| Steregoi a întrebat:

Eu cred ca in maxim 52 ani ( 2070 d.Cr toamna ) va izbucni Armaghedonul sau al 3-lea razboi mondial prezis in Biblie la Apocalipsa capitolul 16 si capitolul 19. Acest razboi va intrece in magnitudine potopul mondial din 2370 i.Cr. Iar in maxim 3070 d.Cr. Satan si aliatii lui vor trece in nonexistenta vesnica si acest Pamant va deveni un rai vesnic unde va fi tinerete fara batranete si viata fara de moarte. Ce s-o mai lungim atata? Voi ce credeti?

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns:

Cand avansezi niste date trebuie sa ai niste argumente biblice foarte bune.
Biblia spune ca nimeni nu stie cand va fi a doua venire.

| Steregoi explică (pentru Nilsson):

Corectez "cred" cu "sper". happy Este probabil sa treaca mai mult de 52 ani insa Dumnezeu stie. Este probabil sa inceapa Armaghedonul pana la maxim 52 ani. Dumnezeu stie. Insa profetiile premergatoare arata ca acel timp fixat al Armaghedonului este din ce in ce mai aproape.

Generatia asta de pusti si de oameni necredinciosi si batjocoritori va implini profetia referitoare la desfiintarea religiei false ( Babilonul cel mare ) practicata organizat in public pe tot globul. Apocalipsa capitolele 17, 18. Aceasta implinire va fi inceputul Armaghedonului adica prima faza a Armaghedonului. Apoi va urma implinirea profetiei din Apocalipsa capitolul 19 adica ultima faza a Armaghedonului. Acum se implineste Apocalipsa 16:12:"Şi al şaselea înger a vărsat cupa lui în râul cel mare Eufrat şi apele lui au secat, ca să fie gătită calea împăraţilor de la Răsăritul Soarelui." Inainte de caderea Babilonului cel mare apele Eufratului sunt secate. Apele Eufratului sunt oamenii care respecta invataturile religioase denaturate ale religiilor false si care devin din ce in ce mai putini si tot mai multi oameni nu mai cred in aceste invataturi si nu le mai respecta si cladirile religioase sunt din ce in ce mai depopulate sau din ce in ce mai putin frecventate de oameni. Acum se implineste si Apocalipsa 16:13, 14:"Şi am văzut ieşind din gura balaurului şi din gura fiarei şi din gura proorocului celui mincinos trei duhuri necurate ca nişte broaşte. Căci sunt duhuri diavoleşti, făcătoare de semne şi care se duc la împăraţii lumii întregi, să-i adune la războiul zilei celei mari a lui Dumnezeu, Atotţiitorul." Natiunile se inarmeaza tot mai mult fara sa-si dea seama ca se inarmeaza de fapt pentru al treilea razboi mondial prezis in Biblie adica Armaghedonul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daci nici iisus nu stie biblia nici atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

《 Dar națiunile s-au mâniat și a venit mânia ta și timpul fixat ca morții să fie judecați, ca să le dai răsplată sclavilor tăi profeți, sfinților și celor ce se tem de numele tău, mici și mari, și să-i distrugi pe cei ce distrug pământul". 》 Rev. 11:18.
《 Iată că eu vin ca un hoț! 》 Rev. 16:15a spune că Isus, la cea de-a doua venire va veni neanuțat, dar că cei care manifestă credință în Dumnezeu vor scăpa de Armaghedon și nu vor trece prin încercările lui.
Armaghedonul mai este numir 《 Războiul Domnului 》 deoarece acesta va fi singura distrugere făcută de Dumnezeu pentru restabilirea păcii pe pământ.
Dumnezeu nu îi va distruge pe oameni, ci doar pe cei care provoacă dezastre în acest moment.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Ce razboi mondial este prezis in capitolele 16 si 19 din Apocalipsa? Sa nu incurcam razboiul mondial cu razboiul din cer, chiar vrei sa-ti scriu acele capitole? Nu este vorba de niciun razboi mondial. Si mai cred ca precum este scris:
„Iată*, Eu vin ca un hoţ. Ferice de cel ce veghează şi îşi păzeşte hainele, ca** să nu umble gol şi să i se vadă ruşinea!" noi nu avem nevoie de a estima o data la care s-ar intampla aceste lucruri caci greseala asta au facut-o si ucenicii care credeau ca imparatia S-a avea sa vina in timpurile lor. De la Hristos incoace s-au tot implinit prezicerile din Apocalipsa ce au fost insirate in sute de ani ci nu ingramadite toate in cateva zile asa cum lasa impresia.

| Steregoi explică (pentru r3r3r3r3r3r3):

Contraargumenteaza, te rog, ca Armaghedonul nu va fi un razboi mondial. Si apoi dezbatem pe baza argumentelor tale.

| Krax256 a răspuns:

Ironic cum de toate razboaiele sunt pentru resurse si terenuri (economice clar) iar in "conducerea" lor in primul rand este implicat cate un dumnezeu. In toate conflictele soldatii pleaca sa ucida ori in numele zeului lor ori cu numele lui pe buze.

| Krax256 a răspuns:

O sa vina Sauron cu ochiul lui cu tot sa va arda pe toti hobbiti pacatosi. Scrie in marea carte a stapanului inelelor. Credeti si va pocaiti la orcism netrebnicilor sau veti infrunta focul.
Scrie totul acolo deci este adevarat, asa ca cu ce este superioara cartea aia de povesti pescaresti numita biblie?
Hai ca mi-am luat popcornul.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Pentru mulți oameni, Sfârșitul Lumii a fost în timpul vieții lor, atât de îngrozitor a fost ceea ce s-a întâmplat cu ei, încât au fost ferm convinși că a venit Sfârșitul Lumii. Pentru alții, este în aceste zile ...Biblia poate părea la început foarte plictisitoare, fantezistă și inexactă, dar pentru foarte mulți ea este lectura zilnică, manualul complet de supraviețuire și adaptare în jungla umană!