| Cynthia20 a întrebat:

Ce credeti ca se va intampla cu noi daca pe pamant va evolua in viitor o specie mai puternica?
Sau daca vine una din alta parte, de pe alta planeta.
Oare va fi neaparat un razboi?
Am putea sa existam impreuna?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Este extrem de dificil ca specia umana sa fie detronata de la sefia lantului trofic, mai degraba ne va ucide o forma de viata situata la granita dintre viu si neviu, un virus pandemic cu mult mai puternic, mai viral si mai adaptativ decat cel care ne loveste astazi.
In fine, da-mi voie sa nu imi dau si eu tot cu parerea...
Daca o forma de viata devine mai potenta decat omul, sau daca o civilizatie ET soseste pe Pamant, conteaza doar cativa parametri:
Interesele lor, numarul lor si ipostaza in care ne vad ei, daca suntem pentru ei o prada, sau nu.
Daca au nevoie de noi pentru hrana sau orice altceva vital lor...
Exista un model biologic, sistemul Lotka-Volterra, doua ecuatii de ordinul intai, neliniare, care descriu dinamica sistemelor biologice in care interactioneaza doua specii, prada - pradator.
In cazul in care suntem prada, ambele specii, umana si cea agresoare sunt sortite extinctiei.
Doua specii cu inteligenta aproximativ egala nu vor coexista, natura sau o relatie prada-pradator face ca una din ele sa dispara, in mod identic cum H Sapiens nu a coexistat cu H Sapiens Idaltu sau cu H Erectus.
Asta spun modelele biologice efectuate, nu e nevoie sa te raportezi la pareri, filme sf sau romane...

22 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Incet ne indreptam spre robotizare. Robotii o sa ocupe functii importante in societate, civilizatiile extraterestre nu au interes sa ramana pe pamant. Mai extrag cate un om pentru experimente si vin de craciun sa traga un vin fiert pe gat apoi merge la alien craciun pentru cadouri

| sadrian46 a răspuns (pentru mgtow):

Noi glumim, dar treaba e serioasă. Ei sunt suficient de inteligenți astfel încât să nu intre în contact cu noi. Cine va avea primul tehnologia lor, va conduce lumea. Astfel lupta între marile puteri se duce acum și în această zonă a tehnologiei OZN.

| mgtow a răspuns (pentru sadrian46):

Pe mine ma incanta partea robotica, trag sperante sa iasa cat mai repede varianta hibrida 50% robot 50% uman cum e in terminator. Am ajuns intr-o situatie destul de imputita lumea neavand incredere in ea si tradarea e o prioritate pentru multi, robotul in schimb indeplineste comenzile stapanului.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu se va intampla asa ceva niciodata, Dumnezeu are alte planuri cu pămintul nu va permite sa vina alte specii puternice.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Numai ca Dumnezeu nu exista, si totodata nu exista niciun plan cu aceasta planeta.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru LupusDei1993):

Asa crezi tu ca nu există. Parerea ta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu putem ști. Cum adică mai puternică?
2. Nu va fi neapărat război.
3. Da.

| Cynthia20 explică (pentru sadrian46):

Mai puternica genetic, nu stiu.
Mai rezistenta.

| johnnny123 a răspuns:

Daca vine o specie de pe alta planeta, inseamna ca specia aia are niste capabilitati cu cateva ordine de marime peste noi.

Deci nu ar avea cum sa fie un "razboi" intre noi si ei, asa cum nu poate exista un razboi intre oameni si vrabii. In situatia asta s-ar intampla cu noi exact ce ar dori ei sa se intample, noi nu am avea niciun cuvant de spus. Daca ar dori sa ne lase in pace, am trai. Daca ar dori sa ne extermine, ne-ar extermina.

| Zuzu1991 a răspuns:

"acum 24 minute | Annexet a întrebat:
Ce credeti ca se va intampla cu noi daca pe pamant va evolua in viitor o specie mai puternica?"

a fost deja un episod din StarTrek ENTERPRISE, cand nu a venit din extern ci intern, specia mai veche dar mai slaba fizic a INCASAT-O GRUPA MARE
in plus a mai fost filmul
https://www.imdb.com/title/tt0185183/
unde arata TOTAL ce e aia specie AMARATA care si-o ia de ia de la extraterestrii evoluati, chiar daca e Hollywood cu... GOD DAMN MF HAPPY ENDING!

| Digikey a răspuns:

Deja un virus face ce vrea cu noi.
Imagineaza-ti ce poate face un gandac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.

