| RockIsLife a întrebat:

Chiar nu am stiut unde sa pun aceasta intrebare. Imi plac ritualurile si magia, insa am o problema. Nu sunt genul de vrajitoare mai ales ca mi se pare o prostie ghicitul si toate aceste inselatorii, dar imi plac ritualurile pentru. ca ma fac sa ma simt mai puternica si sa pot sa trec pentru. orice(bineinteles, la varsta mea, cea mai mare problema sunt teste), dar vreau sa stiu, daca facand asa ceva inseamna ca sunt ateista. Il iiubesc pe Dumnezeu mai mult decat orice si simt ca prin aceste ritualuri de la el vine puterea.Va rog sa ma ajutatihappy Insa v-am spus: nu vreau sa fiu ateista.

Răspuns Câştigător
| Romancutza a răspuns:

Nu esti ateista...adica daca stau sa ma gandesc Dumnezeu prin ce a creat lumea? nu prin magie? Daca tie iti da putere sa treci penste anumite lucruri atunci este binebig grin

11 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

NU inteleg cum poti crede in Dumnezeu si in acelasi timp intr-un anumit ritual. Daca pe Dumnezeu il consideri creatorul absolut, a tot ce este si se misca, cum poti crede intr-un ritual care nu este promovat de el? Daca tot ce te caracterizeaza si tot ce primesti este de la Dumnezeu, nu pot intelege sensul si rolul ritualului.
Tu te incurajezi singura, ritualul este o autosugestie. Ritualul nu face minuni, tu ii dai o valoare ritualului prin credinta ta in eficienta lui. Nu-i niciun pacat, nu te face atee, te face doar naiva, dar daca in urma acelor ritualuri apar rezultate reale si benefice, le incurajez si eu...

| carminaburana43 a răspuns:

Sunt ritualuri de magie alba la yoga care nu cred ca dauneaza.

| thealchemist a răspuns:

Ce vezi despre magie pe TPU sunt in mare parte prostii. nu exista magie in afara religiei. nu inseamna ca daca faci un ritual esti impotriva unei religii sau alteia. in principiu. dar depinde despre ce fel de ritual e vorba. invocarea unor spirite rele, sau care nici nu stii cine sunt e rau, si te fac sa fii, sau te imping sa fii de partea diavolului. depinde foarte mult de ce tip de ritual este, cum se face, si mai ales ce rezultat astepti.
din pacate pe TPU nu o sa capeti raspunsurile dorite, ar trebui sa studiezi magia reala, sunt destule carti pe internet. de exemplu vad ca exista magie alba in yoga, dupa raspunsurile dinainte. asta e un exemplu negativ, de cit de gresite pot fi raspunsurile pe un astfel de site, dar din fericire sunt destule surse si carti reale pe internet din care poti sa te inspiri. succes!

| Adyr0 a răspuns:

Uite asta e parerea lui Dumnezeu despre magie si vrajitori:

Deuteronom 18
10 Să nu fie la tine nimeni care să-şi treacă pe fiul sau pe fiica lui prin foc, nimeni care să aibă meşteşugul de ghicitor, de cititor în stele, de vestitor al viitorului, de vrăjitor,
11 de descântător, nimeni care să întrebe pe cei ce cheamă duhurile sau dau cu ghiocul, nimeni care să întrebe pe morţi.
12 Căci oricine face aceste lucruri este o urîciune înaintea Domnului; şi din pricina acestor lucruri va izgoni Domnul, Dumnezeul tău, pe aceste neamuri dinaintea ta.

Deci nu stiu de unde vine asa zisa putere pe care o simti tu cand practici niste ritualuri, dar in niciun caz nu vine de la EL.

| RUMBURAK a răspuns:

Puterea de la dumnezeu nu vine prin ritualuri ci prin rugaciune. putere care o simti nu are nici o legatura cu dumnezeu ci...cu alceva.

| GyeBaek a răspuns:

Magia si Dumnezeu sunt 2 2 lucruri deferite.IN apolicapsa aflam ca vrajitori nu ajung in rai, iar tu degeaba crezi ca te ajuta Dumnezeu, te ajuta diavolul, iar tu i ceri ajutorul.

| Crisu_7532 a răspuns:

@ emokida: mama, dudui de. auzi la tine, cica Dumnezeu a creat lumea prin magie.nota 2, stai jos!
Nu exista magie neagra - magie alba. exista doar magie iar Biserica interzice categoric astfel de ritualuri. In loc sa faci ritualuri, mai bine spui o rugaciune si o sa te simti mult mai bine. Dar nu este suficient doar sa rostesti cuvintele, incearca, pe masura ce spui rugaciunea, sa ai incredere ca Dumnezeu te va asculta. Pentru ca cei care spun rugaciuni false nu sunt diferiti de cei care nu spun rugaciuni deloc. fara credinta nimic nu e.

| Jadis a răspuns:

Da ce ritualuri vrei sa faci? Spune-mi ca vreau sa te ajut. Faci Wicca?

| RockIsLife explică:

Ritualuri de intarire a sufletului, a aurei cu ajutorul elementelor naturii. Nu wicca. Am citit si eu despre asta.

| RockIsLife explică:

Desi wicca se baza pe aceste elemente ale naturii:apa, foc, panat, aer si spirit, insa ritualurire se bazau pe rugarea la 2 zei, si nu vreau asta.

| wtfnoob a răspuns:

Religia crestina interzice orice fel de magie/ritual/ghicit, chiar si banalul horoscop. Dar mi se pare o prostie. Nu exista magie. Cel putin nu pentru oameni.