| RAY a întrebat:

Am observat că specia homo sapiens nu îți mai vede lungul nasului,adică un cimpanzeu se mulțumește cu fructe și sex dar omul se auto amăgește mereu,oare de ce e promovată gândirea asta că poți deveni oricine dorești și să devi miliardar daca crezi in legea atracției? Alte mamifere se mulțumesc cu ceea ce au, nu se războiesc între ei doar omul

14 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Fiecare specie e diferită. Nici cimpanzeul nu face ce face o rață. Rața e rață, cimpanzeul e cimpanzeu și omul e om. Nu trebuie să încurcăm categoriile.

| RAY explică (pentru sabin89):

Dar nu e lacom și avar că omul

| T0T a răspuns:

Dacă te uiți la evoluția sexuală vei vedea că noi devenim o specie din ce în ce mai frustrată sexual, dar și din alte puncte de vedere. Cimpanzeii cred că sunt în general mai satisfăcuți. Gândirea de care spui este doar o iluzie dată celor săraci ca să spere la ce are o minoritate.

| RAY explică (pentru T0T):

Mai ales bonobo acolo e paradisul, poate pentru că bărbați din specia noastră au defecte genetice și numai atrage femeile

| Theo94 a răspuns:

Cimpanzeul nu stie si nu a descoperit atat de multe despre lumea inconjuratoare si nici nu e interesat de asta, cimpanzeul nu a aselenizat, nu va coloniza alte planete, nu creeaza tehnologie, etc.

| RAY explică (pentru Theo94):

Nu e lacom, avar la asta mă refer

| ILoveBlackCats a răspuns:

Te incluzi si pe tine, nu-i asa? Sau esti din alta specie nemaiauzita?

| RAY explică (pentru ILoveBlackCats):

Dependent de dulciuri

| ILoveBlackCats a răspuns (pentru RAY):

Ce sa zic, mă bucur sa aud ca ii jignesti pe altii fara sa ii cunosti

| RAY explică (pentru ILoveBlackCats):

Nu ii jignesc omule, doar am spus că omul are tendința de a fii lacom

| RAY explică (pentru ILoveBlackCats):

Cuv lacom nu e o jignire, eu sunt imoral

| ILoveBlackCats a răspuns (pentru RAY):

Ok, scuza-ma

| RAY explică (pentru ILoveBlackCats):

Nu există dovezi rezonabile pentru existența unui creator sau cârmuitor suprem,
o "moralitate adevărată" nu există, și
o etică seculară obiectivă este imposibilă;

Răspuns utilizator avertizat