O specie mai puternica? La ce te referi?
Nu exista o specie mai puternica!
Filmele SF sunt doar filme, NU REALITATE!

De cand cu aparitia tehnologiei si a televiziunii toata lumea crede in extraterestrii!
Stai linistit a si nu te mai uita atata la TV!

| Cynthia20 explică (pentru anonim_4396):

Asa am gasit pe Wikipedia la Disparitia Omului.
Evolutia unei alte specii intr+o forma de viata superioara care ar duce la disparitia omului.

| Cynthia20 explică (pentru Darkmagic):

Am gasit pe Wikipedia siatemul acela de care vorbesti dar e foarte complicat si modelul atton-fox e stiintifico fantastic, nu inteleg nimic.

| sabin89 a răspuns (pentru Darkmagic):

"doar cativa parametrii"
* parametri. happy

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

"toata lumea crede in extraterestrii!"
* crede in extraterestri. happy

| Darkmagic a răspuns (pentru sabin89):

Am scapari, nu sunt voite. big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Buna.
Esti cumva profersorul de gramatica de pe TPU?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cynthia20):

Buna.
Posibilele cauze ce ar putea duce la disparitia omului de pe Pamant sunt pandemiile, razboaiele biologice, incalzirea globala, lipsa hranei pe o perioada lunga de timp, razboaiele si bombele nucleare, un dezastru provocat de centralele nucleare din jurul lumii, asteroizii, radiatiile etc... cu siguranta nu,, evolutia unei alte specii intr o forma de viata superioara,,, extraterestrii nu exista, sunt inentati de TELEVIZIUNE!

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am zis-o cu răutate...

| Darkmagic a răspuns (pentru Cynthia20):

Este extrem de dificil ca specia umana sa fie detronata de la sefia lantului trofic, mai degraba ne va ucide o forma de viata situata la granita dintre viu si neviu, un virus pandemic cu mult mai puternic, mai viral si mai adaptativ decat cel care ne loveste astazi.
In fine, da-mi voie sa nu imi dau si eu tot cu parerea...
Daca o forma de viata devine mai potenta decat omul, sau daca o civilizatie ET soseste pe Pamant, conteaza doar cativa parametri:
Interesele lor, numarul lor si ipostaza in care ne vad ei, daca suntem pentru ei o prada, sau nu.
Daca au nevoie de noi pentru hrana sau orice altceva vital lor...
Exista un model biologic, sistemul Lotka-Volterra, doua ecuatii de ordinul intai, neliniare, care descriu dinamica sistemelor biologice in care interactioneaza doua specii, prada - pradator.
In cazul in care suntem prada, ambele specii, umana si cea agresoare sunt sortite extinctiei.
Doua specii cu inteligenta aproximativ egala nu vor coexista, natura sau o relatie prada-pradator face ca una din ele sa dispara, in mod identic cum H Sapiens nu a coexistat cu H Sapiens Idaltu sau cu H Erectus.
Asta spun modelele biologice efectuate, nu e nevoie sa te raportezi la pareri, filme sf sau romane...

| LupusDei1993 a răspuns:

1. Care viitor? Catastrofele climatice vor decima viata de pe pamant.
2. Razboi o sa fie pe resursele noastre, cu siguranta.
3. Nu.

| Andresso a răspuns:

Exista deja specia aia mai puternica.
E prezenta peste tot. Gigel cu coarne umbla pe la fiecare, faci ceva rau el te ajuta pe urma sa faci si mai multe rele, fara sa-ti dai seama, deja el detine controlul asupra ta.