| dececitestiasta a întrebat:

daca aveti chef de citit...cititi :p
acum vreo 2 ani, un prieten i-a spus la tati ca poate sa mearga in danemarca sa munceasca. a mers, da acolo prietenul a devenit gelos pe tati ca lucra mai bine si credea ca vrea sa-i ia locul, in fine, nu a fost bine platit, si a plecat de acolo.
dupa aceea a prins u loc super, si pana la urma a adunat o suma destul de mare de bani.
acum, s-a angajat la o firma din orasul in care stam, salar bunicel,(920 lei aprox). momentan contractul e doar pe 3 luni, dupa aceea exista riscul sa nu il mai prelungeasca, da faza e ca avem datorii mari, si nu le putem plati din salar, ca si cheltuielile sunt mari.
acum acelasi prieten l-a chemat din nou in danemarca, da problema e ca nu ar avea asigurat locul numai vreo 2 saptamani, sa faca niste reparatii unei case.

voi ce credeti? sa mearga in danemarca, chiar daca e putin (mai mult)riscant?
noi oricum am vrea sa plecam in strainatate (toata familia) ca in romania...nu avem nici o sansa sa ne descurcam.

1 răspuns:
| consiliera a răspuns:

Tu ce crezi? Tare ma tem sa nu fie vreo teapa.De invidiosi e plina lumea.Si inca o chestie:nu-i mai zi"prieten".Un prieten nu ar face asa ceva.De ce nu te duci tu in locul lui? In felul asta tatal tau isi poate asigura serviciul.