| Inferno a întrebat:

Conform crestinismului exista ideea de judecata finala. Momentul in care Dumnezeu judeca pe fiecare dupa anumite criterii.
Care sunt acele criterii?
Si

Daca fiecare om va fi judecat cu aceeasi exigenta atunci cum poate fi judecata dreapta?

Practic fiecare are avantaje si dezavantaje.

Spre exemplu, daca un criteriu al judecatii ar fi cat de bun ai fost cu ceilalti atunci persoanele cu un grad ridicat de empatie ar fi avantajate. Evident ca ele au fost bune cu toata lumea. E doar normal.
Pentru un om cu un nivel mai scazut de empatie lucrurile nu mai stau asa.

Daca un criteriu al judecatii ar fi credinta in Dumnezeu atunci apar iar diferente determinate insasi de modul in care structura creieruli variaza de la o persoana la alta.
Anumiti oameni au capacitatea de a crede in orice, iar pentru altii credinta nejustificata necesita o adevarata sfortare a imaginatiei.

24 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Omul va fi judecat după Lege.
Cei ce n-au cunoscut Legea lui Dumnezeu, vor fi și ei judecați după legea firii, după binele sau răul pe care l-au făcut.
Dumnezeu cunoaște gândurile și intențiile noastre; El știe când am făcut răul și eram conștienți că este rău.
Vom fi judecați și pentru lipsa de empatie; pentru obiceiurile nesănătoase care au alimentat acest defect de caracter, dar și pentru ca ne-am împotrivit ocaziilor oferite de El pentru a ne dezvolta nu doar empatia, ci și credința, dragostea, răbdarea, și multe altele.

| mentholinks a răspuns:

In Biblie, Apocalipsa scrie ca oamenii vor fi judecati dupa niste lucruri scrise intr-o carte. Deci nu cred ca Dumnezeu ne va judeca pe toti la fel, depinde ce este scris in carte in dreptul fiecaruia.

| Steregoi a răspuns (pentru mentholinks):

Si cartea contine doar numele celor buni.

| Steregoi a răspuns:

Aceleași criterii după care sunt judecati in prezent oamenii.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Oamenii sunt judecati dupa fapte nu credinta

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Oamenii sunt judecati dupa cum si ce gandesc si apoi si dupa fapte. Cine nu crede ca Ray exista si se comporta si gandeste ca si cum Ray nu exista nu ii este placut lui Ray. Asa e si cu Dumnezeu.

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Fals. Nu doar dupa fapte. Nu lua doar versetele care iti convin. Ia in considerare toata Biblia cand vorbesti despre Dumnezeu. Totusi si gandurile sunt fapte. Cand alegem sa gandim intr-un anumit fel gandurile devin fapte. Cine alege sa fie necredincios alege fapta de a fi necredincios. Necredinciosii vor muri vesnic. Apocalipsa 21:8. Cine alege sa creada minciuni devine un mincinos pentru ca isi umple capul cu minciuni.

| raMLesS a răspuns (pentru Steregoi):

"Oamenii sunt judecati dupa cum si ce gandesc si apoi si dupa fapte"
"Cine nu crede ca Ray exista si se comporta si gandeste ca si cum Ray nu exista nu ii este placut lui Ray."
In loc de ray sa punem ramless.
Sincer, nu mi-ar pasa, nu are cum sa-mi afecteze viata sau viitorul in nici un mod posibil.
Daca as fi Dumnezeu, din moment ce le-am dat liberul arbitru, pai liber arbitru sa fie.
Si as judeca omul dupa fapte, apoi dupa cum gandesc, gandurile daca nu sunt impartasite nu au nici o influenta in viata omului.
Poti sa crezi in ce si in cine vrei, degeaba te crezi sfant cand mergi la biserica daca acasa esti dracu in persoana asa cum sunt majoritatea crestinilor rolling on the floor
Cei mai multi dintre voi sunteti crestini doar cu numele, chiar daca credeti toti in acelasi Dumnezeu, toti aveti idei diferite si contradictorii, sunteti in stare sa va dati in cap unul altuia pentru niste motive absolut penibile laughing.

| Steregoi a răspuns (pentru raMLesS):

Argumentul tau era valabil daca omul nu era muritor. Dumnezeu a dat libertatea de alegere ca sa fie respectat nu de catre niste roboti ci de catre fiinte inteligente cu libertate de alegere. Omul si-a folosit gresit libertatea de alegere si a devenit muritor. Un gand gresit are efecte negative asupra sinelui chiar daca gandul gresit nu este impartasit altora.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Ma da tu nu nici macar nu citesti bine, fi atent acum 18 ore | Steregoi a răspuns:
Aceleași criterii după care sunt judecati in prezent oamenii.
eu ma refer la crititeri omenesti, la legea pamanteasca, asta e vorba in intrebare

| raMLesS a răspuns (pentru Steregoi):

