| totmike a întrebat:

,, banii nu aduc fericirea". ei bine mie sincer mi se pare ca banii ADUC fericirea. voi ce credeti? argumentati.

Răspuns Câştigător
| Nirvana_3893 a răspuns:

Banii chiar aduc fericirea, cel putin in lumea in care traim noihappy Fiecare experienta si fiecare zi din viata noastra ne demonstreaza asta. In primul rand banii iti ofera libertate. Libertatea de a-ti satisface dorintele, capriciile, de a cunoaste si de a incerca o varietate de lucruri. Lipsa banilor inseamna restrictii si limite. In al doilea rand, chiar daca e trist sa afirm asta, dar in lumea noastra totul are un caracter mercantilhappy

20 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Dati-mi un milion de euro sa ma umplu de nefericire privindu-va burtile flamande.

| EmaS a răspuns:

Daca banii aduc fericirea de ce atatea vedete sfarsesc intr-un mod dramatic cu depresii sau chiar suicid sau supradoza? Banii sunt necesari pentru un trai decent.Ei sunt pentru a fi folositi, nu iubiti.Cu bani nu poti sa cumperi sanatate si nici fericire.Nici dragoste.(vezi Irinel Columbeanu).

| cristi202 a răspuns:

Poti cumpara inima fetei cu care vrei sa fii, si care nu vrea sa fie cu tine? Nu poti! Poti cumpara sanatatea atunci cind esti tintuit la pat si medicii nu iti mai dau nici o sansa? Nu poti! Poti cumpara bucuria, starea de bine, multumirea pe care ai vrea sa o ai in fiecare moment al zilei? Nu poti! Dar ce poti cumpara? Doar lucruri materiale, care poate iti plac mult si te fac fericit, insa doar pe moment, caci, dupa un timp, acel lucru te va fi plicitisit sau se va fi irosit, si va trebui sa cumperi altceva. Si nu cred ca vei fi prea fericit cind buzunarul iti va fi gol. Halal fericire daca ea depinde de cit de plin e buzunarul meu! In schimb, daca sti sa te bucuri de frumusetea unei flori, a caldurii dintr-o zi de primavara dupa o iarna grea, a unui peisaj de munte, a faptului ca poti sta cu prietenii, si multe alte maruntisuri din viata de zi cu zi care ne pot face fericiti daca le bagam in seama, atunci fericirea mea va tine mereu, caci este legata de viata mea, nu de buzunarul meu.
Si sa stii inca ceva: cel mai fericit am fost cind am fost grav bolnav, fara servici, fara prieteni. Deci si fara bani. Asta a fost timp de un an. Atunci am descoperit ca nu banii aduc fericirea, ci atitudinea noastra cu privire la viata, caci atunci am invatat sa ma bucur chiar si de cele mai mici lucruri, intelegind ca oricind ele, datorita lipsei sanatatii, imi pot fi luate.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Că eşti superficial. Chiar nu ştiu cum banii mi-ar putea aduce un răsărit sau un apus lângă un prieten bun sau o persoană pe care o iubesc...chiar nu ştiu cum un ban ar putea aduce un zâmbet pe faţa copiilor mei. E drept, nu spun că sunt inutili banii, dar din momentul în care sunt mai mulţi decât îţi sunt necesari pentru a supravieţui într-o manieră acceptabilă, atunci chiar nu îţi aduc fericirea. Cel puţin nu pentru mine. Banii aduc comoditate, lux. Unii pun între a trăi comod şi fericire un semn de egal. Eu pur şi simplu nu sunt de acord cu această egalitate căci cele mai frumoase momente din viaţa mea nu au avut absolut nicio legătură cu banii.

| dexro a răspuns:

Nu exista ma ceva ce aduce fericire... Banii ca si alte chestii te fac fericit pe moment si atat.
De exemplu eu daca vreau o placa video si nu am bani in momentul in care fac rost de bani sa o cumpar sunt fericit, o cumpar ma joc cu ea ce ma joc si gata trece. Dar daca am bani si imi doresc o placa video o cumpar si mi se pare normal sa o am. Nu mai ma bucur ci consider ca este un drept al meu. As putea spune ca reusitele iti aduc fericire, esti fericit atunci cand obtii ce nu ai indiferet ce reprezinta acel ceva. Daca ai, iti permiti ceva in cel mai fericit caz esti multumit, dar multumirea nu este tot una cu fericirea
MmS - e usor sa spui aberatia aia de zicala in momentul in care ai o baza de unde poti pleca

| Laminin a răspuns:

Hei!
Banii aduc fericirea,pana se termina. Dupa ce se termina, iti dai seama ca ai fost fericit numa o perioada de timp, iar acum trebuie sa o iei de la capat ca sa iti pui o paine pe masa. happy
Gbu :]

| Dreamer a răspuns:

Nu, nu banii aduc fericirea.Cand ai prieteni adevarati si o iubita/sotie care te iubeste pentru ceea ce esti nu pentru ceea ce ai, banii conteaza mai putin.Cred ca banii,, intretin'' fericirea. Adica poti sa fi fericit 2 ore ca te-ai revazut azi cu un vechi prieten sau poti sa ramai fericit restul vietii pentru ca ai 3 milioane de euro in banca.

| WR104 a răspuns:

