| anonim_4396 a întrebat:

Când în România are loc un accident rutier, autoritățile și publicul dau vina pe conducătorii auto.
Oare întotdeauna e vina lor? sau poate este vina celor care au conceput greșit șoselele. Lipsa întrețineri lor și semnalizarea ineficientă.
Sens giratoriu cu benzi. Semafoare la care îți gâtul uitându-mă în sus,, etc,,

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate sa fie drumul cum o fi, șoferul controleaza mașină în ultimă instanta.

| relian a răspuns:

Ore ce te-ai fi facut, daca te nasteai in India laughing acolo circula care pe unde poate, iti dai seama ce balamuc e la aia.
Ro sta parfum pe linga alte tari.Accidentele apar din cauza neatentiei, aia e tot.

Daca ai semaforul montat cum spui, deti rupi gitul, atunci opresti mai in spate laughing sa il poti vedea.
Se poate si mai bine, doar ca nu se vrea, ori RO ia legi si reguli numa de alea naspa, nimic nu ia bun si stii de ce?

Pai adica vii tu sa ma inveti pe minelaughing adica ce vrei sa arati, ca esti mai destept ca mine laughing alt motiv eu nu vad, este gindirea asta timpita la romanii.
Iau de la Franta, de la Germani, de ce sa iau de la prostii aia de americani laughing

In America semafoarele is pe partea cealalta de intersectie, le vezi atit din fata cit si de la cuca macaii din spate laughing si is plasate pe toata latimea sensului de mers, indiferrent cate benzi sunt.

Deci un semfaor aici, pleaca de pe trotuar, sau stilpu pe care este momntat un semafor, de pe trotuar urca, apoi transversal se duce pana la sensul celalalt de mers laughing.

De astea rotocoale, mamaligi, sensuri giratorii, pe aici nu prea sunt, sa nu zic ca nu sunt deloc laughing alea is incurcama sa te incurc laughing nu stiu de unde ideea aia timpita cu acele mamaligi puse in mijlocul drumului.
Alea mai rau incurca, obstructioneaza fluxul circulatiei, alea nau ce cauta in mijlocui drumului.
Dar na, de ce sa luam de la americani, dai dracu pe aia, is niste prostii laughing

Semnele de circulatie, is facute sa fluidizeze circulatia, nu sa o oobstructioneze.
De exemplu esti la semafor, este rosu, opresti, asa e regula peste tot.
Dar aici daca faci dreapta, te asiguri si poti face dreapta pe rosu, asa e legea, sa dea drumul la trafic, nu sa se faca cirnati de crevedia in spate laughing

Ai stop la intersectie, un drum are stop, alatu prioritate, de regula ala cu prioritatea este mai circulat.Aici nu e regula de drreapta d stinga, cine ajunge primul la intersectie, trece, aia e tot.Bine daca celalalt drum are prioritatea, lasi sa treaca aia, apoi trece care a ajuns primul pe drumul tau.

Sint intersectii in oras fara semafor, toate senssurile au STOP. Primul ajuns primul servit laughing nu prioritatea de dreapta, asa stau eu mult si bine si cand mai trec? laughing daca din dreapta tot vine cirnat de masini.

Bine astea is chestii de tara civilizata, dar oricunde trebuie sa fii atent, cam aia e tot, chiar si aia in India asa cu balamucul ala, daca is atenti nu se intampla accidente.

| Holiday a răspuns:

"Sens giratoriu cu benzi."

Cum adica, vrei sens giratoriu fara benzi, sau?!

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Holiday):

Giratoriu cu benzi e cea mai proastă idee.
Timpul e prea scurt pentru a semnaliza. Și chiar dacă semnalizezi nimeni nu vede intenția ta decât dacă te bagi cu tupeu.

| Hyperion7 a răspuns:

Înainte de toate,fie el și drum de țară ori o zona prost amenajată sau clima dificila,conducătorul auto este direct responsabil atât pentru viața sa, cât și pentru a celorlalți.
Multe accidente se întâmplă tocmai din cauza șoferilor care sunt prinși băuți, drogați, alții sunt și ignoranți și cred că știu ce fac.
Asta nu înseamnă că șoferul e mereu vinovat, dar în 80% din cazuri cam el e, o fi el și pietonul, însă nu puține sunt cazurile în care pietonii au murit pe trotuar accidentați de un șofer băut, de exemplu.
Nu mai zic de șoferii care fug de la locul întâmplării.Nu poți spune că dânșii nu sunt vinovați.
Poate fi totuși și vina autorităților în anumite cazuri, însă nici șoferii nu sunt sfinți.
Nu de puține ori eram sa fiu calcat eu pe trecerea de pietoni, fiind efectiv pe mijlocul trecerii, încercând să trec.Mulți opreau foarte aproape de mine, deci da. big grin

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Hyperion7):

Vezi. Trecerea de pietoni. De ce n-o fac subteran sau peste șosea? Câte vieții ar fi salvate în cazul ăsta?

| Hyperion7 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Suntem tara lui lasa-ma-sa-te-las și cu asta am zis totwinking

Răspuns utilizator avertizat