| Sawarekh a întrebat:

1) Salut, cum este sa faci anestezie generala?
N-am facut niciodata, ma tot gandesc la momentul acela cand ma va lua somnul...

Daca ma panichez inainte, risc sa pot murii de frica?

2) Este diferenta intre anestezie generala si sedare?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Nu te panichezi deloc, nici nu stii cand iti da ala drumu la robinet,dispari pur si simplu fara sa simti sa constientizezi.

Asa ca nu ai de ce iti face griji cu panica.
Chestia este de regula sigura,na patit nimeni nimic,na murit nimeni de frica,pentru ca nu ajungi sa simti frica.

Doferenta dintre anestezie genetala si sedare,la una dormi tun,la sedare esti constient, ori doar ametit,dar nu dormi.
In ambele cazuri nu simti durere.
Anestezia generala este de regula facuta de un dr specializat pe asa ceva,in alte cazuri o face si doctoru care te opereaza daca crede ca nu este nevoie de dr specializat,caz in care te adoarme cu pilule.
Anestezia grnerala e si in vrna dar si cu pilule,cea venoasa obligat esti monitorizat si Dr specialist sta acolo pana te rezolva.
Eu am facut ambele,m-am simtit mai bine cand mau adormit cu pilule, in sensul ca m-am simtit f odihnit, niciodata in viata mea, nu am dormit asa de bine?
Orice metoda se foloseste pentru a te adormi, nu visezi nimic niciodata, nici nu apuci sa simti ori sa stii cand se stinge lumina?

11 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

1. Pur și simplu ți se rupe filmul. Nu mai știi nimic până te trezești;
2. Da. La sedare, ești conștient, dar ți se rupe de ceea ce se petrece în jurul tău.

| Sawarekh explică (pentru mihai69):

Deci suna destul de creepy sad

| ioana748 a răspuns:

Te vei simti ca la sedare.
Te linistesti si in cateva secunde te ia un somn dragut.
Apoi, cand te trezești o sa ai gura uscata...ideal sa fie cineva langa tine inainte sa te trezești sa ti puna putina apa pe buze.
Dar o sa fie ok.

| Sawarekh explică (pentru ioana748):

Am aflat ca, m-a sedat fara sa stiu.
initial, mi-a facut rahianestezie, dar nu a prins 100%, mai simteam un pic, zona a fost un pic mai mare decat se asteptau.
Ultimul lucru pe care mi-l reamintesc ca l-am spus, este ''simt niste mici zgarieturi'' Si apoi mi s-a taiat firu laughing deci na

| ioana748 a răspuns (pentru Sawarekh):

rolling on the floor= Super tare...cand povestești cuiva ca nu este asa greu la anestezie a nu i spui ca o a l pacaleasca, ca o sa fie speriat.
In general asa se procedează...
Ha, ha, ha....ai fost pacalit.
Hai sa fii sanatos...te pup.❤️

| Sawarekh explică (pentru ioana748):

❤️pup

| dragodana a răspuns:

Salut!
De ce trebuie sa faci anestezie generala?
E chiar distractiv asta cu anestezia generala.
Mie mi-au pus prin perfuzie, apoi m-au pus sa numar de la 100 inapoi.Nu stiu daca am ajuns la 98.
Imi aduc aminte ca e negura/negru, cred ca am visat.
Dupa e "distractia". Ameteala, dezorientare, apatie.Trebuie sa bei multe lichide.
Oricum, iti vor spune asistentele sau doctorul ce sa faci.
Nu mori de frica, doar o sa ai un puls haotic si poate nu te baga in operatie.
Sedarea e gen la dentist.Deci esti constient, dar nu te doare.

| Sawarekh explică (pentru dragodana):

Am facut rahianestezie, apoi pe furis m-a sedat dar a fost interesant, ai dreptate un pic distractiv.
Nu am simtit nimic, m-am trezit si ma simteam ca si cum era ora 5 dimineata, apoi m-am culcat la loc tot pe masa de operatie, inca 20 min laughing)))))

| Ghostxs a răspuns:

Pai e ca si cum vi mort de somn de la munca, si cand te pui in pat intri intr-un somn adanc. Nu ai de ce sa te sperii sau sa faci atac de panica, stiind ca sunt doctori si asistenti pe langa tine. Pur si simplu ti se ia 'curentul'?

| Sawarekh explică (pentru Ghostxs):

Chiar ai avut dreptate, asta s-a si intamplatlaughing plus ca mi-a facut fara sa stiu cand, ma examina, imi lua pulsu, etc.
Si cu timpul mi s-a taiat firu.

| ioana748 a răspuns (pentru Sawarekh):

? Ma bucur ca acum razi.