| rebekame21 a întrebat:

Vreau si eu sa stiu cum pot sa slabesc 10 kg pana la banchet. va rog sa ma ajutati

Răspuns Câştigător
| Cosmin31 a răspuns:

25 Abdomene dimienata
25 Abdomene seara.

E suficient.

Daca vei mai face si alergari ( 2-3 ori pe saptamana ) vei slabi mult mai repede.

Nu renunta sa mananci pentru ca te poti imbolnavii.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cosmin31):

Abdomenele nu ajuta DELOC la slabit.

Daca nu stii NIMIC, nu mai comenta

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

10 kg sunt multe cea ce cere vreo o ora de sport intens zilnic,dieta cu proteine multe fara grasime, fructe, legume doar proteine la greu, ardei iute ca sa mareasca metabolismul mai mult, nu te infometa manca mereu proteine carne, oua etc

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum, pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| rebekame21 explică (pentru bursuc001):

Am 1.65 m 15 ani si 70 kg. reau sa slabesc cel putin 10-15 kg

| bursuc001 a răspuns (pentru rebekame21):

Într-adevăr, eşti SUPRAPONDERALĂ ( prea "plinuţă" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 58, 2 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 12 de kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 12 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

O zi frumoasă.

| Cosmin86 a răspuns:

1. invata sa mananci :
http://www.getfit.ro/......abire.html

2. invata sa te antrenezi ( antrenamente de tip cardio, NU abdomene si alte aberatii de copii mici )

| RauXLl a răspuns (pentru Cosmin86):

Da-i omului un raspuns mai clar si abdomenele nu-s de copii mici. Daca nu ai incercat nicio data mai taci, ca stiu multi care au slabit asa alaturi de profesionistii ( care zic ca astea sunt bune)

| Cosmin86 a răspuns (pentru RauXLl):

Ok, arata-mi UN SINGUR PROFESIONST care zice ca sunt bune.

si totusi, termina cu "daca nu ai incercat", ca am destui ani de sport si de nutritie ca sa stiu ce vorbesc, ajunsesem sa fac abdomene cu 50 kg pe piept.

Si i-am raspuns si la intrebare, dar tu esti prea preocupat de "funda" ( ca o femeie sau poate esti gay ) ca sa vezi.

| RauXLl a răspuns (pentru Cosmin86):

Mai bine nu ne mai certam da-i pace ca de la un raspuns amarat am ajuns la...

| Awesom a răspuns:

Succes.

| ZambetDeGheata a răspuns:

Multe exercitii si mananci sanatos

| RauXLl a răspuns:

Uite sfatul meu.
- trezeste-te dimineata si alearga o juma de ora sau o ora, fa la fel si seara
-mananca mai sanatos daca poti (salate, fara cartofi pai etc)
-poti sa faci flotari, abdomene si genoflexiuni dimineata

funda?

| Cosmin86 a răspuns (pentru RauXLl):

E penibil sa adaugi "funda?" dupa un raspuns

| RauXLl a răspuns (pentru Cosmin86):

Mare branza. Am vazut ca esti cam comentator. Mai bine uita-te la tine si comenteaza-ti tie

| AlissaElena a răspuns:

Poti slabi foarte usor daca alergi de 2-3 ori pe zi. Poti sa mananci cat sa nu-ti fie foame :*