Suntem cu totii sclavii banilor fie ca ai 10 lei sau mai multe milioane.Cu cat depinzi mai mult de ei cu atat esti mai nenorocit.Masele trebuiesc controlate cu acesti bani altfel s-ar duce pe rapa toata societatea contruita in sutele de ani.Inca astept momentul in care o sa ne trezim si nu o sa mai fim sclavi pe propiul nostru Pamant.

| elasexygagica a răspuns:

Asa este. Banii aduc fericirea! Toti maica teresa care zic ca banii nu aduc fericirea le doresc sa se zbata in saraciewinking

| Chrysk2 a răspuns:

Nu,banii nu aduc fericirea deplina, sunt un RAU NECESAR de care avem nevoie.Nu poti fara dragoste etc(a parintilor, iubite etc)chiar daca ai bani nu poti trece usor peste astea, pentru ca daca te gandesti la 40ani ca nu ai copii nu ai sotie etc si ai bani cu garla e aiurea.Eu zic ca stiu cazuri,e frumos sa ai bani, dar nu is suficient, pentru o viata deplina.

| sagetator a răspuns:

Da, trebuie spus oriunde si prin orice mijloace acest lucru. Si oamenii care cred ca viata si umanitatea sunt mai presus decat lucrurile materiale trebuie incurajati. Si sa stiti ca nu sunt asa de putini, din pacate insa in Romania deformata de comunism si de globalizare lucrurile astea nu sunt spuse cu usurinta. Exista inca oameni care o duc greu si carora li se ofera spectacole grotesti de lux pe strada si la televizor si care nu prea pot fi acuzati ca isi doresc mai multi bani cand ei de-abia au dupa ce bea apa. Dupa mine Romania traieste efectele nefaste ale foamei de bani. Si stiti care e culmea?, ca parca nu cei care nu au deloc sunt cei mai lacomi, ci cei care nu au chiar asa de mare nevoie... N-ar strica mai multa educatie.
Banii nu aduc fericirea, dar pentru omul de rand, care-si face datorii de la un salariu la altul pentru ca nu are cum supravietui, intr-adevar le aduc fericirea sau macar zimbetul pe buze.
Dar daca vorbim de fericirea pe care ti-o produce o persoana, adica iubirea, sa stii ca banii nu prea mai conteaza cu toate ca ai putea spune ca banii "intretin" cel mai bine fericirea.

| Melody a răspuns:

Depinde a cui bani. Daca sunt ai tai, atunci da, aduc fericirea, de fapt asigura independenta. Sunt atatea cazuri de femei in Romania si in lume, care stau si indura o viata de cosmar langa un sot violent, alcoolic etc, pentru ca nu au cu ce sa se intretina singure, si mai au si o droaie de copii care la o eventuala despartire a lor, risca sa sufere de lipsuri si sa se chinuie. Pentru ca mamele lor nu au avut ambitia sa-si faca o cariera, sa-si asigure si sa le asigure un viitor, probabil gandind limitat ca barbatul este cel care aduce banul in casa. Iar daca nu-l aduce nici el, e vai de capul lor. E un exemplu. Insa, sunt si cazuri de familii sarace care traiesc o viata in lipsuri, si totusi sunt fericiti si uniti. Eu ma refer doar la cazurile speciale. Totusi o cariera si un viitor mai bun nu strica nimanui.
Pentru mine normalitatea=fericire. Daca exista normalitate, banii trec pe locul doi. Daca nu, sunt indispensabili si lipsa lor poate fi o piedica in calea fericirii.

| MmS_4429 a răspuns:

Sunt de acord cu tine...

hee hee cand ai bani esti fericit si sigur pe tinewinking

exista alt proverb sau zicala care il contrazice pe acesta : "cand nu ai bani mirosi a prost "hee hee

sau km zice tata... cine a spus asta foloseste cardulwinking laughing

aa si inca ceva nu stiu daca ai ascultat guess who a doua oara, era un refren : "banii tin problemele departe "

si plz fundita ca am scris min 15 minute si e ora 1:49 laughing

| Daniella a răspuns:

Adevarat,aduc fericirea.In orice moment vrei, poti sa iti faci mofturile.Dar aici este o problema, nu poti cumpara iubirea.Prietenia da,sunt persoane dispuse sa se prefaca bine pentru bani, dar nu si un iubit/a.Una este sa stii tu ca sta cu tine pentru ca te iubeste, alta e sa stii ca sta cu tine doar pentru ca ii dai si lui/ei din averea ta.In momente ca astea, banii nu isi au rolul.

| CrissCC a răspuns:

Banii nu aduc fericirea, dar o intretinwinking

| jhdvavsfhkegvfrkhegbvr a răspuns:

Banii nu aduc fericirea, ci te ajuta sa platesti pe cineva sa ti-o aduca gata facuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sanatate cu bors.Magic,de putina, nu conteaza, bors sa fie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci,putem face schimb? da-mi tineretea ta si sanatatea ta.si-ti dau toti banii mei? asa santem amandoi fericiti, de acord?

| andda_2600 a răspuns:

Banii nu aduc fericirea insa o intretin

| Michele_Bianco_1936 a răspuns:

Bineînteles cā banii aduc fericirea în orice situatia si in tot ceea ce vrei sā faci e nevoie de bani, dacā vrei sā faci ceva si nu ai bani te doare sufletul si te întristezi deci nu poti fi fericit, numai cine nu munceste nu pretueste