| TahionN a întrebat:

Care are valoare mai mare: talentul innascut sau talentul dobandit? Motivati si argumentati.

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Talentul înnăscut este ceva pur, autentic, original, de necontestat.
Talentul dobândit în schimb se obţine prin multă muncă şi sudoare. Este şi el valoros, însă de multe ori este format doar din mai multe amplente celor talentaţi din naştere. Este ca un burete care aspiră de la ceilalţi. Adică este un talent învăţat, impumutat parţial de la ceilalţi, un talent care are o sursă de inspiraţie, şi prin urmare, nu poate fi considerat autentic/pur 100%.
Toţi (sau aproape toţi) marii pictori, muzicieni, scriitori, etc. ai acestei lumi au fost talentaţi din naştere (bineînţeles, au muncit şi ei enorm ca să-şi dezvolte talentul, dar n-au pornit de la 0 ca ceilalţi, cu talentul dobândit. deci au avut o bază în ei, una solidă).
Deci, Care talent e mai valoros?
Eu zic, că cel înnăscut. Tu ce zici?

| danut a răspuns:

Pai hai sa o luam asa... mai pe intelesul tuturor. Oare ce este mai valoros pentru tine, ceva primit MURA IN GURA sau ceva pentru care ai depus eforturi nestramutate pentru al dobandi? Este normal ca ceva pentru care ai transpirat si ai depus nestramutate eforturi sa aiba valoare cu mult mai mare decat ceva mostenit.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Talentul dobandit poate fi ceva efemer. O amagire cateodata ca ai putea realiza ceva prin studiu intens. Talentul innascut este acela de necontestat, este cel care imprima o parte din caracter si, care, cultivat cum se cuvine, da adevarata valoare. Deci, daca de valoare intrebi, valoarea este aici, in ceea ce ti-a fost harazit.

| DianaScorpio a răspuns:

Niciunul dintre ele nu are o valoare daca nu sunt in permanenta "intretinute".
Daca amandoua sunt intretinute, atunci eu inclin spre egalitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele sunt preţioase. Însă talentul dobândit merită puţin mai mult pentru că tu ai făcut ceva ca să îl ai. Talentul înnăscut îl ai de la început şi atât.Cu sau fără voia ta.

| Popmusic a răspuns:

SPAMu.php?user=Loryta

| draganoid a răspuns:

Eu cred ca e talentul innascut, el te invata de mic.