| SmecheruDeLaCraiova a întrebat:

AJUTOR!
Am 13 ani si am tinut post aproape jumatate de an(doar miercurea si vinerea) si in acest timp nu am mai mâncat mâncăruri de origine animală. De atunci nu am mai crescut in înălțime(sau cel putin asa mi se pare mie). Nu am mai tinut post de câteva luni si chiar si asa tot nu am mai crescut. Mi-e frică să nu raman asa mic(1.70).
O sa mai cresc?
Postul mi-a afectat creșterea?
Am vreo sansa sa ma mai înalt cu macar 8cm?
Cum sa fac sa cresc?
URGENT!
P.S. VA rog, nu va luati de mine ca am tinut post. V-am întrebat ca sa ma ajutati, nu ca sa ma batjocoriti! Nu o sa mai tin post.

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Postul nu afecteaza cresterea sub nici o forma.
Nu stiu daca tu ai 13 ani, pentru ca ai o gandire de copil de 7 ani!
Uita-te la parintii tai si vei vedea cat sunt de inalti si asteapta-te sa fii cam cat este si tatal tau, dar pana pe la 18 ani, ca mai ai 5 ani de crescut.
Si nu mai da vina pe posturi, ca rad copilasii mici de tine!

| Mclaren12 a răspuns:

Tu ai 13 ani si mi-ai zis ca ai luat 10 la un examen la mate? Ai 13 ani si intrebi lumea de ce urasc evreii?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are nimic postul cu cresterea ta, decat daca a fost tinut in exces(cu fanatism). Poate ca atata iti este dat tie sa cresti, bucura-te ca nu esti mai scund! Pentru varsta ta esti destul de inalt. Colegii mei de clasa sunt cu mult mai scunzi decat tine. Si eu am 13 ani. Bucura-te de ceea ce esti si nu mai complexa!

Răspuns utilizator avertizat
| gratargratar a răspuns:

Nu-ti opreste postul cresterea. Si nici mineralele nu ti-o accelereaza. Asta-i vrajeala comerciala.

In primul rand cresterea e programata de ADN din interiorul celulelor. ADN-ul acesta primeste semnale de la somatotropina eliberata de glanda pituitara la comanda hormonului somatotrop din adenohipofiza. Semnalele astea pe care le primesc celulele in vederea multiplicarii depind in putere de informatia pe care o ai tu in ADN. Deci daca parintii au 1, 70, sa nu te astepti sa te faci de 1, 90 samd.

In al doilea rand, toate mineralele si proteinele care se gasesc in produsele de dulce, se gasesc si in vegetale. Nu lipsa de carne incetineste cresterea, ci lipsa de mancare in general - adica malnutritia.

In al treilea rand, baietii incep sa creasca mai mult de la 14 ani incolo. Cel mai mult baietii se intalta in perioada liceului.

Deci postul (Miercuri, Vineri) nu are de-a face cu cresterea ta. Daca vrei sa-ti accelerezi cresterea, ai putea face sport (recomand inotul si baschetul).

Răspuns utilizator avertizat
| T2LS a răspuns:

A ținut post și nu a mai crescut în înălțime. Hai că asta-i bună. Măi băiete, tu la 13 ani spui că ești mic în înălțime cu 1.70?

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Întrucât organismul tău este în dezvoltare, aveai nevoie să consumi carne, lactate etc.
Totuşi, după o perioadă în care nu ai consumat astfel de alimente, ai nevoie de puțin timp să te acomodezi cu ele.
Este puțin probabil să te opreşti din creştere la vârsta asta, probabil organismul tău a încetinit procesul de dezvoltare până va primi calciul şi mineralele de care are nevoie, deci, într-o săptămână s-ar putea să observi ceva diferențe.
Tine post, dar cu măsură. Biserica interzice postul care pune viața omului în pericol.

| Blastphemy a răspuns:

Eu am 1.73 și 24 de ani iar prietenii mă consideră înalt. laughing

| GalwayGirl a răspuns:

Dragul meu, sa o luam cu inceputul!
In primul rand nu trebuie sa fi disperat!
In al doilea rand postul nu are de a face cu cresterea ta! Postul este un lucru foarte bun pe care il faci si cu siguranta Dumnezeu te apreciaza si te iubeste! DEci tine postul incontinuare!
In al treilea rand, ai doar 13 ani, baietii cresc pana la varsta de 19 ani! Si te asigur ca un 1, 70 la varsta de 13 ani este numai bine! Cunosc baieti care au doar 1, 40 la varsta asta!
Deci fi recunoscator pentru ceea ce ti-a dat Dumnezeu!
Iar in al treilea rand o sa cresti chair mai mult de 8 cum, dupa parerea mea!

P.S.Din cate vad esti usor de manipulat! CE conteaza ce cred altii despre tine? Singura "persoana" despre care trebuie sa iti pese de ceea ce crede el despre tine este Dumnezeu.
Stai linistit esti foarte inalt la varsta ta!
SA-ti mai zic ceva, inalt sau scund, tot aceeasi persoana esti!

Răspuns utilizator avertizat
| David_Raluca_1989 a răspuns:

Postul nu te afectează cu nimic. Eu sunt vegetariana si tot sunt cea mai înaltă din grupul de prieteni. Te vei dezvolta până pe la 18 sau 19 indiferent daca mănânci sau nu produse de origine animala. Crede ma, e foarte bine ca ti post si ca ai credință. Ca ultima remarca, daca tu te simți bine si daca îți place modul de viață pe care il ai, nu ai de ce sa ti faci griji in privința dezvoltării. Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat
| David_Raluca_1989 a răspuns (pentru SmecheruDeLaCraiova):

Am 15 ani si sunt vegetariana de la vreo 13, cam de doi ani