| Angelofdemon a întrebat:

Buna tuturor.

Credeti ca banii aduc fericirea. de ce? argumentati.

Credeti ca nu aduc? de ce? argumentati.

O scurta opinie pe subiectul asta.

cea mai frumoasa argumentare primeste funda.

Răspuns Câştigător
| AshuraElric a răspuns:

Banii nu aduc fericirea, dar sunt un ''rau" necesar.Chiar daca nu iti aduc sanatate, iubire adevarata si cu siguranta nu te fac nemuritor, ei iti pot da totusi impresia ca lumea se roteste datorita lor.Si sunt foarte multe persoane, care nu mai pot face diferenta dintre fericirea adevarata si iluzia banilor.
Din punctul meu de vedere atat timp cat esti sanatos si dornic sa-ti depasesti propriile limite, orice este posibil.Ma lasa rece materialitatea lumii (azi ai ceva maine nu mai ai nimic, este destul de simplu)in schimb cunostintele pe care le acumulezi iti vor fi de folos toata viata, plus o persoana care te accepta asa cum esti si te sustine la bine si la greu.

33 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

O alimentează, iar în unele cazuri o și aduc.

Spune-i unui copil secat de boală, care așteaptă un transplant de măduvă și părinților lui, îngropați în datorii, că nu e așa și vezi ce-ți zic.

http://www.ziaruldeiasi.ro/......ni~ni18aj_

| mgtow a răspuns:

Banii te tin in viata, fara ei nu ai parte nici de barbat in cazul tau iar femeia acum mai mult isi urmeaza interesul (am dat numai de nesimtite si nu mai pot spune ca exista sfanta bisericeasca care gateste ciorba cum trebuie).

Apache
| Apache a răspuns:

Banii nu aduc fericirea adevarata...dar o intretin

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In momentul asta, ar trebui sa te gandesti serios sa-ti folosesti banii pentru niste meditatii la limba romana. Poate reusesti sa inveti sa scrii corect "credeti", care nu se scrie NICIODATA cum l-ai masacrat tu.

| Angelofdemon explică (pentru ardnaxur1961):

Alta treaba na-i decat sa ma corectezi pe mine? ti-am pus o intrebare legata de alt lucru, nu acela pe care tu mi-l-ai spus in raspunsul tau. Te-am intrebat eu cum am scris? nu. asa ca inloc sa faci comentari pe dinafara vezi-ti de treaba ta.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Angelofdemon):

Eh...tot e ceva ca ai corectat duda. Poate corectezi si "comentarii", cu 2 i. Poate inveti si ca "n-ai" se scrie asa si nu cum l-ai scris tu. Hai ca, daca mai postezi 3-4 intrebari sau raspunsuri, incet-incet, inveti si tu romaneste.

| Angelofdemon explică (pentru ardnaxur1961):

Cine esti tu sa imi da-i mie sfaturi si sa ma corectezi pe mine? Eu am pus o intrebare si mi-sa zis altceva. Deci ma rog.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Angelofdemon):

Dar tu, cine esti sa maltratezi in asa hal limba romana?

| Angelofdemon explică (pentru ardnaxur1961):

Nu este problema ta. Cine esti tu, aici sa comentezi? Nu te-a intrebat nimeni daca stiu eu romana sau nu.

| Azm a răspuns (pentru Angelofdemon):

Tocmai asta e treaba ei, e profesoara si cu asta se ocupa. Tu pe de alta parte, ar trebui sa te corectezi, nu sa devii agresiva.
Sigur, pina la urma asta tine de tine. Poti ramine asa, nu te obliga nimeni sa te indrepti.

| Angelofdemon explică (pentru Azm):

Da, poate o fii profesoara dar n-am nevoie de sfaturile ei. Sa faca pe profesoara la scoala, unde lucreaza nu aici pe TPU.

| a1doru a răspuns:

Banii n-aduc fericirea.o intretin!rolling on the floor

| PisicaAristocrata a răspuns:

Nu e vorba ca aduc fericirea, e prea mult spus.Dar ofera un anumit grad de confort fara de care calitatea vietii ar scadea. Cand toate zilele sunt doar socoteli peste socoteli si ganduri cum sa imparti putinul pe care-l ai astfel incat sa-ti ajunga pentru toate, nu mai ai cum sa te gandesti sa fii fericit. Daca esti bolnav sau ti-e bolnav copilul si n-ai bani de tratament, nu cred ca mai privesti banii ca pe ceva care nu este necesar.Sunt importanti, foarte importanti, dar ei n-ar trebui totusi sa devina un scop unic si primordial in viata, sunt intr-adevar altele pe care banii nu le pot cumpara/schimba.