"Dumnezeu a dat libertatea de alegere ca sa fie respectat"
Daca ai libertatea de alegere poti sa alegi sa nu il respecti, te-ai contrazis singur.
"Argumentul tau era valabil daca omul nu era muritor".
Din contra, daca pacatuiai atunci trebuia sa ti se mai ia din tinerete.
Sau doar Viata vesnica pe libertatea de alegere.

| Steregoi a răspuns (pentru raMLesS):

"Daca ai libertatea de alegere poti sa alegi sa nu il respecti, te-ai contrazis singur." - nu m-am contrazis singur. Dumnezeu a dat libertatea de alegere din iubire. Apoi pretinde sa fie respectat oferind motive sa fie respectat.

"Din contra, daca pacatuiai atunci trebuia sa ti se mai ia din tinerete.
Sau doar Viata vesnica pe libertatea de alegere." - si asa tineretea e scurta pentru ca toti suntem pacatosi. Vorbesti fara sa fi studiat Biblia si fara sa intelegi realitatea inconjuratoare. Se vede ca esti manat de un duh rau.

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Care lege pamanteasca nene?

| raMLesS a răspuns (pentru Steregoi):

"Se vede ca esti manat de un duh rau."
Da frate, sunt posedat de Satana, la ora 00:00 urmeaza sa ma exorcizez singur laughing rolling on the floor
Of, of, si iar te contrazici singur... tu crezi ca Jesus il lasa pe Satana sa faca ce vrea el, cand vrea el? Tu nu intelegi termenul de liber arbitru.
DACA AI LIBER ARBITRU, TU SINGUR ALEGI CE VREI SA FACI, daca se baga dracu in viata ta, chiar si daca te influenteaza la cea mai mica alegere gen "Inghetata la 1 leu sau la 9, 99 bani" inseamna ca nu mai ai liber arbitru.
Cand o sa intelegi odata lucrul asta? Vrei sa-ti repet? Iti mai repet de inca 1000 de ori pana intelegi.
Auzi la el "Vorbesti fara sa fi studiat Biblia si fara sa intelegi realitatea inconjuratoare".
Eu ti-am spus ce as face eu daca as fi Dumnezeu ( Nu ca n-as fi rolling on the floor ).
Sigur tu esti ala care intelege realitatea 100000%.
Mai era un nebun d-al vostru, va contraziceati reciproc, amandoi crestini, dar amandoi intelegeati ceva diferit.
Dar biblia de ce nu transmite un mesaj CLAR? De ce e scris in ea tot felul de tampenii de exemplu "multe puneri la cale framanta inima omului, dar numai sfatul Domnului se implineste"
De ce nu e un mesaj explicit? Mesajul asta se poate interpreta in multe moduri si aproape fiecare mod de interpretare se contrazice cu celalalt mod.
Dar cine esti tu ma Steregoi, vad ca tot interpretezi citatele astea cum vrei tu, apoi te astepti ca si noi sa credem asta.
Esti tu convins 10000% ca interpretezi bine? Vad ca cu toata lumea te contrazici.
Mna, ce pot sa spun despre tine, esti sectant si crezi ca tot ce ne inconjoara e facut de Dumnezeu, o sa spui cam asa "Tot ce putem sa atingem e materie, o minge cade datorita legilor fizicii... facute tot de Dumnezeu" rolling on the floor rolling on the floor
Spui asta si renunti din start la tot, la orice explicatie si la orice intrebare.
Pai daca universul asta saracul, este guvernat de tot felul de fiinte supranaturale, pai unde-s ma nene?
In viata mea n-am vazut nici macar o minune, n-am vazut nimic supranatural, n-am vazut magie, n-am vazut nimic iesit din comun.
Mai demult am spus "Doamne nu cred in tine, te urasc din toata inima lua-te-ar dracu de inconstient ce esti, daca existi tu, vreau sa nu mai exist eu, sa mor, sau sa patesc un accident, orice, nu vreau semne sau alte tampenii, ai o saptamana la dispozitie sa realizezi asta, chiar daca moare jumate de oras ca "semn" eu tot nu o sa cred, omoara-ma pe mine sau fa astfel incat sa am parte de cea mai mare nenorocire care mi se putea intampla, sa orbesc, sa raman fara membre, orice in 7 zile, am liberul arbitru si imi asum asta, dovedeste-mi asta"
Ceva foarte, foarte asemanator.
Unde-s toate alea? Nu sufar de nici o boala, sunt perfect sanatos laughing
Daca Dumnezeu chiar exista, ne-a parasit de multwinking

| Steregoi a răspuns (pentru raMLesS):

Tu crezi ca eu citesc toate aberatiile? Iti pierzi vremea.

| raMLesS a răspuns (pentru Steregoi):

Sjhdjsgdjagjd lhfkfjl. rolling on the floor

| 6684464 a răspuns:

Din cate am inteles, cei judecati sunt cei care nu au parte in Imparatia Lui.
Tu acum, cel mai probabil, te gandesti ca daca ajungi in fata Lui si te judeca cum ca nu ai crezut in El desi ai auzit de EL, ii vei spune ca erau foarte multe religii cu foarte multi zei si dumnezei si nu ai stiut care este cea corecta. Te va judeca in functie de acest lucrul; nu stiu cum, insa cel mai probabil iti va aminti vorbele crestinilor, citatele din BIblie si "de ce nu ai ales-o pe cea din tara in care te-ai nascut, macar?"; in "Marea Carte" cica este scris tot ceea ce ai facut.

| Kron5tadt a răspuns:

Nu exista o judecata finala asa cum o explici. Se vede treaba ca n-ai studiat Biblia (sau Coranul, ori Tora) si ai ramas in tabara babelor.

| Ursulet2019 a răspuns:

Buna! In primul rand vreau sa ti spun ca daca fiecare om este judecat cu aceeasi exigenta-aceleasi reguli-atunci judecata este una dreapta, corecta. Presupun ca ar fi mai multe criterii, nu doar unul de ex empatie, care, apropo a fi empatic nu este totuna cu a fi bun, daca empatizezi inseamna sa te poti transpune usor in pielea altcuiva, dara sta nu te face un om mai bun.te poate inrai, te poate sensibiliza, te poate face sa fii indiferent sau iti poate da o stare de agitatie. orice. cat despre credinta in sine depinde de fiecare pers in parte( dupa cum ai spus si tu), unii cred doar daca au dovezi, unii cred pur si simplu. Cred ca fiecare trebuie sa si stabileasca niste proprietati si astfel el singur sa decida daca trebuie sau nu sa aiba un sprijin de natura morala paranormal, supranatural(automat daca vorbim despre zei, vorbim despre ceva mai mult decat un om). Eu sunt de parere ca oamenii dispunde constiinta morala, ei bine acesta esre motivul care ne face sa fim buni sau rai, dupa c crede fiecare ce inseamna bine si rau. mai mult decat atat nu cred ca intr o posibila viata de apoi as fi pedepsit(eu ca om) pentru ca nu am crezut in existenta unui zeu daca eu toata viata am cautat sa fac bine sa ajut atat cat am putuu. Personal sunt agnostica-nu stiu daca exista sau nu, nici nu afirm, nici nu infirm..pe mine ma intereseaza sa mi traiesc viata cat mai frumos si dupa legea compensatie sau karma(care cel putin in cazul meu s-a dovedita fi ce l mai bun invatator). Sper ca raspunsul meu sa te faca sa intelegi.din ceea ce stiu si eu(nimeni nu detine adevarul suprem). Funda?happy

| Inferno explică (pentru Ursulet2019):

Empatia te poate inrai? WTF.
Deci dupa tine, daca ai empatie poti ajunge o persoana mai rea decat daca nu o ai.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Ursulet2019):

Si oamenii cu dizabilitati (sindrom Down, de exemplu, care nu prea gandesc singuri) ce vina au ca l-au crezut pe Gigel care spune ca daca te inchini lui Satanel e bine?
Ai stat sa scrii atat de mult, ca in final sa afirmi ca nu crezi in existenta unei divinitati, dar ca ti se pare normal sa fie toti judecati in aceeasi masura in cazul in care exista, desi cica judecata se face dupa credinta. Stiind acest nou lucru, iti mai pastrezi conceptul cum ca judecata facuta la fel e cea dreapta?

| Ursulet2019 a răspuns (pentru Inferno):

Da, iti pot da un exemplu:daca eu intru in contact cu o persoana cu intentii rele, vei imprumuta si tu starile lui daca esti un om empatic

| Ursulet2019 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Oamenii cu dizabilitati trebuie sa aiba un insotilor, si de regula acestia sunt controlati de niste comisii de specialitate. Cat despre faza cu existenya unei divinitati eu nu dau vreun verdict caci sunt om la fel ca tine si paan acum nu mi s au adus dovezi concrete. Ceea ce pot sa spun este ca daca ar exista(in cazul in care ar fi vreun,, Dumnezeu") si i ar judeca pe toti la fel(conf bibliei-judecata de apoi..asta scrie acolo, nu am spus eu ca asa cred, este o informatie luata dintr o sursa) atunci judecata ar fi una dreapta.

| Inferno explică (pentru Ursulet2019):

Nu asta se intelege prin empatie.