| NoWhere a întrebat:

Care sunt cele mai bune metode de invatat, atunci cand ai foarte multa informatie de retinut intr-un timp foarte scurt?

Răspuns Câştigător
| Vizitiul a răspuns:

1. Nu te gandesti la cat ai de invatat, ci la faptul ca ai de invatat (in majoritatea cazurilor cantitatea de material care se vrea a fi memorata si apoi reprodusa morcoveste elevul si-l imbiba in stres, iar de aici, nu prea vad sa apara rezultate multumitoare in urma efortului psihic depus).
2. Citeste cap-coada absolut tot meterialul.
3. Vezi cu ce ai ramas; incearca sa reproduci.
4. Nu poti reproduce mai nimic (ceea ce este putin probabil), citesti totul iarasi, cap-coada (asta se intampla cand nu esti inzestrat/a de natura).
5. Iei primul capitol, indiferent cat de succint/vast este. Citesti si incerci sa intelegi ceea ce citesti. La finele acestuia incerci sa reproduci, iarasi.
6. Nu te panica, nu trebuie sa retii totul, creierul pierde si capteaza informatie, chestiune care nu depinde de tine, deci nu poti influenta cu nimic modul in care lucrurile vor decurge.
7. Procedezi la fel cu toate celelalte capitole. In sfarsit, ai terminat de invatat, dar nu te prezinti la examen (sau stiu eu unde) pana nu recitesti inca o data toate cele 1000 de pagini. Mic siretlic pentru fixarea materialului memorat.
8. Nu -ti obosi creierul prin a reproduce informatia memorata imediat dupa momentul finalizarii studiului. O sa ai o surpriza, ajungi la concluzia ca n-ai ramas cu mare lucru in urma invatarii, asta pentru ca, creierul tau e la pamant, e obosit...nu-l forta. Dimineata vei realiza ca prestatia ta (indelungata) a dat roade.
P.S.- la fiecare 45-50 de minute de studiu intens, iti recomand o plimbare in aer liber (oxigenare creier si implicit destindere). Succese pline de sudoare.

8 răspunsuri:
| Florennce a răspuns:

Buna. Cel mai bine sa nu iti pierzi timpul. Oxigeneaza-ti camera in care inveti, degajaza-te de tot si toate si cel mai important : Nu te grabii si nu incepe cu pesimism.Intai faci ce e mai greu si mai important si invata sa faci corelatii intre idei.Nu ar fi rau sa faci o schita a ideilor, astfel creierul va retine informatiile mult mai bine.din moment ce scrii si citesti. Daca nu esti o persoana prea organizata, nu iti pierde timpul sa intocmesti planuri. Totusi nu strica si un pic de "organizare". Poti face pauze de 5-10 minute ca sa te relaxezi si sa-ti aduni gandurile. Nu te apuca intr-o zii in care ai multe de facut, cel mai bine e sa inveti intr-o zii cand ai timp. Iar daca esti in criza de timp si pe ultima suta de metrii, incearca sa-ti faci timp renuntand la alte lucruri mai putin importante.
Insa cel mai bine e sa inveti in ritmul si in felul tau! O seara bunakiss

| Ofiintă a răspuns:

O metoda pe care am auzit-o de la profesoara de pshihologie este sa citesti de 10X un text cu multa atentie si dupa sa pui pe cineva care sa-ti puna intrebari pe sarite.
Trebuie sa intelegi ceea ce citesti, nu trebuie sa tocesti niciodata pentru ca asta nu va ajuta cu nimic conceptia ta psihica si va fi destul de obositor sa retii ceva prin acest mod (tocitul).

| Antichrist a răspuns:

...conspectezi lectia, rescrii punctele cele mai importante

| TootydeCool a răspuns:

Buna, eu cand am mult de invatat, citesc odata lectia si scriu pe o foaie curata lucrurile esentiale, si citesc odata prima propozitie o repet de 2-3 ori apoi pe sifonier am o tabla si scriu despre ce este vorba si fac tot asa in continuare!
Nu este greu trebuie sa te concentrezi la ce inveti!

| Edy_7330 a răspuns:

Pai grea intrebare, eu de exemplu am un covor in forma de oval in camera si ma invart dupa marginea lui si parca retin mai bine. Ideea e sa si intelegi, cere-i ajutor cuiva sa te asculte si unde gresesti ia-o de la capat pana o retii. Mie imi place sa invat si mot-a-mot da stiu 1 zi 2 si dupa aia gata uit. Depinde de fiecare cum invata. Ai putea sa inveti si schematic sau sa scrii respectiva lectie pe o foaie si asa retiii ce scrii. Sper ca te-am ajutat, dai funda?

| LunaAlbastra a răspuns:

Eu as invata doar informatiile esentiale si m-as ajuta de sublinieri si evidentieri.

| Sunshine01 a răspuns:

Pai. Intr-o zi am avut 5 teste si mi-am facut conspectul[idei principale]la fiecare lectie ce aveam nevoie. Si incearca sa te concentrezi foarte bine pe ceea ce inveti. Poti sa citesti cu voce tare [functioneaza mai bine decat cititul in gand, retii mult mai repede. Creierul prinde mai bine informatii auzindu-le big grin]si te-as mai sfatui sa cumperi si cavit memo[cu gust de ciocolata, au lecitina si ajuta si ele foarte mult de asemenea]. Sper ca te-am ajutat big grin. (funditapuppy dog eyes? )

| NoWhere explică:

Scuze trebuia sa specific cat anume am de invatat si in cat timp.
Cam ~1000 de pagini, nu e nici una de lectura, numai date stiintifice care trebuie sa le reproduc intr-un mod corect ca altfel e jale.