| yo0krysty99 a întrebat:

Am 14 ani, 51 kg, 1.71m, 25cm in brat si vreau sa ma apuc de sala. Intrebarea este: Dupa catva timp de sala, pot sa consum proteine la varsta mea? daca da, Rapid Mass sau Total Mass 4200 ar fi bune?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

De ce isi distruge toata adolescenta? De cand iti distrugi adolescenta facand sport?

16 răspunsuri:
| Vvistula a răspuns:

Ba esti prost daca te apuci al varsta asta de sala te distrugi mai ales daca incepi sa consumi proteine nu ai citi in nici o carte de medicina despre asa ceva daca te intereseaza, tu nu stii ca la 14 ani esti in periodata de dezvoltare pana pe la 20 de ani iar tu nu te vei dezvolta normal si vei avea mari probleme in viitor daca te apuci de sala acum. Asta e sfatul meu sa nu te apuci tu faci ce vrei insa mai tarziu cand o sa suferi poate o sa iti amintesti ce zicea baiatul ala pe TPU si eu ziceamc a e un prost si nu are dreptate si stiu ca asa o sa zici acum, dar vei vedea in viitor.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Vvistula):

N-ai nicio treaba, esti complet pe langa

| RetardedRacoons a răspuns:

Apuca-te de un sport, judo sau kickbox, vei lua in greutate in timp fara sa fie nevoie de suplimente, vei avea plamani sanatosi obraji rosii si randament in pat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru RetardedRacoons):

Si daca ia suplimente ce treaba are cu plamanii sau restul?

| RetardedRacoons a răspuns (pentru Cosmin86):

Nici-o treaba, dar goleste buzunarul si posibil sa-l goleasca fara rost, un supliment bun pentru tine nu e automat bun si pentru altul. Body Building-ul e un sport subiectiv. Iese mult mai castigat cu alt sport, va lega prietenii va merge in cantonamente. Nu tu doata ziua intr-o sala cu aer inchis si figuranti.

| yo0krysty99 explică (pentru RetardedRacoons):

Sa stiti ca fac sport de cateva luni, respectiv karate. Dar vreau sa ma apuc de sala si sa iau proteine ca sa iau in greutate. Intrebarea mea a fost daca pot consuma proteine.

| RetardedRacoons a răspuns (pentru yo0krysty99):

Ma nici baletul nu e rau dar ti-ar prinde bine sa faci si un sport adevarat in paralel.

| Cosmin86 a răspuns (pentru RetardedRacoons):

1. nu se sta toata ziua, 3-4 ore / saptamana ( adica 3-4 sedinte de 1 ora )
2. si daca face alt sport, poate fi sustinut cu succes de sala, aproape toti de la alte sporturi fac si sala in paralel

| RetardedRacoons a răspuns (pentru Cosmin86):

Fac sala in paralel sa lucreze grupele musculare pe care le mai neglijeaza in sportul practicat. Nu faci fata si cu sala si cu alt sport, regresezi, iti omori organismul si mai mult slabesti. Corpul tau are nevoie de odihna ca sa se refaca dupa efort, nu iei in greutate daca te supra-antrenezi.

| yo0krysty99 explică (pentru RetardedRacoons):

Sa sti ca nu imi suprasolicit corpul, fac karate o data pe saptamana sedinta fiind de 2 ore. Si de aia vreau sa ma apuc de sala pentru a lua putin in greutate si sa imi maresc forta loviturilor.

| Vvistula a răspuns (pentru Cosmin86):

Gogule la 14 ani nu se face sala citeste si tu carti nu nu numai pliante publicitare.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Vvistula):

Sportul si proteinele te ajuta in dezvoltare, ai inteles "gogule"?

| Vvistula a răspuns (pentru Cosmin86):

Sport:Handball, baschet, fotbal nu sala la 14 ani si mai ales proteine

| Cosmin86 a răspuns (pentru Vvistula):

Ce au proteinele? Sau nu stii ce sunt? laughing

| Leptosome a răspuns:

Deci ei nu mai inteleg...Toti vreti muschi, corp 'sculptat', cum se zice. Pentru ce? Pentru fete? Stiu ca o sa zici probabil 'E treaba mea ce fac' sau 'O fac pentru mine', dar sa recunoastem, ti se pare o cale usoara sa ai parte se fete. Crede-ma, si nu o lua in nume de rau, o fata (cel putin una normala si cu cap) este mult mai interesata de mantalitatea sibunul-simt al partenerului, decat trupul si infatisarea. Si vorba lui @vistula, esti in perioada de crestere, o sa iti distrugi toata adolescenta cu ce iti propui tu acum. Ai sa vezi, ca daca o sa stii sa cauti, vei da de fete ce nu vor lua nici 5 la suta fizicul in calcul. Eu sincer as prefera un baiat slab si inteligent, de fapt, chiar nu ii pot suporta pe acei saci de muschi.
Nu vreau sa ofensez pe nimeni, iar tot ce ti-am zis eu aici are scopul doar de a te ajuta. Tu poti face ce vrei, in fond, sunt doar un TPU-ist ce isi da cu parerea. Bafta si gandeste-te de doua ori inainte de a actiona!

| yo0krysty99 explică (pentru Leptosome):

Sa sti ca eu nu fac treaba asta pentru fete. Sunt ectomorf si vreau sa iau ceva in greutate si in masa musculara nu vreau sa ma dopez...nu ii neaparat sa iau proteine. Vreau sa stiu daca ma pot apuca de sala la varsta asta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Leptosome):

De ce isi distruge toata adolescenta? De cand iti distrugi adolescenta facand sport?