| Moisie a întrebat:

O intrebare pentru credinciosi:
Cum va imaginati "viata vesnica" cand vesnicia ei nu este o continuare a vietii, ci incepe exact dupa ce ati murit, adica cand NU mai aveti viata, cand incepeti sa putreziti, si cand va manaca viermii?
Nu era mai simplu pentru Isus Christos, cel care detine cheile Mortii, sa inchida usa mortii in fata voastra ca astfel sa deveniti cu adevarat nemuritori, in loc sa va deschida usa mortii si voi sa pasiti prin ea in moarte si astfel sa ajungeti hrana pentru viermi?
De ce nu va inchide Cristosul usa mortii ca sa ramaneti vesnic vii ca de ex. Highlanderul Duncan din neamul lui Mc Leod?
Oare cum de Nu va dati seama ca totul pute a minciuna ordinara?

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Ezechiel18:4 arata ca sufletul moare, omul fiind sufletul.Geneza2:7

| Moisie explică (pentru danay72):

N-am inteles?
Ezechiel vorbeste despre Dumnezeul sau, adica cel cu care a facut un Legamant, asa ca nu este de mirare ca el crede asta, dar asa ca toti credinciosii, crede numai asa a proasta, si nu pe baze de rezultate obtinute prin cercetare Stiintifica.
Dar voi crestinii nu aveti niciun Dumnezeu ci va rugati lui Lucifer.
Acuma chiar daca tu esti "Martora"care te inchini lui Iehova exact cu acelasi efect pe care il are faptul ca te inchini unui pahar cu apa, atata vreme cat NU accepti Legamantul PRETINS de Dumnezeu, si atata timp cat Legea lui Dumnezeu, numita Torah, nu este si Legea ta, poti sa te inchini incontinuare paharului cu apa chioara, ca are acelasi efect, dar este mai ieftin.
Sau tu crezi ca Dumnezeu a impus Legamantul si Legea Sa, asa din plictiseala?

| danay72 a răspuns (pentru Moisie):

Accept toata Biblia si aplic ce zice ea.

| Moisie explică (pentru danay72):

Treba ta, tu vei suporta consecintele acestei rataciri!
Nici Isus s nici Yahwe nu cere nimanui sa urmeze Biblia, ci doar scriptura pe care EL a inspirat-o RABINILOR! In contextul acesta a urma Biblia marsavita care este scriptura FALSULUI Christos slavit sub numele de Lucifer. va va face sa suportati direct de la Yahwe exact consecintele acestei rataciri nesabuite.

| milan9 a răspuns:

Eclesiastul 9, 5-6 şi Eccl 9, 10 fac parte din "punctul de vedere" uman, aflat în dialog şi contradicţie cu cel divin.
Ca dovadă, un caz asemănător este întâlnit şi în Eclesiast 9, 2, unde se spune: "Aceeaşi soartă are cel neprihănit şi cel nelegiuit, cel bun şi cel rău", iată exemplu de altă IDEE CONTRADICTORIE a Eclesiastului, CONTRADICTORIE cu "punctul de vedere" divin, cel din restul Scripturii. CINE poate crede că oamenii vor avea aceeaşi soartă indiferent de comportare?

Nu este adevărat faptul că "cei morti nu mai stiu nimic". Trebuie avut în vedere faptul că în Ecclesiast se găseşte întâlnit atât PUNCTUL DE VEDERE DIVIN, spiritual, cât și un PUNCT DE VEDERE UMAN, corupt, care neagă valorile spirituale. În urma confruntării celor două puncte de vedere, va triumfa în final punctul de vedere spiritual:
"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7.

Problema survine din faptul că biblia adoptă de multe ori cu predilecţie un limbaj artistic, dificil de interpretat, înţeles de multe ori doar ţinând cont de contextul. Aceasta este explicaţia pentru existenţa celor aproape 40000 de secte...

| milan9 a răspuns:

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI!

1). Uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

"Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecclesiast 3, 11:

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24). Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, ar fi mult mai bună rezultă de aici că este o existenţă CONŞTIENTĂ în care sufletul nu dispare pur şi simplu, etc.

| Moisie explică (pentru milan9):

Biblie nu este o lucrare stiintifica si nici biserica crestina nu este institut de cercetari, ce spune Christos este la fel de important ca ce spune Greuceanu