| TheHunter38 a întrebat:

Vreau sa ma apuc de sala (mai serios), m-am gandit sa i-au proteine, niste prieteni mai priceputi in sala si proteine mi-au recomandat rapid mass,.
Oare exista un protein mai bun pentru incepatori? la un pret acceptabil?

Răspuns Câştigător
| Nickname1890 a răspuns:

NU stiu cat poti pune intr-o luna e imposibil de estimat. Unii cresc mai usor altii mai greu. Nu neglija celelalte grupe musculare pentru ca bratele lucreaza indirect si atunci cand lucrezi pieptul si atunci cand lucrezi spatele si in plus nu da bine sai ai bratele groase si picioarele subtiri. Trebuie sa fii dezvoltat uniform.

Legat de supliment nu iti imagina ca daca ai luat un supliment gata te faci Hulk. Este posibil ca diferenta sa fie insesizabila.

Cumparati un gainer sau un concentrat proteic pe care sa-l iei imediat dupa antrenament. POti sa mai folosesti creatina inainte de antrenament. Toate astea combinate cu o dieta hipercalorica-hiperproteica, ar trebui sa dea rezultate bune.

7 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Rapid mass este o combinatie de proteine si carbohidrati.

Depinde de tine ce vrei, doar proteina, sau carbohidrati, sau si si? Si daca vrei si proteine si carbohidrati depinde in ce proportie fiecare.

Multi se dau "priceputi" la sala dar si ei vorbesc doar din auzite.

Care e obiectivul tau la sala?

| TheHunter38 explică (pentru Nickname1890):

Am auzit ca ma pot ingrasa un pic cam 3-5 kg. Ce consider eu acceptabil.
Am inaltime de 1, 68 si ceva, iar la greutate 65kg. si 19 ani
Obiectivul meu e sa imi maresc cat mai repede bratele.
Momentan am numai 31 cm, la brate.
Si am auzit ca pot pune si 2 cm/luna pe brate(daca ma straduiesc)

| TheHunter38 explică (pentru Nickname1890):

Nici nu vreau sa ma fac ~Hulk~, vreau doar sa pun inca vreo 5 cm.Acuma desigur ca voi dezvolta si celelalte grupe musculare.
As vrea sa pun vreo 5 cm in 3 luni. Acuma la proteinele rapid mass, daca le stii mai bine e recomandat 3 cupe/zi, eu ma gandesc sa iau 6 cupe/zi.Singura problema e sa nu ma ingras prea tare(sa nu iau mai mult de 5-7 kg grasime pe mine)
Iar in legatura cu picioare acolo stau binisor am 37 (merg mult cu bicicleta parcurg si 200km)

| Nickname1890 a răspuns (pentru TheHunter38):

5-7 kg grasime este enorm. Si in niciun caz un scop pe care sa trebuiasca sa-l atunci.

E bine daca pui 5kg de muschi, dar nu grasime.

Rapidmass parerea mea e ca este un supliment prost. Are prea multi carbohidrati si prea putine proteine. Carbohidratii poti sa ti-i iei imediat mancand 2 banane. Pe cand cu proteinele e mai greu.

Incearca GFX de la pronutrition sau gigant pro mass. Sunt bune si destul de ieftine

Poti sa iei o portie imediat dupa antrenament si una inainte de culcare.Sau daca mai ai bani indicat e inainte de culcare sa iei supliment "milk & egg"

| Nickname1890 a răspuns (pentru TheHunter38):

NU stiu cat poti pune intr-o luna e imposibil de estimat. Unii cresc mai usor altii mai greu. Nu neglija celelalte grupe musculare pentru ca bratele lucreaza indirect si atunci cand lucrezi pieptul si atunci cand lucrezi spatele si in plus nu da bine sai ai bratele groase si picioarele subtiri. Trebuie sa fii dezvoltat uniform.

Legat de supliment nu iti imagina ca daca ai luat un supliment gata te faci Hulk. Este posibil ca diferenta sa fie insesizabila.

Cumparati un gainer sau un concentrat proteic pe care sa-l iei imediat dupa antrenament. POti sa mai folosesti creatina inainte de antrenament. Toate astea combinate cu o dieta hipercalorica-hiperproteica, ar trebui sa dea rezultate bune.

| danielaxyz a răspuns:

Multa spirulina, e naturala si nu are efecte adverse

| Cosmin86 a răspuns:

Rapid mass nu sunt proteine, sunt carbohidrati ( are peste 50 % carbohidrati ).

Vrei proteine sau carbohidrati?

| cristi1505 a răspuns:

Ce ti-au recomandat ei nu sunt proteine ci carbohidrati.Carbohidratii sunt pentru cei slabi care vor sa i-a in greutate. Daca nu esti slab nu are rost sa iei.Un gainer(produs bogat in carbohidrati) bun si la un pret accesibil ar fi Gfx 8 de la Pro Nutrition. Daca vrei ceva cu care sa ai rezultate foarte bune si sa fie de calitate este Serious Mass de la ON.Este mai scump dar mult mai bun!