| Karinakari99 a răspuns:

NU,banii nu aduc fericirea! Dacă tu crezi că banii aduc fericirea, o să vrei cât mai mulți și tot așa până devii un om lacom și asta poate duce la multe.De exemplu poți să devii un obsedat de bani și nu știi ce să faci ca să obții mai mulți.De la asta poți ajunge să furi, să ajungi la închisoare.Deci nu.Banii nu aduc fericirea, faptul că dacă ai bani mulți poți să-ți cumperi ce vrei
nu este fericire.

| DarkWerewolf13 a răspuns:

Banii sunt ca niste pasari calatoare.Vin si pleaca.
Fericirea este ca o stanca.Ramane locului orice ar fi.
Tu ce ti-ai dori? Ceva trecator? Sau ceva de neclintit?

| Ale_8242 a răspuns:

Cine spune ca banii nu aduc fericirea, e ipocrit. Si cu bani, si fara bani, esti nefericit. Dupa cum am auzit o vorba, mai bine plangi intr-un Ferrari decat pe o bicicleta.

| ιυвιтα a răspuns:

Nu aduc fericire, daca vrei sa fii iubit, poti cumpara aceasta iubire?
Atat am avut de spus...
Bafta in continuare
Imi plac intrebarile de genul acesta, raspunsul meu va fi mereu acelasi, sper ca ai inteles
te pup

| christabell a răspuns:

O "zicala":"Banii nu aduc fericirea...o cumpara gata facuta".happy

| ForeverWarrior a răspuns:

Banii iti fac viata mai usoara dar nu aduc fericirea... daca ai sanatate si iubire ai tot in opinia mea...

| aFurisit a răspuns:

Sa ma chis pe! whistling

oh go on. Plimba ursu` si o sa vezi fericirea, cand te intalnesti cu scufita rosie, care o sa-ti spuna ca o urmareste lupu`, care si el la randu` lui e urmarit de o pofta de mancare cumplita sad! Dupa ce ursu` a fost pacalit de vulpe, a mancat scufita care striga dupa ajutor, iar lupu` a auzit strigatu` stomacului si s-a indreptat spre urs si la mancat! STOP! big grin Baniii, oooo baniiiiii, fredoneaza in fiecare dimineata cocosu` cu doi bani thinking, sau era punguta cu doi bani?! waiting, nu mai conteaza... pentru ca acel cocos a fost vandut la 3 purcelusi in schimbu` a 3 casute! Prima casuta avea 3 geamuri, un perete de paie si o usa in tavanu` care era albastru` si negru`, a 2 a casuta, avea un geam in forma de inimioara la buda`, semn ca fostul`proprietar era un impatimit al telenovelelor cu MAriposa (cine-i?!?! ), a 3a casuta, nu mai era, pentru ca a mancat-o crocodilu` crocoflamanzelat! Care la randu` lui a fost mancat de un Bampir malefic, care su.gea sange big grin, saracu`... nu-si dorea decat o casa.sad

Tu ce spui, banii, aduc sau nu fericirea?!?!

P.S. Toate personajele sunt reale!

| RAY a răspuns:

In primul rand fericirea dupa mine sta in sanatate,fara sanatate nici nu poti exista,apoi ai nevoie sa traesti,sa manci,sa te imbraci, sasi cumperi ce isi doresti tu,si daca ai mai multi ai un viitor linistitor ma refer la banii,apoi conteaza foarte mult iubirea =intelegerea cu pers iubita, tot ce tine de iubire, sex etc dar revenind la intrebarea ta fara banii nu ai nimic doar un ipocrit ar spune ceva diferit cineva care se minte si vrea sa para mai diferit ca restul, da banii aduc fericirea dar atentie numarul lor aduce fericirea, ai nevoie de banii sasi intreti sanatatea, fara banii mori de foame, ai nevoie ca sa isi construiesti o familie, persoanele care sunt crescute de parintii nu stiu cum sta viata, ca trebuie sa muncesti pentru o paine din greu

| Anonima264 a răspuns:

In nici un caz!
Desi din pcate exista foarte multi oameni pe pamant crae cred ca banii le vor garanta toata fericirea!
Dar dca de exemplu iti moare o ruda draga?
Cu ce tear ajuta banii? Cu nimic!
Fericirea ar trebui sa tio aduca familia,prietenii, iubirea...
Nu poti cumpara prietenii, familia, iubirea cu bani!
Daca esti lacom nu te ajuta cu nimic, din potriva iti face din ce in ce mai rau! Este adevarat ca in multe cazuri te ajuta banii, dar exista si cazuri in care nu!
Dupa parerea mea ar trebui sa le fie rusine persoanelor care cred ca banii "iti egaleaza totul in viata".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O intretin pentru ca la naiba, de ei depindem, nu ne putem hrani cu aer si imbraca cu frunze.
Dar mai mult aduc certuri o data cu venirea lor si cand dispar aduc tristete happy.

