| Username272 a întrebat:

Buna seara, ce inseamna cand iti spune cineva ca esti comunist, vreau sa imi explice cineva asa babeste, e de rau, e de bine? Multumesc frumos

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Inseamna ca ai o gandire retrograda. Ideea este ca un mare invatat (Petre Tutea) spunea despre cel mai mare comunist roman (Nicolae Ceausescu): „Ceausescu a condus Romania timp de 24 de ani. Nu se poate spune ca era „bine" pe vremea lui Ceausescu, dar putini stiu cum era Romania inainte de Ceausescu! Acest conducator a fost pentru tara asta ceea ce au fost Kemal Ataturk pentru Turcia si Abdel Nasser pentru Egipt: TATAL NATIUNII!

Ceausescu a scos Romania din Evul Mediu, de la lumina lumanarii, la lumina electrica, de la carul cu boi, la intreprinderi producatoare de automobile, camioane, tractoare, locomotive si avioane… Nu stiu daca, pastrand proportiile, exista performante asemanatoare in istorie – poate Ramses cel Mare! Ceausescu a dictat sa se ridice scoli, spitale, diguri, baraje, hidrocentrale, cai ferate, aeroporturi, baze militare subterane, lucrari hidrotehnice portuare, flote de avioane si vapoare, irigatii pe mii de hectare, poduri impresionante, ba chiar si… autostrazi. In 24 de ani amarati, rastimp in care a platit datoriile si a dublat populatia urbana! De fapt, este incredibil!

Daca stiti despre ce vorbesc veti vedea ca performantele lui Ceausescu frizeaza imposibilul. Si, peste asta, a pastrat DEMNITATEA acestui POPOR DE… TAMPITI!"

| Simpatic a răspuns (pentru Salontanul):

Uite alt comunist care-mi place, iar afirmatia mea e de bine! nu in contextul in care o regasim azi. bravo bro, desi si eu ca si tine nu am trait probabil in comunism stim ce realizari marete au avut acestia. am zis probabil caci nu stiu de tine tinere, de mine stiu ca nu am prins perioada decat din poze, dar o cunosc bine de la rude,documentare si ziarele din trecut, stiu si binele si raul de atunciwinking
pe de alta parte gunoaiele care ne-au scapat de comunism ne-au impins in "consumism", in era in care golanii precum fratii Micula joaca pe cai mari si saracul cinstit trage la jug ca sa duca in spate politicul corupt, toti coruptii mici si mari si toate zdrentele sau vb lui gigi hahalerele.
De aceea cand esti facut comunist de catre vreun fraier care nici el cu siguranta nu a prins acea perioada sau daca a prins-o a luat multa bataie de la militie pe merit, iti arunca o vorba cand esti un om corect sau drept : ESTI COMUNIST, in dispret si batjocora.
Un ex.
-bai baieti si fete numai fumati pe scara!
-esti cumunist!
Deci cand doresti ordine, disciplina sau demnitate esti si comunist, iar cand doresti sa te vinzi ca o taratura, sa faci videochat sau proxenetism, sa furi de la vecini, sa bati sau sa jignesti atunci numai esti comunist esti DEMOCRAT!
Ei bine si eu sunt comunist daca e asa! Mai bine comunist si cu capul sus decat taratura intr-un sistem corupt si plin de compromisuri.

| Salontanul a răspuns (pentru Simpatic):

Din pacate eu am trait in socialism (comunism este impropriu spus) si am vazut si bunele si relele. Au fost si ani grei dar au fost si ani de bogatie. Oricum, saracia era doar la puturosi. Astazi hotii sunt bogati si oamenii cinstiti sunt saraci. Era un banc cu un rrom care spunea ca-i placea mai mult pe vremea lui Ceausescu: polticianul facea politica, muncitorul muncea si tiganul fura. Astazi politicienii fura, muncitorul face politica si tiganului nu i-a mai ramas decat sa plece din tara. Am fost cat pe ce sa fiu dus la o casa de copii ca-i facusem mustata secretarului general (Gh. Gheorghiu-Dej) pe ziar. Bunicul meu a facut puscarie ca nu si-a putut plati cotele care erau mai mari decat putea produce un pamant argilos din zona de deal spre munte si am vazut oameni care indurau frigul la bloc (eu la casa n-am avut problema) si oameni care stateau la cozi interminabile pentru o paine. Era, insa, mai multa dreptate pe vremea aceea. Hotii o cam luau spre puscarii. Astazi toti fura din biata tara si nu se mai termina. Sa speram ca se vor indrepta lucrurile dar eu nu mai apuc!

