De ex daca lucrezi biceps, faci si triceps. Este muschiul cu actiune opusa, biceps pentru flexii si triceps pentru extrensii, asta inseamna regimul acela. In fine, in acest caz inseamna ca ai pieptul ca si grupa deficitara si nu prea ai ce sa ii faci decat sa fii răbdător.

1 răspuns:
| HadesSs a răspuns:

Lucreaza pieptul simplu ca grupa musculara faci doar piept abdomen.