| Demonull a răspuns:

Ce ar fi lumea fara bani? Banii sunt un rau necesar dar care totusi fac si mult bine daca stii cum sa i folosesti.tongue

| spaghetty a răspuns:

Nu o aduc
Toti se dau mari cu bani dar nu as fi mai fericit cu bani si sa nu am o iubita care ma iubeste asa cum sunt ci doar pentru bani
Mai bine ai putini si sa stii cum sa ii folosesti decat sa nu ai si sa ai prieteni falsi.

| BAIATUL a răspuns:

Nu o aduc si nici nu o intretin pentru ca avand bani e adevarat poti avea aproape orice dar nu totul.La un momentdat ramai ori fara bani ori fara dragoste ori fara zile, un exemplu concret cumperi un lamborghini si facia ccident sau iti construiesti un bloc si il darama cutremurul etc..si tine minte ca DUMNEZEU ne da zilele fericite si triste nu banii si averea.

| DarkTheory a răspuns:

Bani nu aduc fericirea...tot cea ce conteaza dupa mine este sa ai sanatate, si pe urma iti faci absolut totul.
Uni nu stiu aprecia cand sunt sanatosi si sa gandesc doar la mai mult, din pacate la final aceste persoane vor ramane fara nimica pentru ca nu au stiut sa aprecieze cea ce o avut.

| WarHammer a răspuns:

Da,Adica sa serios acum ce nu pot face bani?

Si fara comenturi stupide gen ''Nu cunosti fericirea''

Traim in secolul 21
Muncim 12 ore pe zi timp de aproape 1 luna pentru niste harti verzi ( ce crezi? )

| LoveDedy a răspuns:

Depinde de caz si ´pot´si ´nu pot´sa aduca fericire! Daca ai banii o sa vrei tot mai mult, o sa devi lacom si nu o sa mai vezi nimic in jurul tau. Iar cand nu o sa ii mai ai cred ca o sa devi un muritor de foame. Da adevarat banii te intretin. Daca nu i-ai avea nu ai avea unde sta ce manca etc. Si pe langa asta o sa ai foarte multe persoane false langa tine care nu o sa umble numai sa profite. Daca ai banii si sti cum sa-i invarti si sti sa te feresti de omaeni ´falsi´ si stii sa pretuiesti si ce ai lanaga tine nu numai banii, da poti sa fii un om fericit. Si fara iubire fara prieteni adevarati esti doar un nimic! Dar si prieteniile adevarate mai repede sa fac cand nu ai banii, pentru ca stii ca aceii oamenii stau cu tine pentru ca simt ceva pentru tine nu pentru ca ai baniii! Si asa daca ai banii nu o sa fii preocupat niciodata de prezent o sa te gandesti tot timpul cum sa faci mai multi si cand o sa ii ai o sa tii se duca toti pe sanatate! Deci banii pot aduce fericira daca stii si cum sa te comporti!

| Traian01 a răspuns:

Banii + Sanatatea aduc fericirea. Fara bani nu poti fi fericit (pentru ca nu ai locuinta, masina si nu te baga mai nimeni in seama sa fim seriosi) dar daca esti bolnav... poti sa ai toti banii din lume ca tot nu esti fericit. Dupa parerea mea ai nevoie de ambele ca sa fi fericit. Sanatate si Bani!

| LaMortella a răspuns:

"Banii nu conează, dar e grozav să-i ai".

| gzd a răspuns:

Aduc fericirea doar pentru pitipoance! Sunt singurele fete carora la le pasa de bani! Banii aduc dezastre in familie si absesia de ati dori tot mai mult. sa fii nesatulhappy...Nu te lasa sa fii tu.te schimba asa de ciudat. sunt persoane care spun "Ce mas face fara bani?"Pur si simplu ai observa ca viata e mult mai frumoasa fara bani si chiar o traiesti cu adevarat, treci prin bune si rele.

| barbyedeparys a răspuns:

Uni cred ca aduc fericirea dar eu cred ca nu pentru ca fericirea vine cand ai familia si rudele langa tine, cand daruiesti cuiva cadouri fara sa ceri altceva in schimb, si cel mai important este sa fii sanatos! asa cred eu poate alti cred altcumva.