| Lisa001 a întrebat:

Ce inseamna pentru voi o persoana speciala? Nu ma refer la relatii de dragoste neaparat. Le-ati intalnit?

16 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Persoana specială este persoana iubită.

| Shammal a răspuns:

O persoana autentica, care este cine este si se manifesta asa cum simte, este in fiecare clipa, fiecare clipa. poti sa-ti imaginezi o astfel de persoana, e nebunie!
am intalnit insa pentru o scurta perioada de timp sa tina aceasta autenticitate

| Lisa001 explică (pentru Shammal):

Faptul ca ceva tine foarte putin, inseamna ca nu e special pe cat parea?; Sau tocmai aceste scurte aventuri sa le zic asa, inseamna ceva special?

| Shammal a răspuns (pentru Lisa001):

Am definit persoana speciala ca acea persoana autentica insa nu mereu poti fi autentic atunci cand esti, esti o presoana speciala, oricat de putin;
da, aceste momente in care esti autentic(a) inseamna ceva special
si cum ziceam e nebunie cand cineva e autentic tot timpul, sa nu fie influentat de nimic, sa faca ce simte, o stare extatica continua

| MasterGoldX a răspuns:

Cineva la care tin, care mi-e drag, un prieten/a bun/a si foarte apropiat/a, cineva din famielie... etc.

| onasis1961 a răspuns:

Persoanele care te ajuta, te asculta si te indruma necondiţionat si fara interes.

| Lizzu a răspuns:

Cineva cu care simti ca esti pe aceeasi lungime de unda, cu care poti vorbi neincetat ore intregi despre diferite subiecte, fiecare isi aduce argumentele lui si nu exista sfarsit al discutiei. Cineva sincer, adevarat, care isi expune parerea intr-un mod diplomat si politicos fara a rani. O persoana fata de care simti undeva in suflet ca o cunosti dintotdeauna si ca totul alaturi de ea este ca o revelatie, va descoperiti pasiuni comune, ganduri, sentimente comune...asta ce sa fie? E intr-adevar ceva special si din pacate e foarte rar intalnit, dar exista. La un moment dat in viata o vei intalni si vei stii ca ea e, si nu ma refer la iubit /a ..ci la prietenul cel mai bun, ca un frate. O persoana care nu vede in celalalt un interes si obtinerea unui avantaj ci pur si simplu ofera ce are de oferit neconditionat, neasteptand ceva in schimb ci ofera pentru ca asa simte sa o faca si pentru ca poate tu meriti sa primesti ceva frumos. happy

Numai bine

| suffarstar a răspuns:

O persoana careia ii acorzi o atentie deosebita.

| Delicacy a răspuns:

O persoană cu nevoi speciale, care suferă de diferite tipuri de handicap, o numesc persoană specială.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, am intalnit cateva, insa sunt foarte putine. Pentru mine o persoana speciala e una care nu se ia dupa gloata, are propriile pasiuni, gusturi, are un mod de a gandi mai diferit. E genul de persoana pe care o intalnesti de foarte putine ori in viata. Iar oamenii cu adevarat speciali sunt foarte rari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista un singur tip de persoane speciale. Am intalnit oameni cu o inteligenta emotionala iesita din comun, care dupa scurte conversatii reuseau sa te inteleaga mai bine decat cei care te cunosc de o viata. Am cunoscut oameni care si-au invins conditia mizera prin ambitie si determinare. Am cunoscut oameni convinsi sa-si traiasca viata la maxim. La fiecare dintre ei am gasit cate ceva special. Oamenii pe care ii prefer sunt cei cu un nivel de empatie ridicat. Oameni care fac bine, neconditionat, si de cate ori au ocazia. Imi plac pentru ca reusesc sa contrazica conditia umana, din pacate pe acesti oameni ii intalnesc extrem de rar.

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Ma invart ca o vita nebuna prin turma, deci fii sigura ca n-am intalnit-o.
Ce inseamna pentru mine o persoana speciala? Genul de persoana care este in stare sa ma puna la perete din primele vorbe scoase pe gura.Genul de persoana care imi castiga respectul fara sa se straduie catusi de putin (fara a fii falsa). Genul de persoana care mi-ar putea da foarte mult de gandit in general.
Genul de persoana care atunci cand o privesti te apuca o spaima de simti cum ti se leaga un nod in gat si nu mai poti vocifera.
Numai bine.

| mariukka a răspuns:

Da sora mea si fratele mai mic sint speciali pentru mine

| Terentee22 a răspuns:

Am intalnit prea multe persoane ca sa mai stiu ce inseamna special. nu exista asa ceva, singurele persoane "speciale" sunt aia surdo-muti-chiori-amputati.

| Lisa001 explică (pentru Terentee22):

Daca nu le-ai intalnit, nu inseamna ca nu exista; Dupa tine, ceva special la o persoana este o parte proasta (la nivel fizic, cum ai zis)? Dar cei cu anumite talente, un anumit har, prin care se deosebesc de ceilalti cum mai sunt?

| victor987 a răspuns:

E persoana aia care te face sa te simti liber si cu care comunici pe aceeasi lungime de unda...is foarte greu de gasit