| dececitestiasta a întrebat:

daca aveti chef de citit...cititi

acum vreo 2 ani, un prieten i-a spus la tati ca poate sa mearga in danemarca sa munceasca. a mers, da acolo prietenul a devenit gelos pe tati ca lucra mai bine si credea ca vrea sa-i ia locul, in fine, nu a fost bine platit, si a plecat de acolo.

dupa aceea a prins u loc super, si pana la urma a adunat o suma destul de mare de bani.

acum, s-a angajat la o firma din orasul in care stam, salar bunicel,(920 lei aprox). momentan contractul e doar pe 3 luni, dupa aceea exista riscul sa nu il mai prelungeasca, da faza e ca avem datorii mari, si nu le putem plati din salar, ca si cheltuielile sunt mari.

acum acelasi prieten l-a chemat din nou in danemarca, da problema e ca nu ar avea asigurat locul numai vreo 2 saptamani, sa faca niste reparatii unei case.

voi ce credeti? sa mearga in danemarca, chiar daca e putin (mai mult)riscant?

noi oricum am vrea sa plecam in strainatate (toata familia) ca in romania...nu avem nici o sansa sa ne descurcam.

ps:scuzati categoria...

2 răspunsuri:
| petruclaudiu78 a răspuns:

Nu poate sa iti dea nimeni un sfat bun in baza catorva randuri in care povestesti cate ceva despre trecut si planuri de viitor. Viata e mult mai complicata decat atat, iar uneori un simplu detaliu poate face diferenta.
Nu are nicio importanta ce spune unul sau altul care nu stie nimic despre tine si familia ta.
Chiar daca cineva ar da un sfat bun, din intamplare, chiar crezi ca ar influenta cu ceva decizia tatalui tau?
Alegerea apartine parintilor tai, care vor actiona cum cred de cuviinta (daca alegerea lor e buna sau rea, ramane de vazut, nu au cum sa stie acum asta).

| Corina_2584 a răspuns:

Sfatul meu este ca tatal tau sa plece in Danemarca, din moment ce ai zis ca veti pleca cu toata familia in strainatate. Funda?batting eyelashes