| juniper a întrebat:

Cred ca foarte foarte putini stiti de pe internet ca peste 20 de ani vom deveni nemuritori.http://www.go4it.ro/curiozitati/in-20-de-ani-vom-deveni- nemuritori-4924550/
Oare e adevarat? Viata fara moarte si tinerete vesnica?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cum o sa descopere ceva ce te va face nemuritor...cineva mai jos scria ca "daca e sa se inventeze ceva sa inlocuiasca neuronii nu vom mai fi oameni si intr'un fel sau altul tot murim", ceea ce e total adevarat, fizic nu o sa murim dar psihic da! Si asa merita sa traiesti? Fara sentimente? Fara posibilitatea de a simtii bucuriile sau tristetile vietii? Fara a iubi sau a ura? Si oricum moartea face parte din viata...toate au un rost pe lumea asta, inclusiv moartea, care e inceputul unui sfarsit!
Nu stiu despre voi, dar eu stiu sigur ca nu mi'as dori sa traiesc vesnic, sau sa traiesc ca o leguma, fara sentimente, fara nici un rost pe lumea asta, numai ca sa spun ca sunt NEMURITOARE!

9 răspunsuri:
| oz a răspuns:

Neuroni nu se pot inmulti...asadar odata si o data nu o sa mai fi tu...tot ceea ce te defineste sunt aminirile, trairile, iubirile, tristetile, dezamagirile pe care le-ai avut in viata ta...astea te fac pe tine sa fi "tu". La un moment dat astea o sa dispara...fizic moarte e un nimic... dar psihic...
Iar daca o sa se inventeze ceva...si o sa inlocuiasca neuronul(foarte putin probabil)...atunci nu o sa mai fim oameni...deci pana la urma murim intr-un fel sau altul.

Moartea este momentul cand te detasezi complet de aceasta lume...imagineazati ca esti in cel mai cumplit loc posibil...sau captiv undeva...si singurul lucru care te poate scapa este "moartea"...si daca nu o poti avea...este infernul cel real.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cine stie ce descoperiri vor mai face oamenii de stiinta...

| andrei_5514 a răspuns:

Daca e sa devina cineva nemuritor, nu va deveni din motivele eprimate in go4it. de ce? pentru ca nicio descoperire nu va putea impiedica planul lui Dumnezeu. Cand Adam si Eva au pacatuit, Dumnezeu a spus ca vor muri din cauza imperfectiunii. si asta s-a intamplat si asta se va intampla pana cand Dumnezeu va aplica jertfa Fiului Sau oamenilor care sunt interesati de El. numai cei care ii aduc inchinare adevarata vor trai vesnic (Psalmul 37:29 "Cei drepţi vor moşteni pământul şi vor locui pentru totdeauna pe el.")

| antonius74 a răspuns:

Se prea poate. si jules vernes cand a scris romanele sale era ridicularizat ca asa ceva nu se poate, dar astazi chestiile descrise de el in cartile sale sunt deja banale pentru omul "modern".

| Klara a răspuns:

Ei c****t! laughing
Alta aberatie de-a americanilor. Si ce au descoperit ei ca sa fim noi nemuritori, ha? Ne luam de mana cu Zeus, pesemne rolling on the floor

| Bishop a răspuns:

Da, si eu am vazut la pranz la tv, cred ca e posibil, si mi-ar place, dar nu inteleg cum o sa aratam, oare o sa aratam mereu ca atunci cand ne-am implantat alea? sau...cum?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu internetul ati mintit poporul laughing sa fim seriosi. fix 20 de ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunteti prosti dk credeti ca o sa putem obtine vreodata nemurirea cat timp suntem fiinte biologice. Dac vreti sa traiti mult, mancati saanatos si faceti sport, astfel va puteti prelungi viata cu 5-10 ani dar nu mai mult.Tot ce e biologic imbatraneste si moare. Din pamant am iesit, in pamant ne vom intoarce!

| complicatdesimplu a răspuns:

Andrei, aici e o dezbatere despre o posibilitate reala sau nu, fizica, bazata pe legiile stiintei, nu religioasa.

Ca sa revenim la ideea de baza, omul nu a evoluat intratat incat sa fie capabil sa traiasca vesnic. Si aici nu ma refer la starea corpului, ci mental. Omul nu va reusii niciodata sa faca fata informatiei receptionate timp de o eternitate.
Sa dau un exemplu: E nea Gigel. Tocmai a devenit nemuritor printr-o operatie minune. Ce face nea Gigel? 100 de ani munceste ca sa plateasca operatia. Apoi nea gigel se gandeste sa devina mai destept. 500 de ani ii petrece asimiland toate cunostintele omului de la epoca de piatra pana in acel moment. Dar se trezeste ca toti oamenii stiu la fel de mult ca el. Ce va face din acel punct inainte? Nimeni nu are nevoie de expertiza lui, nimeni n-are nevoie de un profesor care sa predea, societatea a fost deja optimizata la maximum asa ca omul nu mai are de ce sa munceasca. Asa ca Gigel isi ia o meritata vacanta. In 300 de ani a simtit, explorat si distrat in toate felurile si locurile posibile. Bun, acu ce face? Isi asteapta eternitatea intr-un scaun la o coliba retrasa din cauza ca nu mai are pentru ce traii, a simtit tot ce era de simtit, a explorat tot ce era de explorat, a vizitat tot ce era de vizitat, a invatat si citit tot ce era de citit.

O definitie a omului proprie e cam asa : Omul e suma experientelor, trairilor, senzatiilor si interactiunilor cu mediul exterior.
Odata ce toate cele 4 sume isi ating nivelul maxim, toti vom devenii identici. Daca idealul e sa devenim identici ca persoana interioara, tot inainte. Simplu. Complicat de Simplu.