| theforceofgood a întrebat:

Credeți că ar mai exista pericolul ca într-o zi să apară un nou Hitler sau un nou Stalin care să dezlănțuie iarăși iadul pe pământ și să aducă câteva zeci de ani sau câteva sute de ani de timpuri întunecate?

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

PS una din greselile grave pe care le fac oamenii in general este ca il considera pe Hitler raul intruchipat
ei bine, nu a fost asta, dar a fost un lucru MUUUULT mai periculos:

a fost un prost, cu o cauza dreapta (el credea sincer ca tot ce face e bine pentru Germania lui, pe care o iubea sincer), si cu puterea de a actiona inspre cauza aia dreapta, si cu nici un fel de respect pentru viata celor pe care ii considera subumani (evrei, rusi, etc.)

nu stiu daca iti dai seama, dar definitia de mai sus se aplica teroristlor din ziua de azi, fiecare punct!

iar greseala e grava pentru ca practic, pana nu a ajuns la putere era considerat "unul dintre noi" de catre germani, adica, deloc periculos, si daca nu realizezi pericolul la timp, atunci cineva ca el ar putea sa reapara

16 răspunsuri:
| Steregoi a răspuns:

Dumnezeu stie.

| ziftode a răspuns:

DAP
chiar nu imi vine sa cred ca Trumpy nu a abuzat de mingea de fotbal, ma asteptam cum a pus mana pe ea sa si avem bubuiala mondiala, insa lasa ca nu e timpul pierdut, cand i se termina mandatul or sa ii vina idei big grin

| theforceofgood explică (pentru ziftode):

O fi și Trump extremist, nu mă prea pricep, dar nu poți să-l compari cu Hitler sau cu Stalin, nu există termen de comparație, Stalin și Hitler au fost 2 nenorociți, 2 demoni. Și oricum, totuși e SUA, nu e Rusia sau România, nu merge acolo să faci lucrile așa de capul tău, cum te duce pe tine mintea.

| ziftode a răspuns (pentru theforceofgood):

Da, poate ai dreptate

eu am inteles, cineva care sa poata strange multa putere
si apoi sa faca rau lumii cu ea
eventual inconstient ca Hitler

si daca Trump nu poate sa isi dea in petec in politica ca il trag ceilalti de barba, cand e vorba de lansat bombe nucleare e NUMAI decizia presedintelui, deci, are puterea asta!

| aXy99 a răspuns (pentru theforceofgood):

Ca presedinte faci aproape ce vrei tu, SUA fiind o republica prezidentiala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Face ce vrea în limita legii și a Constituției că acolo chiar funcționează lucrurile astea

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

In limita legii si la limita legii happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Cum am zis, în limita, cu toate că republicanii au 6-3 în Curtea Supremă, nu se întâmplă ca aici big grin

| ziftode a răspuns (pentru ziftode):

PS una din greselile grave pe care le fac oamenii in general este ca il considera pe Hitler raul intruchipat
ei bine, nu a fost asta, dar a fost un lucru MUUUULT mai periculos:

a fost un prost, cu o cauza dreapta (el credea sincer ca tot ce face e bine pentru Germania lui, pe care o iubea sincer), si cu puterea de a actiona inspre cauza aia dreapta, si cu nici un fel de respect pentru viata celor pe care ii considera subumani (evrei, rusi, etc.)

nu stiu daca iti dai seama, dar definitia de mai sus se aplica teroristlor din ziua de azi, fiecare punct!

iar greseala e grava pentru ca practic, pana nu a ajuns la putere era considerat "unul dintre noi" de catre germani, adica, deloc periculos, si daca nu realizezi pericolul la timp, atunci cineva ca el ar putea sa reapara

| Mclaren12 a răspuns:

Daca il compari pe Hitler cu Stalin atunci esti total paralel cu istoria. Bine ca astia ca tine care habar n-au pe ce lume se afla au drept la opinie in timp ce aia care cat de cat mai stiu realitatea istorita sunt redusi la tacere de legi anticonstitutionale.

| theforceofgood explică (pentru Mclaren12):

Hmm, paralel cu istoria, cu care istorie, poate paralel cu istoria acea de a-ți făcut-o voi comuniștii la școală.
Sunt curios dacă știi să demonstrezi că Stalin nu a fost tot ca Hitler!
Credcă că ești vreun rusofil înflăcărat, care tânjește după vremurile comuniste.

| Mclaren12 a răspuns (pentru theforceofgood):

Tocmai ca istoria din scoala este total paralela cu istoria reala si tu dai de inteles ca ai fost adanc spalat pe creier cu istoria din scoala.
Iar la ce afirmatii zici sunt convins ca esti mai comunist decat mine laughing
Comunistii il urau de moarte pe Hitler. El s-a ridicat impotriva lor.

| theforceofgood explică (pentru Mclaren12):

Afirmațiile dumneavoastră sunt fără sens, nici măcar nu a-ți ştiut să argumentăți ceea ce afirmați acolo. Doar stiți să vă da-ți cu părerea despre alții că sunt proşti şi dumneavoastră,, MARELE DEŞTEPT``

| Mclaren12 a răspuns (pentru theforceofgood):

Ma istetule, sustinerea/aprobarea nazismului este cam ilegala. Numai astia ca tine care au pus botul la propaganda si critica nazismul au dreptul la opinie. Deci nu pot sa-ti dovedesc nimic pentru ca legea nu-mi da dreptul asta.

| theforceofgood explică (pentru Mclaren12):

Hmm, Da, tare cinvingător afirmațialaughing

| theforceofgood explică (pentru Mclaren12):

Hmm, Da! Tare convingătoare afirmația laughing! Cred că vreți să păstrați secret numai pentru dumneavoastră ceea ce stiți! Este mai lejer asa decât să vă apucă-ți să scrieți ceea ce nu stiți!

| Angeloxd a răspuns:

Da, există șansa dar e greu de crezut că ce au făcut Hitler și Stalin se va mai repeta.