| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre urmatoarea idee?
Sa se mareasca taxele(de tip impozit)pentru tigari atat de mult incat o simpla tigara care costa 1 leu(cred ca cam atat costa o tigara) sa ajunga sa coste 20lei. Iar banii acumulati din aceasta taxa sa fie investiti in sistemul de sanatate.
Deci aici e un dublu beneficiu:
1. Sistemul de sanatate va primi un upgradewinking
2. Pentru ca tigarile se vor scumpi de 20 de ori, multi se vor lasa de fumat.
Si da, sunt constient ca s-ar face multa contrabanda, dar daca acest sistem ar fi adoptat de aproape toate tarile lumii? De unde ar mai exista tigari ieftine? In acelasi timp lumea va fi si mai sanatoasa ????????????

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu,eu nu fumez si tot am alte boli din cauza fast food, coca cola, ce facem scumpim si astea? dulciurile ca vezi doamne nu avem vointa sa ne lasam de ele, poti fi sanatos si fumator, nu promovez fumatul dar nici minciuna

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

E cu mult mai sanatos sa fii un obez care mananca ca porcul si nu face miscare niciodata decat sa fumezi, crede-ma.
Dulciurile si fast-food-ul consumate moderat nu dauneaza, pe cand si o singura tigara fumata, sau doar un singur fum tras dauneaza grav sanatatii.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Uni au fumat si o viata si sunt sanatosi

| Horus35 a răspuns:

Dar dacă "Adevărații dependenți" de țigări cu salariul minim vor începe să "taie" bani de la întreținere, mâncare sau economii pentru a-și satisface nevoia? Cu elevii de liceu fumători ce se va întâmpla? Vor ajunge să-și bată părinții sau să fure bani din casă? Nu toți oamenii au voința necesară pentru acest pas, iar asta nu trebuie pierdut din vedere. Teoretic suna bine. Încearcă în continuare și poate chiar vei găsi o metoda eficientăwinking

| anonim_4396 explică (pentru Horus35):

Daca vor face asa ceva, lor li se vor intampla lucruri foarte rele, unora dintre ei aducandu-le chiar moartea.
Asa e in natura, cine se adapteaza castiga.
Oricum, acesti,, dependenti" vor contribui la sistemul de sanatate si asta e un lucru bun.
Dar oricum, multi liceeni fumeaza doar ca sa se dea mari, dar cand vor deveni atat de scumpe nici nu va mai fi la moda sa fumezi, intrucat numai cei cu adevarat bogati isi vor permite.
Oricum, fiind atat de scumpe, magazinasele de cartier vor realiza ca nu mai renteaza sa faci comert cu tigari si atunci nici nu vei prea mai avea de unde sa cumperi tigari

| Horus35 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vor contribui la sistemul de sănătate cu o sumă infimă. Sistemul de sănătate are nevoie de mai mult de doi lei pentru a se ridica și a funcționa la standarde acceptabile. Să-ți amintesc că nu toți banii alocați pentru sănătate ajung unde trebuie? Prețul acelei contribuții înseamnă diferite boli ( de plămâni, de stomac, chiar și de natură psihică) de la medii spre grave ca rezultat al unei alimentații de proastă calitate și un sistem imunitar slab, boli de care vor "beneficia" bunii contribuabili și pe care sistemul medical din România nu va fi capabil să le trateze la un preț accesibil nici în 60 de ani.
Buuuun... acum elevii de liceu. Va rămâne în continuare ceva "la modă" sa fumezi așa cum este la modă să deții un IPhone sau un Samsung S9(cu prețuri enorme) indiferent de cât de scump va fi. Cât de scumpă poate fi o țigară? Sunt convinsă că există reguli după care se stabilește prețul unui produs și ar fi imposibil să se ajungă la 50 de lei un pachet de țigări care acum e foarte ieftin. Să fii șmecher este o adevărată "provocare" și implică multe "calități" printre care să pară că ai bani(sau chiar să ii ai). În aceste condiții vei fi mare "jmeker" dacă vei apărea cu Țigara la școala și probabil va fi un plus de popularitate.

| anonim_4396 explică (pentru Horus35):

Si cati oameni isi iau cate un s9plus pe luna? Adica pretul fumatului cam atat ar veni.
Si oricum, oamenii aia ori o sa-si strice plamanii ieftin, ori scump. Adica si asa, si asa, o parte din oameni tot vor fuma totusi, si daca tot fumeaza macar atata lucru sa faca(sa contribuie la sanatate, chiar daca e putin)