| Simpatic a răspuns (pentru Salontanul):

Fara legatura prea mare cu ceea ce ai spus stimabile, dar o urechela generala pentru noi toti, cei care asistam neputinciosi (de fraieri) la ceea ce se intampla de 30 de ani:
suntem singurul popor si cel mai prost din istoria omenirii, geto-dacii s-au luat la tranta cu IMP.ROMAN, spartanii s-au batut cu ditamai Imperiul Persan, pana si in legende un sat amarat format din 100 de gali s-a batut cu legiunile romane (n.r. doar aici e vorba de asterix si obelix)
De noi, 20 de milioane de oameni, si-au batut joc toti taranoii si coruptii si i-am lasat in pace, au facut ce au vrut cu tara asta si nu le-am zis nimic, nu tu o revolta, nu tu bataie NIMIC
Si cand vad ca francezii, englezii, grecii fac revolta de la o chestie care la noi s-ar pune in practica printr-o Ordonanta de Urgenta in 24 de ore, cum este de ex. cazul pensiilor micsorate din Franta, imi vine sa sparg si televizor si tot. Pai pe noi s-au pisat astia cu fel si fel de legi si batai de joc, fiecare prost de ministru cand a venit a schimbat el ceva in rau ca cel dinainte nu facuse cum trebuie, suntem singura tara care a avut mai mutl de un presedinte corupt, am facut referendum sa scada de la 600 de nenorociti la 300 de nenorociti si n-am iesit in strada sa cerem aplicarea DECIZIEI pe care poporul a luat-o!
Cand vad ce face gunoiul asta de STAT cu acest popor mi se face sila.
Sunt sigur ca in curand voi fi luat in vizorul serei (big brother) cu astfe de afirmatii caci este cu siguranta un guster de asta fraier cu cosuri care urmareste siteuri de genul asta si aici pe TPU si daca nu are cont sigur exista un alt fraier pupincurist care o sa-i arate acest mesaj. Dar si lor le zic asa : ma pis pe voi cainilor, ca tara nu e a voastra a serviciilor sau a parlamentarilor!
"N-ai cu cine ba, n-ai cu cine...ce vrei ba, niste tarani!"

| Salontanul a răspuns (pentru Simpatic):

Sa stii ca sunt perfect de acord cu tine si am trait pe pielea mea lasitatatea acestui popor. Era in decembrie 1989. Se daduse alrama de lupta. Comandantul unitatii ne-a strans sa ne comunice ca 7 elicoptere din directai Timisoara se indreptau spre oriunde si se puteau ivi deasupra noasta. A trecut un motostivuitor de la o ferma pe langa unitate si-i suna motorul ca al unui elicopter. Toti (peste 200 de cadre si civili si peste 800 de soldati) au fugit din formatie si s-au ascuns ca prostii sub tehnica (cel mai periculos loc desi le atrasesem atentia sa nu se apropie de tehnica (camioane) in caz de ceva. Cel care il pazea pe comandant a fugit si el. Am ramas impreuna cu un subofiter sa-l pazim pe comandant. Apoi dupa un minut l-am rugat pe subofiter sa ramana langa comandant si m-am dus sa-mi scot soldatii companiei mele (eram ofiter, comandant de companie) de sub tehnica pentru ca erau fata in fata si daca unul tragea un foc iesea macel. Asa cam contatat ca "eroismul" poporului roman este doar o fabula. Pacat!

| doctorandus a răspuns:

Comunist=extremist de stanga. Adica vrea moartea burghezilor.

| Sn4k3 a răspuns:

E de bine. E mare lauda, nu asa si suna?

| CostinAlamariu a răspuns:

In general cand cineva iti zice ca esti comunist se refera ca esti autoritar si din punctul lor de vedere e un lucru rau. Mi se pare o prostie sa zici "comunist" si nu direct autoritar, pentru ca la asta te referi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E de rău. Înseamnă că mintea încă îți este pe vremuri interbelice.

| Eteda a răspuns:

E de rau, cum era pe vremea lui Ceausescu, prea multa strictete. Mai pe scurt cine ti-a zis asa a zis ca esti foarte strict si ai ideeile tale fixe despre viata

| AndreiMSV a răspuns:

Asta nu înseamnă că persoana aia te vede comunist.
Este doar o insultă, n-o lua în serios.

| Florinel35 a răspuns:

Comunismul este un termen care se poate referi la mai multe noțiuni legate între ele, dar diferite și istoric, foarte contrastate, sau chiar, după comentatori precum istoricul Stephane Courtois, contradictorii: