| alexkray15 a întrebat:

Am o întrebare fără răspuns cine a fost primi oameni de pe pământ ada si eva sau oameni cavernelor...

Răspuns Câştigător
| Alexuta333 a răspuns:

Adam si Eva au fost creati in Rai dupa izgoniti. Pui o intrebare foarte buna. dupa ce ei au venit pe pamant au facut copii etc si s-a format o populatie..nu stiu ce sa zic, eu cred ca sunt 2 teorii diferite. Una tine de religie, iar alta de evolutie. Poti citi mai multe pe net.
La inceput pe pamant era doar apa si in ea microorganisme care s au dezvoltat si au evoluat in pesti, pestii in broaste sau etc si au iesit la suprafata..au aparut animalele de uscat care si ele au evoluat intr-un fel de oameni si etc. Cam astia sunt oameni cavernelor.
Nu prea se potrivesc povestile thinking
E strict parerea mea, pot sa ma insel sau nu. sper macar ca te am luminat putin

| Cîndea_Cristi_1989 a răspuns (pentru Alexuta333):

Ma gandesc ca dupa ce Adam si Eva au fost isgoniti au venit pe paman sub forma de bacteri si de aici se stie povestea.

10 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Este ca și cum ai întreba "Cine a trăit mai demult, Ștefan cel Mare sau Harap-Alb?"

Adam și Eva sunt doua personaje dintr-o poveste, oamenii cavernelor sunt reali.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu au fost primii oameni.
Au fost primii oameni modificati genetic cum povestesc sumerienii.
Cineva a accelerat putin evolutia oamenilor din caverne.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adam si Eva nu au existat niciodata, asta este inventia crestinilor. Iar oamenii cavernelor este inventia stiintei (hommo sapiens etc.) deci nu stiu daca se poate da crezare si acestei variante.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inseamna ca nu citesti dar te dai specialist.
https://www.tpu.ro/......entata-in/

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Patroane, eu la momentul respectiv citisem ambele volume cap coadă, altfel de unde ai fi vrut să am vreo idee despre acea "realitate" de care am întrebat atunci?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai citeste odata. Sau alte surse. S-a stabilit prin teste genetice ca Adam a existat si populatia Terrei a avut la origine un singur parinte si tu o tii ca nu exista Adam si Eva. De la ei incoace suntem homo sapiens sapiens, inaintea lor este veriga lipsa inapoi spre oamenii cavernelor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Îmi arăți și mie unde ai văzut că s-au făcut teste ce au arătat că Adam a fost primul om din lume? Dar dacă îmi dai articole de pe ziare.com sau de pe descopera.ro nu-ți mai pierde timpul.
Dacă Adam și Eva chiar au fost primii oameni din lume, de ce doar creștinismul și iudaismul, care au apărut în urmă cu doar 2000 de ani menționează despre ei? Nu există și nici nu cred că au existat scrieri antice care să sugereze că Adam și Eva au fost primii oameni de pe Terra.
Totuși cum se poate ca lumea să evolueze de la doar 2 oameni? Cum năștea femeia fără pic de aparatură sau cunoștință?
Având în vedere că organismul și creierul uman funcționează pe bază de bioelectricitate, cum se face că Adam era viu având în vedere că a fost creat din pământ?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar sustii fudul si tare ca ai citit Secretul suprem. Ok. Eu am spus " populatia Terrei ", tu intelegi primul om din lume. Ma omule, rasa umanoida a avut stramosi care nu au supravietuit, am ramas numai noi -homo sapiens sapiens. Adam a fost primul si tatal acestui produs imbunatatit de astazi ( noi ) care a avut la baza oamenii cavernelor. Iudaismul si crestinismul este dovedit ca sunt religii adaptate la momentul respectiv oamenilor si cerintelor timpului, religii care au radacini in religiile sumeriene, babiloniene pagane. Pamantul din care a fost facut Adam este explicatia plauzibila si posibil de inteles pentru cunostintele salbaticilor de acum mii de ani, tu esti copac? Aia nu stiau pricepe ce sunt alea manipulari genetice dar de la tine omul sec. 21 am avea niscai pretentii. Cand erai mic si prost nu ai avut un mos Craciun? Acela dispare pe masura ce prinzi la minte. Eva nu a trait in aceleasi vremuri cu Adam ci mult inainte, mesteririle genetice nu s-au facut peste noapte si pe un singur individ pana s-a ajuns la formula actuala.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Adam_cu_cromozomul_Y

| Vasileion23 a răspuns:

Iulia tea rugat nelu sa-i dai inapoi aia osuta dojde mi dela tigari.