| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre un partid, aparent totalitar, care sa se dedice tarii si poporului roman; unul care sa fie impotriva faptelor rele(toate). Unul care in acelasi timp sa doreasca TREZIREA poporului, care sa se ocupe in mod principal de educatia copiilor inca de mici.
In acelasi timp sa fie si unul care sa extermine religia, PSD-ul si multe alte ciumi ale tarii. De exemplu sa fie ilegala predarea religiei in scoli, sa nu mai existe meseria de preot/calugar/etc, preotii sa trebuiasca sa-si gaseasca de lucru, iar toata averea Bisericii(toate proprietatile, banii, posesiunile, aurul din biserici, etc.) sa fie vandute, iar banii obtinuti sa fie investiti in educatie, sanatate si fabrici.
Taxele pentru tigari sa creasca. Sunt 2 motive: 1. Statul va face si mai multi bani; 2. Vor fi din ce in ce mai putini fumatori. Pretul unui singur pachet ce costa 20lei va ajunge sa coste 500 de lei.
Sa fie un stat ce sa faca fabrici de telefoane, tablete, masini, anvelope, si mai orice, din care sa scoata bani. Astfel, statul va avea atat de multi bani incat nu va mai exista nicio taxa pentru populatie. Adica TVA, impozite, si multe altele vor deveni istorie. Salariile vor fi mari, iar preturile mici. Se va dezvolta in mod deosebit si infrastructura. Tehnologia va reinflori agricultura.
Si cel mai important ???????????? toate portile scolilor vor fi deschise tot timpul pentru ca copiii sa vina sa joace fotbal/baschet si sa lectureze in biblioteci.
Oamenii vor prospera!
Voi ce parere aveti? Oare imi va merge un asemenea partid? Ma adresez celor de la aceasta categorie, in peimul rand pentru ca pare mai degraba un subiect filozific, sar care totusi poate sa fie pus in aplicare, dar si pentru ca in general aici sunt oameni intelgenti(ca de aia i se si zice stiinta si filozofie).

8 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu pare deloc un subiect filosofic, doar o abureala a unui copil prea visator de 13-14 ani.
Si PSD-ul promite ca face si ca drege. De unde sa stim noi ca tu treci si la fapte?

Sunt o gramada de lucruri pe care tu nu le iei in calcul: legi, impartirea puterii in stat, oameni care te impiedica, lipsa de personal.

Visezi prea mult si nu ai pic de perspectiva obiectiva. Vrei doar sa elimini lucrurile pe care le consideri tu rele, nu ca ar si fi astfel.

"Si cel mai important? toate portile scolilor vor fi deschise tot timpul pentru ca copiii sa vina sa joace fotbal/baschet si sa lectureze in biblioteci."

Cu atatea probleme de rezolvat si tu consideri ca asta e cel mai important? Deja se intampla.
Oamenii vor prospera facand ce? Jucand fotbal/baschet?

Deja suntem un stat in care exista companii autohtone de masini, tablete, telefoane. Ti se pare ca o ducem prea bine?

| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu, doar ca oamenii din ziua de azi se intreaba de ce tineretul nu mai face sport. Uite de ce: pentru ca li se inchid terenurile de sport(in special curtile scolilor atente pazite de un portar).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Câți ani ai? Statul va pune taxe mereu, indiferent câți bani are. Ce ai spus tu aici este o utopie. Seamănă izbitor cu idealurile comuniste.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pe bune?!? Asta spune comunismul?!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pe bune?!? Asta spune comunismul?!
AM 14 ANI

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da. O să înveți la istorie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prostie

| Doja a răspuns:

Nu cred ca intelegi ideea de totalitar, cum nu intelegi obiceiurile si radacinile oamenilor.

Religia nu e un lucru rau, dar ti s-a memat in continuu la tv ca e. Fanatismul religios si rahatul pe care il face BOR (care este impotriva ortodoxiei ca si doctrina) este problema. Ortodoxia este descentralizata si concentrata pe nevoile comunitatilor locale, BOR este centralizat si pe alocuri ecumenist.

Cat despre crescutul de taxe si firme de stat care sa fie competitive... daca nu ai patrioti adevarati la toate nivelurile pornind din varf va fi coruptie si lene. Adica exact ce ne-a mancat pe noi din comunism incoace.

Teza ta e incompleta, porneste de la multe aspecte pe care nu le intelegi si nu le cunosti.

Eu zic sa mai citesti.