| AvalohAlyn a întrebat:

Cum arata oare viața veșnică cu adevarat?

8 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Viata ta e o parte din ce spui tu prin viata vesnica. Nu are sens sa existi intr-o singura forma o eternitate, vesnic.
Daca observi in tot universul de la micro la macro, de la celule, copaci, planete, stele, totul exista continuu insa trece printr-un proces de transformare, nu ramane sub aceeasi forma vesnic.

| ania a răspuns:

Si viata vesnica este aceasta: sa te cunoasca pe Tine singurul Dumnezeu adevarat si pe Iisus Hristos pe cate L- ai trimis Tu.Ioan 17-3
Viata vesnica inseamna comunune, o cunoastere tot mai profunda a persoaneloi Treimii care a creat universul.

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

Nu exista viata vesnica.

| Sophieka a răspuns:

Iti vom spune cand vom fi atat de evoluati incat vom ajunge intr-o dimensiune buna si eterna (vesnica), adica fara imbolnavirea, imbatranirea si moartea trupeasca.

| nicucostea855 a răspuns:

E ceva inimaginabil de incantator si de minunat. Ne putem imagina doar o frantura din ce poate insemna iata vesnica, tineretea fara batranete si viata fara de moarte.

Dar pana acolo e necesar sa intelegem rolul suferintei si mortii omului.

| Michael11 a răspuns:

Nu poate da nimeni un raspuns precis la intrebarea ta. Ca sa stii exact cum e viata vesnica ar trebui ca tu sa fi trecut in lumea de dincolo si sa-ti continui existenta in rai. Numai dupa ce ai fi fericit un timp infinit atunci ai stii exact cum e. Viata vesnica inseamna sa-ti continui existenta dupa moarte in fericire vesnica un timp nelimitat sau poate in absenta timpului. Chin vesnic sau moarte vesnica inseamna sa fii chinuit timp nelimitat sau poate in absenta timpului. Spun in absenta timpului deoarece s-ar putea putea ca dincolo de moarte sa nu mai existe dimensiunea numita timp.

Apostolul Pavel a spus :... „Lucruri* pe care ochiul nu le-a văzut, urechea nu le-a auzit şi la inima omului nu s-au suit, aşa sunt lucrurile pe care le-a pregătit Dumnezeu pentru cei ce-L iubesc." ( 1 Corinteni 2:9) Adica oricat te-ai stradui sa explici cat e de frumos in lumea de dincolo, tot nu ai reusi sa explici indeajuns.

| serenityxx a răspuns:

Eternitate. Inumerabilitate.