| anonim_4396 a întrebat:

Azi eram cu bicicleta prin oraș. Erau câte 2 benzi pe un singur sens de mers iar eu mergeam către casă. Eram pe prima bandă și îmi vedeam de pedalat pe marginea benzii neîncurcând pe nimeni. Deodată vin 2 conducători auto din urmă și mă clanxonează pe motiv că ar trebui să merg mai pe margine întrucât n-au loc. Existând câte 2 benzi pe sens, nu e destul loc pentru toată lumea? Culorile semaforului le respect întotdeauna, merg doar pe prima bandă atunci când sunt in timpul mersului. Mă puteți lămuri unde am greșit?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca erai pe banda de langa trotuar si cat mai aproape de trotuar posibil atunci nu aveau dreptate conducatorii auto. Daca erai spre centru atunci aveau dreptate.

| ionutdavid818 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu aș avea de ce minți spunând că eram pe prima bandă, dar de fapt eram pe a doua. Eram pe prima bandă, pe margine și nu încurcam pe nimeni, însă pe un drum cu câte 2 benzi de mers pe fiecare sens, eu zic că există loc pentru toată lumea.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru ionutdavid818):

Indiferent de cate benzi sunt, nu ai voie cu bicicleta sa ocupi toata banda unu, cum se zice: adica sa circuli pe mislocul sau partea stanga a benzii unu.
Chiar daca sunt doua benzi de mers pe sens, ele au rolul or pentru automobilisti. Daca circulatia este mare este greu sa treci de pe o banda pe alta.

| darrio2007 a răspuns (pentru ionutdavid818):

Pana la urma pe ce banda erai? Ori pe a doua ori pe prima. Te cam contrazici singur si inclin sa cred ca mergeai cam pe mijlocul soselei, adica pe a doua. Soferii au dreptate.

| Digikey a răspuns:

Daca te claxoneaza doar unul poti sa-l ignori, dar la al doilea sofer care te claxoneaza ar trebui sa citesti macar prima pagina din codul rutier.